Hit-aplikacija Smartify

Besplatno video i audiovodstvo po muzejima do kraja 2020. godine

Foto: Reuters/Pixsell
Besplatno video i audiovodstvo po muzejima do kraja 2020. godine
27.03.2020.
u 12:15
S obzirom na to da u muzeje više ne možemo, i Smartify sada mijenja koncept pa će u aplikaciji do kraja 2020. godine korisnicima omogućiti besplatno video i audiovodstvo po određenim muzejima i njihovim izložbama koje su trebale biti održane, ali nisu zbog pandemije koronavirusa
Pogledaj originalni članak

Novonastalim ekstremnim uvjetima življenja i novog načina konzumacije umjetnosti priključila se i umjetnička hit-aplikacija Smartify (za iPhone i Androide), među znalcima znana kao “Shazam umjetničkog svijeta”.

Od 2017. kada je nastala, njena osnovna funkcija bila je skeniranje i prepoznavanje umjetničkog djela za koje vam uz autora, godinu nastanka te ime djela nudi i pozadinsku priču. Do danas baza joj je narasla na dva milijuna digitaliziranih umjetnina iz 120 muzeja i galerija diljem svijeta.

S obzirom na to da u muzeje više ne možemo, i Smartify sada mijenja koncept pa će u aplikaciji do kraja 2020. godine korisnicima omogućiti besplatno video i audiovodstvo po određenim muzejima i njihovim izložbama koje su trebale biti održane, ali nisu zbog pandemije koronavirusa.

Primjerice, još neko vrijeme nitko neće u Pariz u Louvre da vidi Mona Lisu, ali može je obići uz pomoć Smartifya i poslušati kustoski audio u kojem će saznati sve o njezinu tvorcu Leonardu da Vinciju, tko je bila žena sa slike iz 16. st., kako ju je Leonardo pred svoju smrt prodao francuskom kralju Franji I., kako je prešla u Versailles i u kolekciju Luja XIV. i nakon Francuske revolucije dobila novi dom u Louvreu. Napoleon ju je odatle uzeo na neko vrijeme i njome ukrasio svoju spavaću sobu, a doznati se može i zašto je sliku 21. kolovoza 1911. ukrao talijanski lopov Vincenzo Peruggia... A to je tek jedna od milijun sličnih umjetničkih priča.

Aplikacija Smartify izum je Britanaca, danas je najskidanija umjetnička aplikacija na svijetu, a jedna od njenih suosnivačica Anna Lowe kazala je za ugledni The Guardian da im je od početka misija potpora muzejima, a tako je i sada.

“Aplikaciju smo pokrenuli iz ljubavi prema posjećivanju muzeja i u želji da ljude povežemo s umjetnošću. U teškim vremenima koja su nas sve snašla sigurni smo da ljudi u umjetnosti više nego ikada traže utjehu, normalnost i inspiraciju. Smatrali smo da je zato nužno i dodatno omogućiti im pristup umjetnosti pa smo proširili svoju uslugu“, kazala je Anna Lowe. Na aplikaciji su dostupni svi veliki muzeji poput londonske Nacionalne galerije, ruskog Ermitaža, Rijksmuseuma u Amsterdamu ili newyorške MoMA-e u čijem se novom postavu može naučiti i o našem Borisu Bućanu čiji su radovi tamo izloženi.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.