Članstvo u EU – nove mogućnosti regionalnog razvoja, korištenje fondova EU kao ključnog instrumenta za poticanje nacionalnog i regionalnog razvoja Hrvatske, novi zakonodavni okvir za strateške investicije, uklanjanje administrativnih i regulatornih prepreka bile su ključne teme II. Međunarodnog investicijskog foruma u organizaciji Primorsko-goranske županije, Grada Rijeke, Grada Opatije i Agencije za investicije i konkurentnost koji se danas održao u Opatiji. Uz lokalne čelnike i ulagače Hrvatske i Europe, na Invest forumu nazočili su potpredsjednik Vlade Branko Grčić, ministri Gordan Maras i Darko Lorencin i predsjednik Hrvatske gospodarske komore Nadan Vidošević.
Grčić: Vidljiv je oprez investitora
Nakon pada svih pokazatelja, potpredsjednik Vlade Branko Grčić u 2014. očekuje zaokret , naglasivši kako je u ekonomiji bitna i psihologija, ako oko nas vladaju crnilo i depresija, kazao je Grčić, investitor će pričekati. Priznaje da je vidljiv oprez investitora, no optimističan je, potencijale vidi u turizmu, logističkoj bazi, poziciji Hrvatske kao Gatewaya prema zemljama regije, u ljudskim potencijalima, posebno u tehnološkim znanostima. Ono što Europa nama nudi jest mogućnost da u idućem razdoblju iskoristimo ogroman potencijal europskih fondova, imamo na raspolaganju 8,5 milijardi eura u sedam godina iz fondova EU, kazao je Grčić zaključivši da u apsorbiranju tih sredstava moramo višestruko povećati napore. Napomenuo je da se u mandatu ove vlade dogodilo puno promjena, brže rješavanje poslovnih sporova, poboljšan je sustav ovrha i arbitraže, uvedene su predstečajne nagodbe kao pokušaj spašavanja tvrtki, uveden je red u javne financije, napredak u prekograničnoj trgovini i smanjenje insolventnosti i nelikvidnosti. Najavljuje točku preokreta, a kao ključ oporavka ističe povratak na rast privatnih investicija koje su u krizi najviše pale.
Državni tajnik i zamjenik ministrice Ministarstva regionalnog razvoja Poljske Marcin Kubika prenio je okupljenima poljska iskustva u korištenju europskih sredstava napomenuvši kako su oni razvili sustav u koji su uključili sve njihove regije te savjetovao da se i u Hrvatskoj razvije takav sustav.
Predsjednik HGK Vidošević kaže da je teško dati odgovor na pitanje hoće li u 2014. doći do preokreta, priznavši kako je Hrvatsku pratio i povijesni peh – trenutak ulaska u NATO obilježen je krizom, a i ulazak u EU dogodio se u trenutku treće razine krize, kazao je. Na forumu se razvila i zanimljiva debata, nakon Grčićeve tvrdnje kako je država svoje učinila, a predstavnike lokalne samouprave pozvao na veću odgovornost kada je riječ o preuzimanju investicija, na što je reagirao riječki gradonačelnik Vojko Obersnel.
Obersnel: Pitajte se zašto su poslovni prostori u Rijeci prazni – pa to je sve državno
– Ima nas svakakvih u lokalnoj samoupravi, ali pogledajte sebe. Te vaše agencije, taj vaš AUDIO, pa DUUDI i kako li se već zovu, blokiraju razvoj, a ne mi. Pitajte se zašto još nema nijedne investicije u ogromnim prostranstvima bivših vojarni, zašto se za sve treba čekati i po godinu i pol; pitajte se zašto su poslovni prostori u Rijeci prazni – pa to je sve državno. Odgovorno tvrdim i kao predsjednik Udruge gradova, ova država nije uspjela efikasno upravljati državnom imovinom. Zato predlažem: upravo decentralizirajte ovlasti, dajte nam tu imovinu ne u vlasništvo nego na upravljanje pa ćete vidjeti da i te kako znamo raditi – rekao je Obersnel.
Obersnel i primorsko-goranski župan Zlatko Komadina predstavili su investicije na razini Grada Rijeke i PGŽ-a. Istaknuo je važnost podrške na svim razinama vlasti, Obersnel je kazao da je Europa nedavno Rijeku ucrtala na mapu europskih prometnih koridora, istakao je i vrijednost Rijeka Gateway projekta i značaj nedavno prihvaćene Strategije razvoja Grada Rijeke za razdoblje 2014. do 2020. godine.
Iznimno sam zadovoljan što su ciljevi riječke Strategije usklađeni s dokumentom Europa 2020. Procjenjujemo da je za realizaciju naše Strategije u idućih sedam godina potrebno oko tri milijarde eura iz svih izvora financiranja – kazao je Obersnel. Dio projekata koje se planiraju realizirati objedinjeni su u Katalogu investicija koji je predstavljen na jučerašnjem Invest forumu. Riječ je o 75 investicija ukupne vrijednosti oko 10 milijardi eura. Mogućnosti koje nudi PGŽ su cestovna infrastruktura, željeznica, energetika, radne i turističke zone te luke nautičkog turizma, kazao je Komadina.
Vidošević: kidanje Komore bilo bi društveno štetno
Sudjelovanje predsjednika HGK Nadana Vidoševića na opatijskom Invest forumu bila je prilika i za pitanja o ukidanju HGK i njegovu odlasku. Vidošević kaže kako za sada nije čuo ništa što bi upućivalo da Vlada razmišlja o ukidanju Komore.
– To bi bilo društveno štetno, jer taj posao u Hrvatskoj jednostavno nema tko raditi na način na koji se radi, i po kvaliteti i po obimu. A što se tiče ovoga drugoga, ja sam 18 godina u Komori i četiri puta godišnje održavaju se skupštine, u svakom se trenutku može raspravljati o povjerenju prema meni. Tako će vjerojatno biti i na sljedećoj skupštini – komentirao je Vidošević napominjući kako ne želi stvarati pritisak prema niti jednom članu skupštine. Naime, iduća skupština HGK održat će se krajem studenoga.
Ukidanjem komore izgubili bi .... dug na potvrdi porezne uprave o neplaćnim porezima i doprinosima (zašto je članarina HGK na stanju poreznog duga?)