Hrvatski će turizam u sljedeće tri godine postati bogatiji za tisuću bazena. Država će gradnju svakog pojedinog poticati s bespovratnih 50.000 kuna, a jedini uvjet za privatne iznajmljivače i vlasnike malih obiteljskih hotela bit će – veličina.
Turoperatori upozoravaju
Bazen, naime, neće smjeti biti manji od 30 četvornih metara, a za gradnju bazena veličine do 50 ‘kvadrata’ vjerojatno neće trebati ni građevinska dozvola (trenutačno građevinska dozvola nije potrebna za bazene do 24 četvorna metra). Gornja granica, dakako, nije postavljena i ovisit će isključivo o ambiciji i investicijskom potencijalu svakog turističkog domaćina koji svoju ponudu poželi obogatiti i bazenom.
Program bespovratnih potpora za gradnju bazena u turističke svrhe, koji bi uskoro trebao biti i službeno predstavljen, priprema se u suradnji dvaju ministarstava, turizma i malog poduzetništva.
Planirani budžet od 50 milijuna kuna nije konačan. Koliko se zasad može neslužbeno doznati, premaši li zanimanje broj od tisuću zainteresiranih, otvorene su mogućnosti da se tijekom trogodišnjeg razdoblja koje slijedi i tome udovolji.
Inicijativa je, inače, potekla iz matičnog turističkog ministarstva, a posljedica je sve učestalijih upita na tu temu.
‘Gosti sve češće traže smještaj s bazenom, ali i strani turoperatori tvrde kako u istoj destinaciji turistički objekti s bazenom imaju i po osam tjedana dužu sezonu od susjednih koji bazen nemaju’, neslužbeno pojašnjavaju u Ministarstvu turizma zašto su naumili zemlju s tisuću otoka obogatiti i s tisuću turističkih bazena. Pri tome, za potporu od 50.000 kuna moći će se ravnopravno kandidirati turistički domaćini s obale i iz unutrašnjosti.
Protustrujno plivanje
Inače, najavljena bespovratna potpora prilično je obilna pripomoć u gradnji bazena. S toliko se novca manji bazen može izgraditi i opremiti, ali za pretpostaviti je da domaćini uz toliku financijsku podršku neće ići na najskromniju varijantu, Za bazen od 50 četvornih metara trebat će im, pak, sedamdesetak tisuća kuna. S tim da svaki dodatni komfor i dodatno stoji. Sustav za protustrujno plivanje, recimo, stoji dodatnih 14.000 do 16.000 kuna, a nude se i slapovi, virovi, masažni tuševi...
U iduće tri godine tisuću bazena u privatnom smještaju
Koga ljubi Zrinka Ljutić? Skijaška zvijezda svoju sreću ne skriva
Zrinka je osvojila utrku slaloma te drugi vikend zaredom pobijedila u Svjetskom skijaškom kupu. Uspjeh je to kojim je privukla puno pozornosti na sebe, a vrlo brzo su se mnogi zapitali i krenuli tražiti više informacija o našoj skijašici.
Zloba im viri iz očiju: Ovo su najpokvareniji horoskopski znakovi
No, kao i u svemu drugome, i među horoskopskim znakovima postoje oni koji se smatraju ‘dobrim’ i oni koji nose reputaciju ‘loših’ ili ‘pokvarenih’. Evo koji su to horoskopski znakovi na glasu kao najpokvareniji i zašto
Gdje je danas Oliver Mlakar? Živi na selu, a radi i u 90. godini
Za sebe kaže kako nije klasičan penzioner jer nije 'zasjeo' uz televiziju i telenovele. Obavezno gleda Dnevnik i povremeno sportske prijenose, a projekte na kojima radi pomno bira.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Ovdje bi se mogla ubost lova za neki bazenčić za osobne potrebe.