najveći sajam umjetnina

Dođite na Art Zagreb, jer u krizi se najviše isplati investirati u umjetnost

Foto: Art zagreb
Foto: Art zagreb
Foto: Art zagreb
09.08.2021.
u 10:07
U Hali V Tehničkog muzeja Nikola Tesla od 15. do 18. rujna održava se četvrto izdanje Art Zagreb sajma umjetnina.
Pogledaj originalni članak

Četvrti put zaredom sprema se najveći hrvatski sajam umjetnina Art Zagreb. I ovogodišnje izdanje, s izložbama, predavanjima, panelima, filmovima i koncertima, održat će se u Hali V. Tehničkog muzeja Nikola Tesla, i to od 15. do 18. rujna.

Organizatori Art Zagreba ove su godine prvi put ostvarili i suradnju s Društvom povjesničara umjetnosti Hrvatske koje će u sklopu sajma pripremiti izložbe hrvatske suvremene umjetnosti, ali i okrugle stolove o zbivanjima na umjetničkoj sceni.

– Ideja naše suradnje je poticanje komunikacije povjesničara umjetnosti i umjetnika, komunikacije koja je nekada bila vrlo intenzivna, no s vremenom se nažalost izgubila. Nadamo se da ćemo je ovom suradnjom uspjeti potaknuti i ponovno oživjeti – kazao nam je organizator i direktor Art Zagreba Daniel Tomičić.

Odabrana su stoga četiri koncepta mladih povjesničarki umjetnosti koje će sudjelovati na Art Zagrebu. One su Hana Katanić s panelom o kriptoumjetnosti, Katarina Podobnik s izložbom “Početak: (de)konstrukcija”, Katerina Jovanović i Ana Žarković organiziraju izložbu “Homo faber”, te Ana Bedenko, Jozefina Ćurković i Tea Kantoci izložbu “Survival Kit”.

Posjetitelji će moći razgledati (i kupiti) studentske radove, i to studenata svih hrvatskih Akademija likovnih umjetnosti, ali i akademija iz inozemstva. Najavljena je i izložba “18+” umjetnika Marka Šošića, docenta na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Šošiću će ovo biti i prva samostalna izložba u Zagrebu, a predstavit će petnaestak slika nastalih od početka pandemije i karantene. A umjetnička organizacija Yelo pak na Art Zagrebu organizira projekt pop-up izložbi “Art Bubble/Art &Money”, o kojima ćemo još saznati idućih dana.

Iza organiziranja sajma umjetnina u Hrvatskoj u kojoj tržište i dalje kaska za Zapadom, stoji ideja odgajanja publike i kritične mase, govori Tomičić.

– Osnovna prepreka za investiranje u umjetnine je nepostojanje porezne olakšice za tvrtke koje investiraju u umjetnine, što će se, vjerujemo i nadamo se, uskoro promijeniti usklađivanjem regulativa sa zapadnim zemljama. Suvremena umjetnost nema svoje mjesto u medijima, ljudi nemaju naviku ići na izložbe... U svijetu, investiranje u umjetnine tretira se jednako kao investiranje u dionice ili nekretnine te u svakom dobu krize, a tako i u ovoj korona-krizi, pokazuje se da umjetnine najmanje gube na vrijednosti. I sam ovaj festival pokrenuli smo da se o tome priča i piše te kako bismo podigli svijest o tržištu umjetnina – zaključuje Tomičić. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.