Iznimno važan, a osobito likovno pravedan potez napravila je Gliptoteka HAZU otvaranjem retrospektivne izložbe Marijana Kockovića (1923. – 1991.), sjajnog kipara čiji je rad, čini se, predugo nedužan ležao pod teretom političkih predrasuda! Kocković je bio partizan, politički komesar bataljona 13. proleterske brigade, dvaput je teško ranjen pa višestruko odlikovan, a nakon rata bio je kapetan u Ratnoj mornarici. Još u domu mornarice u Splitu počinje kipariti. Zbog velikog talenta Mornarica ga šalje na Akademiju likovnih umjetnosti u Zagreb gdje ga uče likovni geniji – Grga Antunac i Frane Kršinić. Još za studija, u centru Siska, napravio je 1949. spomenik palim borcima. A samo godinu poslije na vlastiti se zahtjev demobilizira i odlazi na ALU u Ljubljanu gdje 1953. i diplomira. Odmah potom iznova bira \"put pod noge\" i odlazi u Sarajevo gdje do 1966. predaje na ALU i radi kao slobodni umjetnik. Ostatak života provodi u Dubrovniku u kojem osniva vlastitu galeriju atelje i dalje radi samostalno... Tu se skrasio i u trećem braku s umjetnicom koja se bavi tekstilom i odijevanjem Slobodankom Đokić koja 30. svibnja 1991. umire od teške bolesti. Nakon što ju je pokopao, Kocković odlazi kući i ubija se... Sinovi Maro i Neno Kocković čuvaju uspomenu na svog oca i njegovo djelo, iako s novom državom dolazi doba u kojem takve biografije nisu \"podobne\"!
Zato sinovi sami pripremaju izložbu na vidikovcu hotela Kompas, s djelima iz tatine, a sad njihove galerije \"Marijan\" kad se već jače dubrovačke i zagrebačke galerije nisu sjetile Kockovića o 20. obljetnici njegove smrti. No sada je to ispravljeno!
Videosnimka izložbe u Dubrovniku, koju možemo vidjeti na YouTubeu, u kojoj sin Maro samo nekoliko rečenica kaže o svom ocu, svjedoči o Dubrovniku kao pravom ambijentu za Kockovićeve skulpture koje dosižu Kršinićevu čistoću izraza i kad tematsko-motivski pripadaju novom vremenu, kao što njegovu sinu piercing i sitne naušnice ne smetaju da bude autentičnim čuvarom očevih umjetnina!
Gliptoteka HAZU ugostit će reprezentativan dio umjetnikova 45-godišnjeg rada u kojem su nastale stotine kipova i tapiserija, izlaganih u nas i u svijetu. Kockovića, kipara svjetskog renomea, više od statistike koja kaže da je stvorio 300 portreta u kamenu i bronci, više od 350 skulptura u kamenu, bronci, drvu i bakru i oko 250 tapiserija, predstavljaju životne činjenice. Mnoge njegove skulpture i tapiserije dio su dizajna javnih zgrada, hotela i banaka u svijetu – Sears towersa u Chicagu, Trelawny hotela na Jamajci, Storck tvornice u Njemačkoj.
Da je bio odličan 3D portretist, dokazuju zapanjujuće činjenice koje se ne smiju zaboraviti: da, Kockoviću je za kiparski portret pozirao predsjednik Josip Broz Tito, ali i John Kennedy te mnoge druge poznate osobe. Elizabeth Taylor i Richard Burton pozirali su mu u Dubrovniku. Sophia Loren, Yul Brinner i Mikis Theodorakis, također.