MENTORSTVO

Sanja Petek Mujačić: Mladi trebaju pomoć da nađu motivaciju za dalje

Sanja Petek Mujačić: Mladi trebaju pomoć da nađu motivaciju za dalje
21.12.2022.
u 08:25
Od malih nogu primamo poruke da nešto nije za nas, da nemamo sve vještine i sposobnosti potrebne za neke zadatke i pozicije
Pogledaj originalni članak

Iza Sanje Petek Mujačić dugogodišnje je menadžersko i konzultantsko iskustvo u području organizacijskog razvoja, razvoja timova i pojedinaca te provedbi komunikacijskih i strateških rješenja za brendove i startupove. Danas je Petek Mujačić partnerica i izvršna direktorica savjetničke kuće Hauska & Partner, ali i mentorica u projektu koji zajednički provode Večernji list i časopis Zaposlena. Upravo stoga razgovarali smo s njom o važnosti mentoriranja, kao i izazovima koje očekuju mlađe u poslovnom svijetu.

Koliko je mentorstvo važno u profesionalnom putu razvoja mladih zaposlenica?

Mladi danas žele prilike za učenje i razvoj, a mentoriranje je učinkovit način suradnje kojom dolazimo do jačanja znanja i vještina. To je međusobno učenje, ohrabrivanje u izricanju stavova, ideja, mišljenja. Tako postavljen koncept mentorstva osnažuje jednako i mlade zaposlenice, ali i njihove mentore i mentorice, dolazi do razmjena iskustava i mišljenja te često u tom procesu mentijka pozitivno utječe na mentora. A to također osnažuje mentijke te gradi određene vještine. Istraživanja nam govore da 67% žena mentorstvo ocjenjuje kao vrlo važno za napredovanje u karijeri ​(DDI Global Study) te se upravo mentorstvo uzima kao jedan od poželjnih alata u razvoju politike raznolikosti i uključivosti. Tijekom mentorskog odnosa mentori postaju angažirani, predani i ulažu vrijeme i znanje u uspjeh svojih mentija – smanjuju vlastite predrasude i uključuju različite skupine. Takvi program imaju utjecaj na promjenu svijesti u cijeloj organizaciji pa zato imaju dodatni pozitivan efekt i na razvoj karijere mlade zaposlenice.

Što je bio vaš motiv da u ovom projektu preuzmete mentorsku ulogu?

Ideja da pomognem nekom s istim upitnicima i nedoumicama kao i ja prije 20 godina. Pitanjima koja se čine kompleksna, čak i teška, a zapravo su jednostavna i životna. Samo što na početku karijere ili poslovnog pothvata nemamo iskustva i dovoljno sigurnosti da prepoznamo odgovore. Kroz suradnju s mlađim kolegama, radeći s njima i razvijajući ih, uvidjela sam da se pojedine teme uvijek ponavljaju i da iako svatko ima svoju jedinstvenu priču, na neka pitanja su već dani odgovori. Zašto ne prenijeti to i olakšati nekome put? Tu je još jedan osobni motiv, prilika da se i sama inspiriram kroz suradnju i razgovore sa sudionicama programa, vjerujem da me njihovi pogledi na svijet i iskustvo itekako mogu nadahnuti. Veselim se tome.

Treba li mentorstvo zapravo imati rok trajanja?

Da, ako govorimo o mentorskom programu, on uvijek ima cilj, ideju, što se želi postići. Kao i u svakom projektu, i ovdje se definiraju očekivanja, željeni ishodi, ciljevi, jasno postavlja polazišna točka i trajanje. Ako je proces zamišljen u duljem razdoblju, korisno je postaviti check pointove, točke u kojima i mentor i menti mogu sagledati postignuto i razmisliti jesu li na dobrom putu i kako dalje. Često se u formalnom mentorstvu razvije kvalitetan i prijateljski odnos koji ne prestaje sa završenim mentorskim ciklusom. Takvi odnosi, naravno, nemaju vijek trajanja ni ciljeve. Postaju fluidni, spontani, te neke naše nove životne priče i prijateljstva. Slično je i s organizacijama koje uspiju mentorstvo integrirati u kulturu, tada se prijenos znanja dešava na svim razinama, formalno i neformalno, te postaje kontinuiran i fleksibilan proces.

storyeditor/2022-12-20/Sanja_Petek_Mujacic_1.jpg

Kako motivirati mlade koji u prvom poslovnom iskustvu nalete na prepreke?

Prvo treba osvijestiti da bez prepreka ne možemo, nijedan uspjeh nije linearna linija koja u savršenom tempu postiže cilj. Dakle, bez prepreka i pogrešaka nema ni uspjeha. No, ako iz njih ne učimo, onda su velike šanse da ćemo opet pogriješiti i tako ulazimo začarani krug demotivacije. Dakle, OK, ne ide kako sam planirala i što iz toga mogu naučiti. Mislim da mladima treba netko tko će ih poslušati i pomoći im da sagledaju situaciju iz raznih perspektiva, kao i da izađu iz vlastite drame ako je potrebno. Tada oni brzo podignu glavu i nađu svoju motivaciju za dalje.

Koje su to najveće kvalitete koje kao mentorica želite prenijeti mlađima koji tek počinju?

Empatiju, mogućnost sagledavanja stvari iz različitih perspektiva. Dosljednost, vjernost sebi i svojim vrijednostima, autentičnost i upornost. Te usmjerenost na rješenje, jer ono uvijek postoji.

Što je po vama ključni motiv prema kojemu bi mladi trebali birati svoj profesionalni put?

Ključ leži u njihovim vrijednostima i osobnom identitetu. Pronaći smisao u onom što radimo, otkriti koji je naš "zašto" na poslovnom i životnom putu, nešto je čemu bismo svi trebali težiti bez obzira na dob i godine iskustva (dapače, to nam se često i događa u kasnijim godinama, pa drastično mijenjamo karijere, zanimanja i poslove). Ako želimo otkriti svoje autentično ja i što je to što nas pokreće, možemo se zapitati nekoliko pitanja: Što želim postići? Bez čega ne bih mogla u tom procesu? Što mi je potrebno da ostvarim svoj cilj? Koje su moje vrijednosti? A koje su vrijednosti organizacije kojoj se želim pridružiti? Nije jednostavno dati odgovore, no dobro je vraćati se tim pitanjima sve dok nam se misli ne poslože i dok jasno ne vidimo razlog zašto nešto radimo i što želimo.

Koliko je na vaš poslovni uspjeh utjecao netko od vaših mentora?

Rekla bih dosta, iako se nije radilo o klasičnom mentorstvu. Nekoliko osoba u različitim fazama mog poslovnog puta bilo je za mene izvor inspiracije, motivacije, znanja i "sigurno" mjesto na koje bih dolazila po savjet u ključnim trenucima. Vjerujem da sam od njih puno naučila (i još uvijek od njih učim), ali i da su mi dale potrebnu snagu za određene odluke. Iako su to katkad bili i kratki razgovori od samo nekoliko minuta, zasigurno su me doveli tu gdje jesam, tj. pomogli mi izraziti potencijal i moju osobnu viziju.

Postoji li uopće ženski i muški pristup poslu i po čemu se oni razlikuju?

Ne volim kad nas se gura u neke kućice i unutar imaginarnih granica, mislim da smo svi mi različiti i jedinstveni, ali ne samo kroz prizmu spola. Da, nešto ima i u društvenim i kulturološkim utjecajima, ali vjerujem da puno više različitosti leži u našim osobnostima, životnim iskustvima i nama samima. Ali složit ću se da postoje različiti pristupi poslu, motivaciji i njenim pokretačima te načinu na koji gradimo odnose i percipiramo svijet. Danas se puno govori o autentičnom, transparentom stilu komunikacije, uključivosti, emocionalnoj percepciji i donošenju odluka u širem kontekstu, uzimajući u obzir emocije i racionalne pokazatelje. To je u suprotnosti s dosad dominantnim direktivnim, hijerarhijskim stilom rada i vodstva, gradnjom autoriteta kroz poziciju i "hladnim" donošenjem odluka, pristup poslu i vodstvu iz pozicije "ja". Rekla bih da iz tih pozicija kreću naše razlike u poslu.

Mnoga istraživanja pokazuju da žene imaju manje samopouzdanja u poslovnom okruženju od muškaraca. Je li doista tako?

Da, čini se tako. Nažalost, još uvijek smo u okruženju koje je izgrađeno na principima starog razmišljanja, muške dominacije u poslovnom svijetu. Čak i kada to više nije vidljivo u brojčanoj zastupljenosti (npr. udio žena u nekoj organizaciji), onda je u kulturološkim pogledima i skrivenim predrasudama, tj. prilikama koje se otvaraju ženama u poslovnom svijetu, na rukovodećim pozicijama, na pozicijama gdje se donose bitne i strateške odluke, u zanimanjima koja imaju oznaku ne-ženska. Od malih nogu primamo poruke da nešto nije za nas, da nemamo sve vještine i sposobnosti potrebne za neke zadatke i pozicije itd. Pa onda i mi same razvijamo određene stereotipe prema sebi samima. No, mijenjajući svoje stavove, možemo mijenjati i svoje ponašanje: jasnije reći što želimo i jasno reći ne, biti svjesne svoje vrijednosti, manje se ispričavati za svoje poteze, odbaciti krivnju. Trebamo širiti svoj krug poznanstava i utjecaja te kreirati svoju novu priču. Upravo su programi mentorstva alat koji nam može olakšati tu transformaciju i učiniti put ženama lakšim.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.