Godišnja skupština EBRD-a

Traje drugo najduže razdoblje globalnog rasta u povijesti – već 9 godina

Foto: Tobias Hase/DPA/Pixsell
Traje drugo najduže razdoblje globalnog rasta u povijesti – već 9 godina
09.05.2018.
u 08:53
U središnjoj i istočnoj Europi trenutačno postoji više od 600 FinTecha. Više od 60% u biznisu plaćanja i transakcija ili financiranja, uključujući „peer to peer“ kreditiranje (ili crowdfunding, 12% u platformama za trgovanje, „robotiziranom“ savjetovanju, analizama osobnih financija, a ostatak pokriva kriptovalute, praćenje troškova, osiguranje, upravljanje rizicima i prevenciju prijevara.
Pogledaj originalni članak

Na globalnoj razini traje najduže razdoblje rasta u povijesti, ovo se nije događalo još od 60-ih godina prošlog stoljeća, svijet ubrzano raste. Već je devet godina globalni rast BDP-a jednak ili veći 3,5 posto, a snažan rast bilježe i sve zemlje eurozone i središnje i istočne Europe – istaknuo Andrea Diamanti, šef korporativnog, investicijskog i osobnog bankarstva UniCredita za središnju i istočnu Europu, na konferenciji za novinare u sklopu Godišnje skupštine EBRD-a u Amanu. Pojašnjava kako ovaj put rast potiču potrošnja i investicije kompanija koje mu nešto više doprinose nego građani. Hrvatskoj u ovoj i sljedećoj godini prognoziraju stopu od 2,8 posto.

- Bankarski je sektor u središnjoj i istočnoj Europi solidan: sve zemlje idu manje- više u istom smjeru sa sličnim rastom; razine depozita i kredita ubrzano rastu, i prvi put krediti rastu više nego depoziti, a korporativni sektor više nego građani. Banke imaju i dovoljno izvora i apetita – kaže Diamanti.

Bitno se smanjio i udio loših kredita, ispod devet posto, što je povećalo profitabilnost banaka, a prognoza za Hrvatsku u 2019. je sedam posto, na što će dodatno utjecati ubrzana prodaja loše imovine. Najveći rast kreditiranja bilježi Turska sa 20,7 posto, Slovačka sa 9,9 posto i BiH sa 6,5 posto i u predstojećem razdoblju UniCreditovi analitičari očekuju da će u tim zemljama rast usporiti, a pojačat će se ondje gdje ga dugo nije bilo – u Hrvatskoj i Srbiji.

Uz ekonomski „big boom“, ističu bankari, događa se i bum FinTech kompanija - vrijeme je digitalizacije i rasta novih pružatelja financijskih usluga, što postaje neizostavan dio bankarskih analiza.

- Regija je daleko odmaknula u korištenju digitalnog i mobilnog bankarstva, a potiču ih i demografski trendovi, sa sve većom ulogom mladih generacija „rođenih digitalaca“ - napominje Matteo Ferrazzi, čelnik strategije i korporativnih prognoza UniCredita za središnju i istočnu Europu. Ferrazzi je predstavio i UniCreditovu studiju o FinTechima u regiji koja pokazala veliki bum tog sektora u razdoblju od 2012. do 2016.

- U središnjoj i istočnoj Europi trenutačno postoji više od 600 FinTecha. Više od 60 posto ih je u biznisu plaćanja i transakcija ili financiranja, uključujući „peer to peer“ kreditiranje (osoba osobi, op. a.) ili crowdfunding – otkrio je Ferrazi.

Još ih je 12 posto u poslovima vezanima za investicije i upravljanje imovinom: platformama za trgovanje, „robotiziranom“ savjetovanju, analizama osobnih financija, a ostatak pokriva kriptovalute, praćenje troškova, osiguranje, upravljanje rizicima i prevenciju prijevara. Grupacija vidi priliku da preko takvih servisa poboljša korisničko iskustvo klijenata, a središnju i istočnu Europa smatraju idealnim područjem za razvoj digitalnog bankarstva.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

RO
Rosstin
10:43 09.05.2018.

tako je i prosli put a onda recesija

AE
Aedes2017
15:50 09.05.2018.

BiH 6,5% , Turska 20%, Hrvatska 2,8%. Prosjek je 3,5%. U Hr nema boom ..nema bust .Tak se dela,ne ?