zapošljavanje

Zanimanja budućnosti koja ti osiguravaju poslovni uspjeh

Foto: Duško Marušić/PIXSELL
Zanimanja budućnosti koja ti osiguravaju poslovni uspjeh
24.04.2015.
u 14:19
Želja je svakog mladog čovjeka nakon fakultetske diplome pronaći posao u struci.
Pogledaj originalni članak

Ljubav prema poslu katkada nije dovoljna i ne jamči uspjeh zaposlenicima. Neodlučnima je najlakše jer svoj odabir rade prema zanimanjima koja su tražena i dobro plaćena, no zaljubljenici u pojedina zanimanja na velikoj su kušnji prilikom odabira karte za budućnost.

Želja je svakog mladog čovjeka nakon fakultetske diplome pronaći posao u struci. Prema podacima portala Moj posao, prema kojem su u 2014. najtraženija zanimanja u Hrvatskoj – konobar, programer, prodavač, kuhar, prodajni predstavnik, frizer, knjigovođa, komercijalist, administrator te vozač kamiona, čini se kako budućnost visoko obrazovanih osoba u Hrvatskoj nije obećavajuća.

Prema posljednjim podacima HZZ-a 10. travnja u evidenciji je bilo 26.581 znanstvenik, inženjer i stručnjak iz različitih područja. Najteže je zaposliti se nakon završetka humanističkih i društvenih fakulteta, a najlakše u farmaciji.

Donosimo pregled zanimanja koja već jesu ili će biti tražena:

Inženjeri naftnog rudarstva i projektanti – Najavljeno je da će Luka Ploče biti logistički Centar za istraživanja nafte i plina u Jadranu. Ondje bi se trebalo zaposliti 200 radnika, a na Jadranu je planirano 10 istražnih polja. Logistika za buduće platforme na Jadranu uključuje niz različitih djelatnosti kao što je opskrba platformi specijaliziranim brodovima, usluga remonta i održavanja brodova i platformi, korištenje lučkih tegljača, osiguranje otvorenih i zatvorenih skladišnih prostora, carinsko posredovanje, opskrba hranom, vodom, gorivom, građevinskom i drugom opremom, zbrinjavanje komunalnog, radioaktivnog i opasnog otpada, sve do podvodnih radova, inženjerskih i projektantskih usluga, prijevoza i smještaja radnika.

Foto: Facebook

Start-up – svijet poduzetništva danas je bliži pojedincu nego ikada. Kroz startup inkubatore mladima, najčešće studentima, otvara se mogućnost da razrade svoje ideje i postave ih na tržište. Jedan od najuspješnijih projekata je "Teddy the Guardian", tehnološki plišani medvjedić koji pomaže u liječenju djece kojeg su osmislile Ana Burica i Josipa Majić, mlade poduzetnice koje je čak i Europska komisija, između ostalih, odabrala kao mlade i uspješne ljude iz Hrvatske i kroz njihovu priču o prvom zdravstvenom start-upu Iderma, predstavila Hrvatsku kao 28. članicu EU 2013. godine.

Stručnjaci za energetiku – Kao članica EU preuzeli smo obveze iz Direktive o promociji energije iz obnovljivih izvora energije i obvezali smo se da 2020. moramo imati 20 posto energije iz obnovljivih izvora. Osim sunca i vjetra, tu je i biomasa, zbog čega je najavljena izgradnja energana na biomasu. Talijanska tvrtka Mittelenergy SRL na 113.500 kvadrata želi graditi energetski objekt – kogeneracijsko postrojenje na rasplinjavanje drvne biomase, snage 5 MW u Sisku. I EPI Consulting iz Zagreba na 25.600 četvornih metara želi izgraditi bioplinsku energanu jakosti 0,3 MW također u sisačkoj industrijskoj zoni.

Menadžeri u turizmu – Turizam kao glavna odrednica hrvatskog gospodarstva ključni je generator zapošljavanja, najčešće sezonskog. Kao svjetski turistički potencijal Hrvatska još nema zadovoljavajuće smještajne kapacitete s naglaskom na hotele koji se grade, obnavljaju i osnažuju. U Splitsko-dalmatinskoj županiji u iduće dvije godine planirana je gradnja i obnova sedam hotela, a tražit će se više stotina radnika, među kojima je i srednji menadžment u turizmu.

Digitalni marketing – Poziciju marketingaša, PR-ovaca i novinara na tržištu rada kriza je oslabila čak dva puta, prvo u 2009. godini, i zatim, ponovo, u 2012. godini. Ipak, unutar kategorije postoji segment zanimanja za koja postoji povećan interes poslodavaca. Najveći broj poslodavaca koji su tražili digitalne marketingaše zaposlilo je stručnjaka za društvene mreže/osobu za Online PR/ Community managera, zatim voditelja online/ digitalnih projekata te stručnjake za online oglašavanje i SEO. Poslodavci traže fakultetsku diplomu, no važnije je da kandidati imaju napredna analitička znanja kada su u pitanju promet, interakcija i konverzije, zatim da odlično vladaju marketingom na društvenim mrežama i imaju razvijene komunikacijske vještine. Nužna su barem osnovna znanja o razvoju internetskih stranica i aplikacija poznaju li tehnologiju – web markup (HTML, CSS) i načela komunikacije između čovjeka i IT sustava (UI/UX). Dobar dio poslodavaca smatra da digitalni marketingaši trebaju posjedovati i prodajne vještine te poznavati barem osnove programiranja.

Cjeloživotno obrazovanje neophodno je za opstanak u maratonskoj utrci na današnjem tržištu rada. Apsolvirane knjige i položeni ispiti na fakultetu nisu jamstvo kvalitetnog posla u budućnosti. Neprekidno usvajanje novih znanja i praktičnih vještina omogućavaju napredak i rast, kako pojedinca, tako i tvrtke u kojoj radi. Danas privlačna zanimanja, sutra možda neće biti atraktivna. Široki vidici polučuju uspjeh, treba samo dobro otvoriti oči i zgrabiti prilike u hodu.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr