Ciklus Svijet glazbe

Genijalni Kissin izazvao neviđeni urnebes u prepunom Lisinskom

Foto: Žarko Bašić/PIXSELL
kissin
Foto: Žarko Bašić/PIXSELL
kissin
Foto: Žarko Bašić/PIXSELL
kissin
20.09.2013.
u 12:53
Kissin je ozbiljnim programom i s tri dodatka ponovno dokazao da je živa pijanistička legenda
Pogledaj originalni članak

Nikome se u četvrtak navečer nije žurilo iz prepunog Lisinskog kada je završio recital genijalnog pijanista Jevgenija Kissina. Uostalom, svi Kissinovi obožavatelji znaju da on aplauze i ovacije, od kojih se orila dvorana, velikodušno nagrađuje dodacima.

Prvi je bio iz pera Johanna Sebastiana Bacha čiji opus Kissin zbog velikog poštovanja još uvijek uglavnom zaobilazi u svojim programima, ali na bis rado svira predivnu Sicilianu, stavak iz Bachove Trio sonate u Es-duru (BWV 1031) u transkripciji pijanističke legende Wilhelma Kempffa. Božanstvena mirnoća i ljepota Bachove kantilene bila je samo jedan od dokaza da i Kissin sa svoje 42 godine, od kojih samo prve dvije nije svirao klavir, također već spada u pijanističke legende. Drugi dodatak bila je prstolomna Skrjabinova Etida u cis-molu iz opusa br. 42, a nakon junački zanosne Chopinove Poloneze u As-duru nije bilo druge nego ustati na noge i pridružiti se ne ovacijama, nego pravoj vrisci oduševljenja koja se prolomila Lisinskim i kakvu se inače može čuti samo na koncertima rock-zvijezda.

Međutim, publika nije došla uživati samo u bravuroznim majstorijama pijanističkog virtuoza, nego i u Kissinovom dubokom poniranju, prodiranju i pažljivom prebiranju po glazbenom tkivu skladbi kao što je Schubertova Sonata u D-duru (D. 850, op. 53) koju smo slušali u prvom dijelu recitala. Nakon gotovo naivne ranoromantičarske jednostavnosti, koja osobito dolazi do izražaja u četvrtom stavku Sonate izgrađenom na ljepuškastoj narodnoj pjesmici, Kissin je u drugom dijelu nadasve inteligentno pokazao što se sve u pijanizmu i glazbi 19. stoljeća dogodilo u luku od Schuberta do Skrjabina od kojeg je izabrao najprije dvostavačnu Sonatu-fantaziju u gis-molu (op. 19, br 2), a potom izbor od sedam etida od njih dvanaest iz opusa br. 8.

Svijet fantastičnih harmonija, čija je vrata Schubert tek odškrinuo, u Skrjabinovim se skladbama pod Kissinovim prstima rastvorio u svoj svojoj raskoši čija je punina dostupna uistinu samo najvećim majstorima i umjetnicima klavira. Jednog od njih vidjeli smo i čuli u Zagrebu, na koncertu kojim se u Lisinski uistinu spektakularno vratio ciklus Svijet glazbe Koncertne direkcije Zagreb. Koncert u dvorani prepunoj osobito mladih poklonika Kissina i klavira bio je pravi praznik glazbe i kulture.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.