javni dug uskoro 88% BDP-a

Trošak države za kamate u sedam se godina udvostručio

Foto: Duško Marušić/PIXSELL
Trošak države za kamate u sedam se godina udvostručio
18.07.2015.
u 09:30
Kamatna stopa na 10-godišnje izdanje obveznica 4%, u Slovačkoj 0,46
Pogledaj originalni članak

Očekuje se da će do kraja 2015. javni dug dosegnuti 88% BDP-a, što je djelomice posljedica promjene statističkog obuhvata, a djelomice rastućeg manjka opće države i izostanka kapitalnih priljeva u proračun, navodi HNB u najnovijoj analizi financijske stabilnosti. Potreba za financiranjem velika je drugu godinu zaredom i iznosi oko 20% BDP-a. Fiskalna kretanja u 2014. upućuju na to da će biti potrebne više od tri godine da Hrvatska izađe iz procedure prekomjernog deficita. Znatno povećanje javnog duga posljedica je primjene europske statističke sektorizacije hrvatske ekonomije, u kojoj očito prevelik udio ima država. Visoka razina javnog duga rezultat je nedostatka ekonomskog rasta i jaza između fiskalnih prihoda i rashoda. Razina manjka opće države (između 5 i 6 posto BDP-a) pokazuje rigidnost prema dolje, što nije slučaj ni u jednoj od usporedivih srednjoeuropskih zemalja. Ovakva situacija ima za posljedicu rast troškova podmirivanja duga i iznosa kamata koji se plaća iz proračuna. Rastući dug doveo je do više nego stopostotnog rasta rashoda za kamate od 2007. do 2014. godine. HNB upozorava da takva situacija ograničava nositelje ekonomske politike u nastojanjima da potaknu ekonomski rast ili reakcijama na eventualni eksterni šok.

Struktura javnog duga i nadalje ima iste prednosti i slabosti. Ročna struktura javnog duga sigurno je jedna od velikih prednosti u situaciji brzog rasta javnog duga. Kratkoročni dug ima udio manji od 10%, dok je sigurna razina do 44%. Najveća slabost javnog duga njegova je valutna struktura s obzirom na to da je 78,5% javnog duga u inozemnoj valuti. No tečajni rizik ublažava dugotrajna stabilnost tečaja koju održava središnja banka.

Kamatna stopa na posljednje međunarodno izdanje obveznica na deset godina pala je na 3%, dok je, primjerice, u Slovačkoj na 12-godišnje izdanje samo 0,46%. Dodatno zabrinjava i to što je implicitna kamatna stopa umanjena za stopu rasta BDP-a i nadalje visoka te iznosi 4,4%.

>> BDP bi nam u 2015. mogao rasti i više od projiciranih 0,5%

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

BU
BubyZG
07:43 20.07.2015.

HNB ( Hrvatska Narodna BANKA ) je i dalje samo BANKA i gleda samo svoju zaradu !!

DO
doktor1
12:22 19.07.2015.

Kakva demagogija, Milanović se zadužuje jer uhljebljuje birače a istovremeno prodaje profitabilne tvrtke. U svim EU zemljama koje imaju rast udio države u vlasništvu tvrtki se nije smanjivao, upravo suprotno povećava se jedino su firme restrukturirane i posluju pozitivno a za to je potrebna nacionalna strategija a ne prodavanje prema osobnom interesu kao što radi Kukuriku. Država može imati puno udjela u vlasništvu i crpiti iz njih dobit samo to treba znati posložiti i htjeti a to SDP niti zna niti ne želi a ovaj klaun iz HNB im samo u tome pomaže.