Zabrana otvaranja novih tvrtki vlasnicima blokiranih poduzeća i članovima njihovih obitelji, i to uz 10-godišnji veto, odgovornost osobnom imovinom (što najviše boli) i skraćeni postupci naplate, mjere kojima se Ministarstvo financija namjerava obračunati s financijskom neodgovornošću, prstom na gore dočekali su i pravnici i predstavnici poduzetnika. Premda je većina tih mjera već raštrkana prema postojećim zakonima, novi zakon o financijskoj odgovornosti trebao bi ih ujediniti i konačno osigurati njihovo provođenje u praksi. Svi se naši sugovornici slažu – serijskim osnivačima novih tvrtki, koji iza sebe ostavljaju repove starih, blokiranih i uništenih poduzeća, treba onemogućiti daljnje gospodarsko djelovanje. Možda će zvučati previše grubo, no njihovo se kvarno poslovanje širilo kao metastaze, a taj karcinom iz ekonomskog života treba – ukloniti.
Obiteljska zloporaba
– Osobe koje zlorabe situaciju i dovedu u stečaj neku tvrtku, a nakon toga otvore drugu, treba isključiti iz gospodarskih tokova. Pozdravljam uvođenje reda za sve one koji oštećuju poštene sudionike u gospodarskom prometu – poručio je Marijan Hanžeković, koji je istodobno i pravnik i gospodarstvenik.
Najčešći je oblik zloporabe da osoba odgovorna za stečaj otvori novu tvrtku na blisku osobu, no Hanžeković upozorava da je komplicirano utvrđivanje odgovornosti povezanih osoba.
– Treba provjeriti žive li zajedno, u kakvim su odnosima, kako se ne bi dogodilo da je jedan brat lopov, a drugi pošten i da se kazni poštenoga – objašnjava.
Mladen Sučević, odvjetnik i glavni tajnik HOK-a, smatra da su sazreli uvjeti da se poduzmu drakonske mjere za uvođenje reda u trgovačkim društvima.
Sve je već u zakonima
– Treba pozdraviti to što država želi učiniti iako je i ona gospodarski subjekt koji ne plaća. Svi su ti odnosi već obuhvaćeni postojećim zakonima. Ali ako trebamo i novi propis, od viška nas neće boljeti glava – kaže Sučević te objašnjava da, na temelju Zakona o sudskom registru, osnivači novih društava i sada moraju potpisati izjavu da nisu vlasnici više od 5% kapitala ili glasačkih prava blokiranog društva, i to pod materijalnom i kaznenom odgovornošću.
Postoji i institut pobijanja dužnikovih radnji, a odnosi se na radnje raspolaganja imovinom u korist članova obitelji.
– Sada se takve radnje mogu poništiti, ali bi bilo bolje u ovakvim slučajevima utvrđivati da su takvi pravni poslovi ništetni jer tada ne bi postojala zastara. Institut osobne odgovornosti osnivača društva reguliran je Zakonom o trgovačkim društvima i treba ga i dalje razvijati – kaže Sučević.
Esad Čolaković, predsjednik Hrvatskog udruženja menadžera Crome, kaže da one koji su poslovali kao savjesni gospodarstvenici ove mjere neće pogoditi.
– Napokon će prestati ta igra skrivača, tipična za balkanski prostor, koja se stručnim terminima naziva “pravna probojnost”. Nije vrijedio nijedan dogovor, nijedan ugovor, a ni obraz.
Za konačni obračun s razarateljima tvrtki i pravnici i poduzetnici
Zbog ovog je pisma srbijanska veleposlanica napustila domjenak SNV-a: 'Ja to jednostavno ne podržavam'
Tradicionani domjenak Srpskog narodnog vijeća za prvoslavni Badnjak prvo je političko okupljanje u novoj godini
Žene su 'niža vrsta', židovi i kršćani su 'krivovjernici', dužnost je 'braniti Alaha'
Od kada su, prije samo mjesec dana, džihadisti u Siriji došli na vlast svrgavanjem diktatora Al-Assada, bičevanja i pogubljenja vraćena su na javna mjesta
Nekada je bila najbolja na svijetu i ponos Jugoslavije. Danas radi u psihijatrijskoj ustanovi
Niz sjajnih rezultata okrunila je 1989. godine kada je uz broncu u veleslalomu postala svjetska prvakinja u slalomu. Stručnjaci su je prozvali najvećim talentom svih vremena, a u prvih pet sezona osvojila je šest medalja. U Svjetskom kupu upisala je sedam pobjeda uz 22 plasmana na postolje.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
da preciziram , ako imate više od 10 posto u nekom društvu a u stečaju nema ni udjela novih a kamoli tvrtke, imovinu firme može porezna traziti unazad koliko hoče, da hoče, vidi se kad je neko prije sloma prodao za kunu drugoj tvrtci , i to je zabranjeno naravno .... i što sad ubit obitelj zbog tog što je šropao neko ? 99 posto je tu poštenih naivaca koji su u zemlji mafije mislili raiti posao , a 1 posto mafije koja glumi da to radi da se represivni aparat i mediji glupi imaju s čim hraniti