Na Stručnom savjetu za praćenje stanja u tovu goveda i proizvodnji goveđeg mesa u Ministarstvu poljoprivrede rečeno je kako, prema prognozi Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO), proizvodnja goveđeg mesa u Hrvatskoj ima potencijal rasta od 35 posto do kraja 2030. jer se na svjetskom tržištu očekuje povećana potražnja za goveđim mesom, a izgledno je i sniženje cijena stočne hrane.
U Hrvatskoj je već godinama trend smanjenja grla u stajama, a da bi se on zaustavio, kažu stručnjaci, valja potaknuti suradnju govedara i prehrambene industrije. Jedan od najvećih problema domaćih uzgajivača stoke jest nedostatak poljoprivrednog zemljišta. Kako bi pomogla stočarima, država će prioritetno rješavati njihove zahtjeve za zakup zemljišta na kojemu će proizvoditi stočnu hranu. Branko Garvanović, predsjednik Udruge govedara Vukovarsko-srijemske županije koja okuplja 50-ak farmi s nekoliko tisuća grla, kaže kako je potrebno vrijeme da bi se dogodile promjene u govedarstvu.
– Država bi morala pomoći da se održi barem sadašnji broj farmi jer teško je krenuti od nule. Ako dođe do poboljšanja u govedarstvu, to će trajati nekoliko godina – kaže Garvanović.
>> Svaki je Hrvat lani pojeo 29,7 kg povrća i 43,5 kg voća iz uvoza
Što ne pitate male farmere u čemu je problem? Svi če u glas reči da je kriv todor i da je več godinama grobar hrvatskog sela. Nekadašnju visoku proizvodnju mesa i mlijeka držali su mali proizvođači koji su gotovo uništeni poratnom agrarnom politikom od strane raznih "stručnjaka"