Performance

“KnockOff” Dore Budor i Maje Čule gostuje u Norveškoj

Foto: arhiva VL
“KnockOff” Dore Budor i Maje Čule gostuje u Norveškoj
23.10.2012.
u 14:01
Knockoff žanr imitacija je holivudskih blockbustera koji se bore za dio enormno visokih box-office zarada, gdje film parazitski primjenjuje elemente koji se mogu pronaći u originalnim blockbusterima
Pogledaj originalni članak

Performans “KnockOff” vizualno umjetničkog dua Dore Budor i Maje Čule gostuje 23. listopada na Oktoberdansu 2012. u Bergenu u Norveškoj. "KnockOff” je dio europskog projekta Kulture promjene Studentskog centra pod nazivom “Apap-Performing Europe” (advancing performing arts project = projekt unapređivanja izvedbenih umjetnosti) u kojem sudjeluje dvanaest europskih kulturnih organizacija. Program je to razvoja suvremenih izvedbenih umjetnosti i njihova utjecaja na europska društva.

KnockOff je performans i videoinstalacija. D+M su radile s mješovitim timom boraca iz Berlina, Zagreba, a sada i iz Bergena kako bi razvile subjektivni remake akcijskog filma temeljenog na fenomenu poznatom u filmskoj industriji kao mockbuster.

Knockoff žanr imitacija je holivudskih blockbustera koji se bore za dio enormno visokih box-office zarada, gdje film parazitski primjenjuje elemente koji se mogu pronaći u originalnim blockbusterima na manjoj perfekcionističkoj skali: ograničen budžet, glumci s B-liste i loše izvedeni specijalni efekti. Krivotvorine i hibridi surealistički su svjesni simboličkih uvjeta ove igre "zmije i ljestava" koje igramo kao žitelji zapadne demokracije. Za razliku od stvarnih proizvoda koji obećavaju autentično iskustvo materijalnog uspjeha, ovi zamjenski dvojnici sudionici su u statusnoj obmani. Kao i statusna tjeskoba, autentična je poželjnost (eng. wantness) kulturni proizvod – bez obzira od čega su one zapravo napravljene – od manje ili više slobodnog, konzumerističkog zapadnjačkog društva; u međuvremenu, predmeti koji su im približno slični osmišljeni su u društvenim kontekstima koji ne potpadaju nužno pod jurisdikciju demokratskog. Pronalazeći nesavršenosti i kreativnu slobodu skrivenu pod zakonski sumnjivom holivudskom B produkcijom, slično je proizvodnji krivotvorenih konzumerističkih dobara kao izvora inspiracije. Narativ izvedbe prati kapitalistički robni fetiš slogana chopped and screwed kroz različite forme brendiranja do industrije zabave.

Gostovanje Dore Budor i Maje Čule u Bergenu dio je međunarodnog projekta APAP – Performing Europe koji podupire Europska komisija u sklopu Programa Kultura 2007. – 2013. Ova komunikacija odražava jedino poglede autora te komisija nije odgovorna za upotrebu informacija koje se ovdje nalaze.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.