ReAktor će u srijedu 15. lipnja u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu predstaviti izložbu RePair – kreativni popravci, koja će javnosti prikazati i drugu stranu dizajna, drukčiju od stereotipa prema kojem su dizajneri narcisoidni pojedinci, a dizajnerski proizvodi skupi i ekskluzivni. Na poziv ReAktora u svibnju, građani Zagreba donijeli su svoje uništene predmete na popravak mladim dizajnerima. Njih čak 25 je u radionici kroz interakciju s vlasnicima predmeta, transformiralo stare funkcionalnost predmeta i čak im pridodalo nove, pri čemu su neki i promijenili oblik, u nekim slučajevima do neprepoznatljivosti. Lampa je tako postala vješalica, stari drveni radio nova lampa, a vješalica zastor! Autorica i voditeljica cijelog projekta je Ivana Fabrio, docentica na Studiju dizajna u Zagrebu, koja je zajedno s Domagojem Kunićem, fotografom i snimateljem, pripremila i kratki dokumentarni film Re:Pair, čije će se premijerno prikazivanje održati također u sklopu jednovečernje izložbe u srijedu, 15. lipnja u MSU. Film razotkriva osebujne, a ponekad i dirljive priče koje opisuju formiranje emocionalnih veza između predmeta i njihovih vlasnika.
Inicijativa Re:Aktora da potiče mlade produkt dizajnere na stvaranje jednostavnih proizvoda u malim serijama od lokalnih materijala i uz pomoć dostupne tehnologije, od prošle je godine rezultirala značajnim brojem proizvoda objedinjenih i u izložbi Croatian Designers Impact, predstavljenoj ove godine i na Salone del Mobile u Milanu.
Sindrom neproizvodne Hrvatske odražava se i na nezaposlenost produkt dizajnera, od kojih mnogi nakon diplome nisu dotakli alate u svoje ruke niti stupili u radionicu i proizvodnju. A Re:Pair im je omogućio upravo to – radni zadatak, živog čovjeka sa svojim potrebama i željama, te materijale i alate – radionicu na otvorenom ispred MSU-a, u kojoj je 25 dizajnera i 14 vlasnika predmeta u sinergiji prilagođavalo, odnosno redizajniralo staro u novo, navodi se u priopćenju ReAktora.