TOP FILMOVI U 2024. PREMA IZBORU NAŠIH FILMSKIH KRITIČARA

Najbolji su “Anora” i “Sjeme svete smokve”

Anora
IMDb
06.01.2025.
u 16:45

Ove godie nije bilo novog nastavka sjajne "Nemoguće misije", ali je zato svijet oduševljen briljantnim nastavkom "Dine", jednim posve neobičnim mjuziklom "Emilia Pérez", neobičnom i posve originalnom "Anorom" ili iranskim draguljem "Sjeme svete smokve"

Kakva je bila filmska 2024.? Bolja ili lošija od 2023., ili možda podjednaka? 
To su uvijek pitanja koja si postavljamo mi koji se bavimo filmom i gledanjem filmova, koji u filmu još uvijek pronalazimo čaroliju koju smo otkrili kao klinci na matinejama, i koji u svakom modernom filmu pronalazimo neki duh prošlih vremena, neki odjek Fritza Langa, Luisa Buñuela ili Jean-Pierrea Melvillea. 

U 2024. na svu sreću nismo imali Barbenheimer, histeriju kakvu smo imali oko istodobne kino turneje dva najgledanija filma u 2023. Nismo imali epski film kakav je bio onaj Martina Scorseseja, ali ni film koji je prodrmao najgadnije duhove prošlosti, remek djelo "Zona interesa". Nije bilo ni novog nastavka sjajne "Nemoguće misije", ali je zato svijet oduševljen briljantnim nastavkom "Dine", jednim posve neobičnim mjuziklom "Emilia Pérez", neobičnom i posve originalnom "Anorom" ili iranskim draguljem "Sjeme svete smokve". Svaka godina nosi nešto novo, ali mi svakako u budućnosti želimo što manje superjunaka koji su kina pretvorili u velike gaming-prostore, i koji svojom gledanošću ruše filmsku klasiku. Svakom mini trendu dođe kraj, pa se nadamo da je ovom blizu.
I da, kad smo kod vaganja, čini nam se da je ‘24. u odnosu na ‘23. ni bolja ni lošija, ali drukčija. 

Večernjakov kritičar Robert Bubalo za filmsku je osobu godine izabrao Mikey Madison, glumicu koja je dotaknula genijalnost princeze Blanchett.

Foto: IMDb

Nikada me nisu privlačile glumice poput nje, koje igraju u nekim budalastim sitcomima i još budalastijim tinejdžerskim hororima, u kojima poželite da divljak s motornom pilom ili maskom vriska što prije pobije sve te antipatične junake. Ali ova preslatka američka Židovka, koja nikada nije namjeravala krenuti stopama svojih roditelja psihologa, pa je prije glumačke karijere trenirala jahanje, učinila je ono što sam mislio da neće biti moguće u sljedećih deset godina: ulogom u "Anori" dotaknula je glumačku genijalnost nedodirljive Cate Blanchett iz filma "Tár". U vrlo zahtjevnoj "Anori" ukazala nam se kao prostitutka za nešto bogatiju klijentelu, ali istodobno i kao djevojka koja očajnički želi pobjeći iz kućice pokraj pruge, koju dijeli sa svojom mrzovoljnom sestrom. Ona je briljantno odglumila ženu kojoj se u jednom danu svijet i otvori i sruši, i koja će poniziti svaku poru svog organizma da bi sačuvala tu neočekivanu sreću koja se pojavila u liku jednog mladog i bogatog ruskog blesana. U zagonetnom i briljantnom kraju u automobilu Mikey Madison igra nezaboravnu scenu koja će vam ostati u sjećanju više od svih ženskih uloga zajedno ove godine. Hoće li joj to biti dovoljno za Oscara, ne znam, no već smo navikli da najbolje i najbolji ne pobjeđuju baš često. Bude li pametno birala, Mickey Madison će biti najveća hollywoodska zvijezda 20-ih godina ovog stoljeća. 

Anora
Foto: IMDb

Romantična komična drama

SAD, 2 h 19 min

Režija: Sean Baker

Glumci: Mikey Madison, Paul Weissman

Sean Baker jedan je od postojanijih redatelja modernog doba, njegovi filmovi uglavnom dobro prolaze kod kritičara, ali ispod radara festivalskih žirija. Ali s "Anorom" je konačno razbio i to prokletstvo: canneski pobjednik ujedno je i najbolji film prema izboru 177 filmskih kritičara u redovitoj godišnjoj anketi Indiewirea. Ova emotivna erotska komična drama, koja na trenutke pleše na rubu između ozbiljnosti i opskurnosti, ali ne prelazi tu magičnu crtu, baš zbog tog svog žanrovskog koketiranja stalno vas drži na rubu. U srcu priče je seksualna radnica koja se spetlja i brzinski uda za sina ruskih milijardera. Dakako, kada njegovi roditelji dobiju vijest, čine sve da ponište brak, a u razigranom finalu svjedočimo emocionalnom ispraćaju kakav smo rijetko vidjeli.

American Fiction
Foto: IMDb

Crna komedija

SAD, 1 h 57 min

Režija: Cord Jefferson

Glumci: Jeffrey Wright, Tracee Ellis Ross

Šteta bi bila da se ovaj dragulj, koji je tako neprimjetno prošao na lanjskim dodjelama Oscara, olako zaboravi. Komična priča o crnom piscu, koji se bori protiv stereotipa o crncima, ruši sve postulate woke kulture koji danas drmaju Amerikom, pa je i sam film donekle žrtva istih tih predrasuda koje tematizira. Vrckav, pametan, bez velikih zvijezda, ali istinski zabavan i progresivan, vješto kombinira stvarnost i fikciju. Što se više ponaša u skladu s predrasudama o crncima, glavni junak postaje miljenik bijelaca, te time potvrđuje kako su svi u jednom začaranom krugu ludila. 

Dječak i čaplja
Foto: IMDb

Animirani

Japan, 2 h 5 min

Režija: Hayao Miyazaki

Glasovi: Soma Santoki, Masaki Suda

Hayao Miyazaki još jednom nas je proveo kroz svoj čudesni svijet bizarne mašte, u kojemu iza svakog zavoja, odnosno iza svakog kadra, dolazi nešto neočekivano. Iako se čini da je ovo narativno zbrkan film, on je zapravo beskrajno precizan u svojoj antiharmoniji, koja ga i čini nevjerojatno harmoničnim. Priča o dječaku, koji se nakon majčine smrti suočava s novom suprugom svoga autoritativnog oca, i koji kreće u avanturu s neobičnom čapljom, neočekivani je ep o ljubavi, hrabrosti i prijateljstvu kakav ne može nadmašiti ni deset gladijatora.

Emilia Pérez
Foto: IMDb

Krimi-mjuzikl

Francuska, Belgija, Meksiko, 2 h 12 min

Režija: Jacques Audiard

Glumci: Zoe Saldana, Karla Sofía Gascón

Šteta jer znam da će mnogi, čak i oni koji se sami proglašavaju filmofilima, preskočiti ovaj film zato što je mjuzikl. Teško je objasniti zašto je to danas toliko omražen žanr, ali svi oni koji odluče pogledati ovaj film bit će počašćeni s veličanstvenih 2 i pol sata filmske besprijekornosti i iznenađenja, prevrata, majstorskih glazbenih rješenja i emotivnih eksplozija. Već u prvim minutama ovog filmskog koktela, spravljenog od vrhunskih sastojaka krimića, emocije, drame i glazbe, čeka nas iznenađenje kada glavni meksički narkobos zatraži od odvjetnice da mu osigura operaciju kojom će postati žena. Nakon što to učini inscenira svoju smrt i nastavi živjeti sa suprugom i djecom, predstavljajući se kao njihova tetka koju nikada nisu upoznali. Bizarna obiteljska zbrka sjajno korespondira s utezima prošlosti čiji pipici sve više proganjaju glavnu junakinju. 

Okus ljubavi
Foto: IMDb

Hedonistička romantična drama

Francuska, 2 h 15 min

Režija: Anh Hung Tran

Glumci: Juliette Binoche, Benoît Magimel

Prvih pola sata filma Juliette Binoche, Benoît Magimel i nekoliko pomagača – kuhaju. Kada bi vam netko tako opisao početak filma, vjerojatno biste pomisli da tih pola sata treba preporučiti Špičeku, no ovo je jedna dosad nezabilježena filmska oda hedonizmu koja prenosi strast kuhanja u svaku poru gledateljeve mašte. Kuhanje, koje ne prestaje do samoga kraja, ovdje je smisao postojanja, religija uzvišenija čak i od same ljubavi koju protagonisti očajnički traže, ali ona gubi bitku u srazu s okusima kuhinje. Na polovici filma čini se da je nastavak priče osuđen na propast, no onda nas čeka još jedna pustolovina i beskrajna čarolija. 

Sjeme svete smokve
Foto: IMDb

Politička drama

Iran, 2 h 48 min

Režija: Mohammad Rasoulof

Glumci: Mahsa Rostami, Setareh Maleki

Prije nekoliko godina film Mohammada Rasoulofa "Zlo ne postoji" proglasio sam najboljim i znao sam da je samo pitanje vremena kad će ovaj iranski redatelj ponovno briljirati. I to se dogodilo samo četiri godine kasnije filmom koji tematizira iransku mini revoluciju iz 2022. koja je eksplodirala nakon ubojstva Mahse Amini. Podsjetimo, Mahsa je postala junakinja progresivnih iranskih žena jer je položila život zbog otpora nošenju hidžaba. Rasoulof koristi puno autentičnih snimaka koje vjerno pokazuju policijsko nasilje nad iranskim civilima, posebno studentima, opisujući borbu režima za preživljavanje. Kirurški precizno situaciju s ulice prenosi u obitelj u kojoj je otac, da bi održao status tužitelja u režimu, spreman žrtvovati i vlastitu obitelj, suprugu i dvije kćeri. 

Obećana zemlja
Foto: IMDb

Biografska drama

Danska, 2 h 7 min

Režija: Nikolaj Arcel

Glumci: Mads Mikkelsen, Amanda Collin

Mads Mikkelsen. To je sasvim dovoljno da uzmete daljinski i pokrenete ovu povijesnu dansku avanturu, temeljenu na stvarnom liku, koji je na slabo plodnoj zemlji uzgojio krumpir. Jer Mikkelsen nosi svaki kutak filma, počevši od reljefa njegova lica i grimasa, koji su se sjajno uklopili u negostoljubivu zemlju, do tihe mimike koja je glasnija od bilo kakve buke. Mikkelsen i kad bulji i kameru više govori nego cijeli film "Sve u isto vrijeme".

Dina 2
Foto: IMDb

Epski ZF

SAD, 2 h 46 min

Režija: Denis Villeneuve

Glumci: Zendaya, Timothée Chalamet

Iako su razumne određene kritike na stil glume dvoje glavnih protagonista, koji kao da su se natjecali tko će skupiti više lajkova, kao cjelina ovo je jedan veličanstven ep, znanstveno-fantastična simfonija koja očarava i dramaturški i vizualno. Zapravo, ovo je jedini pravi spektakl u 2024. godini koji je pristojno pomeo sve Marvelove superjunake koji su postali pravi zlostavljači filmske industrije. 

Better Man
Foto: IMDb

Biografska drama

Velika Britanija, 2 h 14 min

Režija: Michael Gracey

Glumci: Robbie Williams, Jonno Davies

Eksplozivni biografski mjuzikl o Robbieju Williamsu ugodno je iznenađenje godine. Naime, već smo se svi pomalo zasitili muzičkih biografskih drama u kojima glavni junaci potječu iz siromašnih obitelji, suočavaju se s drogom, imaju uspone i padove i na kraju sve završava nekim dobrim glazbenim hitom. No ovdje je napravljen golemi pomak, prije svega u činjenici da Robbieja igra – majmun! Stoga stalno očekujete da će film iskliznuti u bizarnost, no naprotiv, ova jedinstvena ideja (jer Robbie je sam rekao da se osjećao kao zabavljač, poput majmuna u cirkusu) bila je pun pogodak, a redatelj Michael Gracey napravio je sjajnu kombinaciju “Trainspottinga”, “Bohemian Rapsodyja” i “La La Landa” uz koju će Robbieja zavoljeti i njegovi antifanovi (poput mene). Filmsko finale završava s velikom “My Way” Franka Sinatre čime je sam Robbie Williams, koji je dakako kontrolirao film, pokazao da ne pati od egomanije. 

Konklava
Foto: IMDb

Drama

SAD, 2 h

Režija: Edward Berger

Glumci: Ralph Fiennes, Stanley Tucci

Šteta, stvarno šteta što je ovaj film u finalu holivudiziran, i što je jedna komorna, tajnovita drama, sjajno interpretirana unutar šutljivih vatikanskih zidina, dobila, pa ajmo reći woke epilog. Ralph Fiennes, Isabella Rossellini i Stanley Tucci sjajno igraju u priči koja otkriva kako funkcionira najtajnovitija država na svijetu, i to u trenutku kada treba izabrati novog poglavara. Sjajno balansiran ritam u kojem se isprepliću vatikanske nepomirljivosti i u kojima se lobira po spavaćim sobama, a ne preza se ni od najpodmuklijih podvala, pedantno razbija mit o religijskom misticizmu. Nažalost, u završnoj sekvenci film se prepustio čarima moderne kulture i umjesto da završi lijepo i očekivano, okončan je neočekivano i loše. Unatoč tome, “Konklava” je ozbiljan, važan i obavezan film.

Večernjakova kritičarka Jelena Ružić za filmsku je osobu godine izabrala redatelja Mohammada Rasoulofa, koji je snimio remek-djelo pa preko planina pobjegao na zapad

Foto: IMDb

U tajnosti je snimio film zbog kojeg je osuđen na oduzimanje imovine, bičevanje i osam godina zatvora. I prije ga je iranska vlada osuđivala, a još 2017. mu je zabranjeno napuštanje države. Četiri puta je bio zatvaran. Posljednja osuda, ova zbog “Sjemena svete smokve”, bila je najstroža dosad – bez mogućnosti žalbe. Rasoulof je nakon presude odlučio pobjeći iz zemlje te je 28 dana putovao pješice, preko planina i divljina, kako bi se se dokopao Njemačke i egzila. “Sjeme svete smokve” dovršeno je u Njemačkoj, a film je prikazan u Cannesu ove godine. Tamo su i film, ali još više Mohammad Rasoulof dobili 15-minutni pljesak koji bi sigurno trajao i više da ga sam redatelj nije prekinuo svojim govorom. Dirljiv trenutak u kojem prima posebnu nagradu žirija, u kojem mu stotinu knedli stoji u grlu i u kojem drži fotografije one filmske ekipe koja je ostala zatvorena u Iranu, sukus je svega što Rasoulof jest i svega što čini, ne samo da bi stvorio umjetnost koja je estetski vrijedna nego da bi stvorio umjetnost koja je društveno angažirana.

Sjeme svete smokve
Foto: IMDb

Politička drama

Iran, 2 h 48 min

Režija: Mohammad Rasoulof

Glumci: Mahsa Rostami, Setareh Maleki

Bilo je sjajnih filmova u ovoj godini i puno njih nije uspjelo ući među deset najboljih. Čak je i među deset najboljih bilo borbe u smislu koji staviti na koje mjesto. No, ono oko čega nije bilo spora i što se znalo još tijekom gledanja je to da je “Sjeme svete smokve” film godine. Sigurno da bi visoko kotirao i na ljestvici najfilmova ovog milenija. Nije samo fascinantna priča u pozadini filma i to da je redatelj Rasoulof bio osuđen zbog svog filma, da je morao bježati iz zemlje da bi spasio i film i sebe. Jednostavno, toliko slojevitosti, snažnih poruka, realnog prikaza stanja stvari u Iranu, ali i dubokog portretiranja i pojedinaca, i obitelji učinile su “Sjeme svete smokve” remek-djelom.

Uboga stvorenja
Foto: IMDb

Crna komedija

SAD, 2 h 21 min

Režija: Yorgos Lanthimos

Glumci: Emma Stone, Mark Ruffalo

Iako su “Uboga stvorenja” bila hit lani, u naša su kina došla početkom godine zbog čega se – posve zasluženo – može i sad pisati o njima. Životni put neobične Belle, koja je stvorena kao eksperiment dr. Bextera, u svoj svojoj ludosti i bizarnosti, jedna je od kompletnijih priča o samootkrivanju, a ujedno otvara i važna pitanja o poimanju slobode. Sve to u jednoj uvrnutoj i luckastoj atmosferi. Kada se svemu doda i sanjiva scenografija, kao i fantastične uloge, “Uboga stvorenja” su s razlogom na ovoj poziciji.

Okus ljubavi
Foto: IMDb

Hedonistička romantična drama

Francuska, 2 h 15 min

Režija: Anh Hung Tran

Glumci: Juliette Binoche, Benoît Magimel

Nakon svih ludih naslova koji su stigli uglavnom pred kraj godine, osvježavajuće je bilo prisjetiti se prekrasnih uradaka iz prve polovine godine. Da se može pojesti, “Okus ljubavi” bi se pojeo koliko je slastan film. Usporena je ovo i lijepa priča u kojoj se više kuha no što se priča i u kojoj kroz minimalistički izričaj do izražaja dolazi sva raskoš odnosa između Eugenije i Dodina. “Okus ljubavi” oda je gastronomiji i spomenik ljubavi. No, najviše od svega je hrana za dušu koja se mora kušati.

Anora
Foto: IMDb

Romantična komična drama

SAD, 2 h 19 min

Režija: Sean Baker

Glumci: Mikey Madison, Paul Weissman

Još jedna od onih hektičnih priča u kojima vlada žanrovski i emocionalni rollercoaster. U dijelovima u kojima je komedija, nemoguće je ne smijati se naglas; u dijelovima u kojima je krimić, vlada tolika napetost da se zaboravi da je film (i) socijalna drama. Kompleksan film u čiju su jednadžbu ušle i seksualne radnice, i djeca bogataša, i mafija, i nesređene obiteljske situacije. Ali i lude raskalašane mladenačke zabave i nepromišljene odluke. Potpuno lud(o), genijalan film!

Njegove tri kćeri
Foto: IMDb

Drama

SAD, 1 h 41 min

Režija: Azazel Jacobs

Glumci: Carrie Coon, Natasha Lyonne

Nepretenciozna priča o obitelji. No, ne obitelji koja sve ima pod kontrolom, nego baš jednom od onih iz prve rečenice "Ane Karenjine", onom koja je nesretna na svoj način. "Njegove tri kćeri" priča su i o smrti i svemu onome – koliko god to oprečno bilo – lijepome što ona može donijeti. Emotivno nabijeni odnosi među likovima, dobro i realno preneseni osjećaji i dijalozi koji djeluju baš kao da se svakome od nas mogu dogoditi. Dokaz da je jednostavnost kazivanja plodno tlo za stvaranje sjajnih stvari.

Emilia Pérez
Foto: IMDb

Krimi-mjuzikl

Francuska, Belgija, Meksiko, 2 h 12 min

Režija: Jacques Audiard

Glumci: Zoe Saldana, Karla Sofía Gascón

“Emilia Pérez“ možda je najveće iznenađenje godine. I još jedan mjuzikl koji se našao na popisu najboljih filmova. Međutim, nije ovo mjuzikl kao "Wicked". Ovdje nema magije i šarenila kao tamo. No, onoga čega ne nedostaje svakako je kič. "Emilia Pérez" je krimi-mafijaška-gangsterska-trans simfonija sa sjajnim glumačkim izvedbama, režijom i scenarijem. Ne fali joj ni krajnje dirljivih trenutaka, ni akcije, ni drame, ni trilera. Moćan, neobičan, jedinstven i poseban žanrovski i tematski bućkuriš.

Wicked
Foto: IMDb

Mjuzikl

Italija, 2 h 40 min

Režija: Jon M. Chu

Glumci: Cynthia Erivo, Ariana Grande

"Wicked" nije samo sve ono što jedan mjuzikl treba biti nego je i sve što jedan film treba biti. Dobra fabula i sjajna razrada iste. S raskošnom scenografijom i sjajnim glazbenim točkama Cynthije Erivo i Ariane Grande koje su i donijele magiju cijelom filmu, "Wicked" postaje jedan od onih uradaka kojima će se uvijek biti drago vratiti. Iako je kao cijeli paket sjajan, ipak malo od svega iskače izvedba Cynthije Erivo zbog koje će bez sumnje zaraditi nominaciju za Oscar. Ili bi barem bez sumnje trebala.

Konklava
Foto: IMDb

Drama

SAD, 2 h

Režija: Edward Berger

Glumci: Ralph Fiennes, Stanley Tucci

Gotovo do samog kraja je bilo sigurno da će „Konklava“ stajati puno više na ovoj ljestvici. Međutim, dodvoravanje, ne nužno širim masama, koliko onima sklonima woke-kulturi, u posljednjih tridesetak minuta upropastilo puno toga. Ipak, očito nije upropašteno toliko da „Konklava“ ne završi na popisu deset najboljih. Zbog zrelog papinskog trilera punog začkoljica i raznoraznih zavjera i načina na koji je sve to donijeto gledatelju, "Konklava" je bez sumnje jedan od filmova koji je obilježio 2024.

Stranci
Foto: IMDb

Romantična drama

Poljska, 1 h 46 min

Režija: Andrew Haigh

Glumci: Andrew Scott, Paul Mescal

Snažna ljubavna priča u kojoj se isprepliću i teme opraštanja, trauma, potrebe za pripadanjem. U hektičnoj priči o Adamu i Harryju miješaju se i psihološka drama, i fantasy, i triler. U filmu se stalno isprepliću san i java, zajedno s dvjema paralelnim pričama, i do samog kraja nije posve jasno što se događa. Film kroz ljubav (ili barem misao o ljubavi) između dvije osobe, koliko god snažno, toliko i posebno nježno i s posebnom pažnjom donosi živu emociju koju je teško usporediti s bilo kojim drugim filmom.

Dina: Drugi dio
Foto: IMDb

Epski ZF

SAD, 2 h 46 min

Režija: Denis Villeneuve

Glumci: Zendaya, Timothée Chalamet

Jedan od boljih spektakala ove godine. Za razliku od prvog dijela, u ovom je filmu akcije baš onoliko i baš onako kako treba. Dojam mističnosti u transcendentnoj i derviškoj atmosferi pojačava i krasna glazba Hansa Zimmera zbog čega je upravo ona jedan od važnijih elemenata filma. Završetak drugog dijela uspio je s toliko adrenalina najaviti i treći nastavak i stvoriti jaku želju za gledanjem daljnjeg raspleta priče. A ako postane predugo čekati, dovoljno je pustiti soundtrack za brzu teleportaciju na Arrakis.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije