Nove knjige

Antologijski pregled od pretpovijesti do današnjeg dizajna

Foto: ''
'Salona '
Foto: Reprodukcija iz knjige
Katedrala (1)
Foto: Reprodukcija iz knjige
Stolac s elastičnim sjedištem Bernarda Bernardija iz 1958. godine (1)
Foto: Naslovnica knjige
Naslovnica knjige (1)
02.01.2011.
u 21:40
Jedinstvena monografija o hrvatskoj umjetnosti na 770 stranica donosi faktografiju i znanstvene činjenice ilustrirane brojnim fotografijama, nacrtima, crtežima
Pogledaj originalni članak

Jedinstvena monografija o hrvatskoj umjetnosti koja na 770 stranica donosi faktografiju i znanstvene činjenice od prapovijesti ilustrirane zračnom fotografijom arheološkoga lokaliteta Vučedol pa sve do umjetničkih i svakodnevnih dizajnerskih predmeta naših dana poput osobne pumpice za pročišćavanje vode studija Parabureau – to je najnovija knjiga “Hrvatska umjetnost – Povijest i spomenici”. U koricama između tih udaljenih tema teče priča o slojevima očuvane hrvatske spomeničke baštine, glavnih spomenika, sudionika i kulture koja se na hrvatskom teritoriju razvijala i trajala dva i pol tisućljeća.

 

Od Vučedola do danas

 

Predstavljena u blagdanskom ugođaju na kraju prošle godine, knjiga je plod petogodišnjeg rada 24-ero vrhunskih hrvatskih stručnjaka za povijest i umjetnost. Kako je rekao glavni urednik Milan Pelc, ravnatelj Instituta za povijest umjetnosti, koji je knjigu izdao u suradnji sa Školskom knjigom, svaki je od stručnjaka obradio u ovoj antologiji svoje specijalističko područje. Dobili smo sintezu o povijesti i spomenicima, s bogatim kolorističkim ilustrativnim materijalom kakvu dosad nismo imali, počinjemo Vučedolom, a završavamo Bernardijevim stolcem, podsjetio je Milan Pelc. Doista su čitke i čitljive brojne ilustracije od antičkih spomenika među koje je sad uvršten i Apoksiomen, kao i brojna novija arheološka istraživanja i konzervatorski radovi na porušenim spomenicima u Domovinskom ratu. Svoja specijalistička područja u knjizi su obradili Nenad Cambi, Vladimir Goss, Milan Pelc, Željka Čorak, Tonko Maroević, Ivanka Reberski, Petar Prelog, Ljiljana Kolešnik, Feđa Vukić, Sandra Križić Roban i ostali. Kao posebnu vrijednost knjige Pelc je istaknuo bogatu vizualnu građu, fotografije i ilustracije, koje potpisuje zagrebačka ArTresor naklada.

 

Imamo što pokazati

 

Ova će knjiga, zasad tek na hrvatskom jeziku, moći poslužiti kao dobra osnova kako studentima, tako cjelokupnoj kulturnoj zajednici. “Ona je naš ponos, ali ujedno i obveza da skrbimo za baštinu koju smo naslijedili”, naglašava uime nakladnika Ante Žužul.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

RO
robertsedlar
08:45 03.01.2011.

Možemo se ponositi i tzv. šupljom crkvom u Solinu, zar ne? Hoće li autor monografije išta poduzeti po tom pitanju? Možemo li se i time ponositi?