Nakon što je veći dio ruske proizvodnje plina okrupnjen u državnom monopolistu Gazpromu, tamošnji predsjednik Vladimir Putin uskoro bi sličnu stvar mogao učiniti i s državnom naftnom kompanijom Rosnjeft. Ta kompanija jučer je službeno objavila interes za preuzimanje 50-postotnog udjela u rusko-britanskoj naftnoj kompaniji TNK-BP. Radi se o trećoj najvećoj naftnoj kompaniji u Rusiji, koja je u suvlasništvu britanskog BP-a i ruske kompanije AAR – konzorcija tvrtki tamošnjih oligarha židovskog podrijetla – Mihaila Friedmana i Viktora Vekselberga.
Višegodišnja napetost
TNK-BP nastao je 2003. sklapanjem strateškog partnerstva tih dviju kompanija, a tijekom proteklih desetljeća izrastao je u jednu od deset najvećih privatnih naftnih kompanija na svijetu, s prihodima većim od 60 milijardi i operativnom dobiti od 9 milijardi dolara. Rosnjeftov interes za kupnju BP-ova udjela u TNK-BP-u, objavljen je samo nekoliko dana nakon što je AAR objavio kako će početi pregovore oko otkupa istog udjela, a ako državna kompanija ostvari svoj naum, Rosnjeft će postati najveći svjetski proizvođač nafte čijim se dionicama trguje na burzi.
Takav scenarij tek je vrhunac višegodišnjih napetosti u odnosima između ruskih vlasnika TNK/BP-a s državnom administracijom, ali i s britanskim partnerom. Sukobi su počeli još 2008. zbog nesuglasica o konceptu budućeg razvoja tvrtke, a privremeno su završeni potpisivanjem strateškog sporazuma potkraj te godine i odlaskom dotadašnjeg čelnika tvrtke Amerikanca Boba Dudleya. Analitičari su tada tumačili kako je BP popustio zahtjevima ruskog partnera ne želeći riskirati eventualnu ekspanziju sukoba u svojoj ruskoj kompaniji, na koju je otpadalo 24% ukupne BP-ove svjetske proizvodnje i 18% rezervi. Ipak, u međuvremenu se situacija promijenila. Nakon katastrofe na platformi Deepwater Horizon u Meksičkom zaljevu BP je napustio dotadašnji čelni čovjek Tony Hayward, a naslijedio ga je upravo Dudley. On je promijenio i strategiju kompanije, a jedna od glavnih odrednica novih planova trebao je biti veći angažman na razvoju novih nalazišta u Rusiji. BP stoga je s Rosnjeftom sklopio dogovor o zajedničkom razvoju golemih rezervi u polarnom moru, nedaleko od poluotoka Jamal.
Dogovori i ugovori
Dio dogovora bilo je i vlasničko povezivanje dviju kompanija zamjenom dionica, ali i dugoročno osnivanje zajedničkog centra za razvoj polarnih nalazišta. Ipak, taj dogovor spriječili su ruski partneri iz TNK-BP-a tvrdeći kako s britanskom tvrtkom imaju ekskluzivni ugovor o suradnji na projektima u Rusiji. Tu je argumentaciju prihvatio i sud, a Rosnjeft je na kraju za partnera u istraživanju polarnih nalazišta odabrao američki ExxonMobile. Kako je odnos partnera u TNK-BP-u očito postao neprijateljski, AAR je odlučio pokušati otkupiti britanski udjel, no sada se uključio i Rosnjeft. I analitičari u cijeloj priči vide nedvojbeni utjecaj Kremlja, naročito s obzirom da Rosnjeft vodi Igor Sečin, jedna od Putinovih najbližih suradnika i bivši zamjenik.
– Rosnjeftova ponuda mogla bi nagnati konzorcij da proda svoj udjel u TNK-BP-u. S druge strane, Rosneft bi mogao biti zainteresiran za suradnju s britanskom tvrtkom – navodi se u analizi eksperata austrijske tvrtke JBC Energy.
Barem da mi imamo sposobna državnika kao Putin. Okretan je poput čigre.Pozlatio je Rusiju.