Energetska budućnost

Za Plomin C najizgledniji su ulagači azijske tvrtke

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Za Plomin C najizgledniji su ulagači azijske tvrtke
28.11.2013.
u 15:56
U prvoj polovici 2014. raspisat će se natječaj za istraživanje Jadrana
Pogledaj originalni članak

Hrvatska može postati energetsko čvorište jugoistočne Europe, izjavio je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak na jučerašnjem okruglom stolu “Budućnost energetskog tržišta Hrvatske i EU” u organizaciji časopisa Banka.

– Iako je po ukupnoj potrošnji energije Hrvatska malena, njezin zemljopisni položaj i energetska politika mogu joj osigurati ulogu energetskog raskrižja u regiji – naglasio je Vrdoljak. Da bi se ostvario tako ambiciozan cilj, treba prije toga završiti projekte poput LNG terminala i Jadransko-jonskog naftovoda. Vrdoljak je istaknuo da je Hrvatska jedna od rijetkih zemalja EU koja veći dio svojih potreba za plinom zadovoljava sama crpljenjem Jadranskog mora.

U sljedećih pet do sedam godina trebala bi doći do razine kada proizvodi više plina nego što ga troši. Natječaj za koncesije za istraživanje Jadrana trebao bi biti raspisan u prvoj polovici 2014., a u drugoj polovici i natječaj i za koncesije za kontinentalni dio RH.

Na skupu je ocijenjeno da je europska energetska politika, koja je postala i unutarnja energetska politika RH, doživjela neuspjeh i treba je mijenjati. Upravo je ona najodgovornija za pad investicija i teškoće s kojima se susreću europske energetske tvrtke pa je teško očekivati da će se za gradnju Plomina C javiti europske tvrtke.

– Azijske tvrtke zasad su najizgledniji investitori u Plomin C – kazao je Vrdoljak. Hrvatska je 2012. podijelila 67 milijuna eura subvencija za proizvodnju takvih izvora energije.

– Europa želi sigurnost opskrbe uz jeftinu energiju i da sve to po mogućnosti bude zeleno, a takav je pristup greška koja je uništila tržište – objasnio je Tomislav Šerić, predsjednik uprave HEP-a.

Goran Granić, ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar, predlaže uvođenje poreza ili naknade na CO2. Taj porez ili naknadu plaćali bi krajnji korisnici, a ideja se zasniva na Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji bi prikupljao naknadu i raspoređivao novac.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.