Čak tri europska grada ove 2010. godine nose unosnu titulu prijestolnice kulture. Njemački Essen (580.000 stanovnika), madžarski Pečuh (170.000 stanovnika) i turski Istanbul (13 milijuna stanovnika) ulažu milijune eura kako bi se nametnuli umjetničkoj eliti, ali i turistima. Essen svoj program težak 62 milijuna eura počinje u subotu, a slijedi ga Pečuh čija je svečanost otvaranja najavljena za subotu. Pečuh će za svoj program utrošiti 180 milijuna eura, od toga većinu sredstava očekuje iz fondova EU. Još više novca troši gigantski Istanbul, "jedan od najinspirativnijih gradova na svijetu" čiji je projekt težak 270 milijuna eura. Najveći dio novca potrošit će za obnavljanje brojnih spomenika kulture. Hrvatska će najviše sudjelovati u programu Pečuha, u kojem živi i djeluje i hrvatska manjina, te na čiji su veliki literarni festival uz Elfriede Jelinek i Imrea Kertésza pozvani i Dubravka Ugrešić, Mirko Kovač i Miljenko Jergović.
Milijuni eura za čak tri kulturne prijestolnice 2010. godine
Gdje je danas Oliver Mlakar? Živi na selu, a radi i u 90. godini
Za sebe kaže kako nije klasičan penzioner jer nije 'zasjeo' uz televiziju i telenovele. Obavezno gleda Dnevnik i povremeno sportske prijenose, a projekte na kojima radi pomno bira.
Smrznute ptice padale su s neba, drveće je pucalo od mraza, a stotine tisuća ljudi je umrlo: Nitko ne zna zašto
Čak su i mediteranske luke poput Marseillea bile okovane ledom. Drveće je pucalo od mraza, a crkvena zvona su se lomila. Seljaci su pronalazili svoje kokoši smrznute na granama gdje su spavale
Hitnjaci se dirljivom porukom oprostili od kolegice Mirele: 'Mnogi danas žive zbog tebe'
Iako će biti teško nadomjestiti prazninu u srcima njezinih kolega, ostaje zahvalnost za svaki trenutak proveden s njom: "Zahvalni smo što smo bili dio tvog života, a tebi Mirela hvala što si bila dio nas!"
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.