spoj

New Order - zvuk za evoluciju rocka

Foto: "
New Order - zvuk za evoluciju rocka
10.06.2012.
u 15:27
Sjedio sam na sivo-plavim stepenicama nekog newyorškog kluba, promatrao ljude kako plešu i pomislio – bilo bi divno da plešu na ritmove naše glazbe, kaže Bernard Sumner
Pogledaj originalni članak

Lošu vijest da The Cranberries ljeto ipak ne mogu provesti na turneji gotovo istovremeno sustigla je ona dobra: prazninu nastalu u festivalskoj postavi popunit će jednako atraktivni, ali mnogo važniji mančesterski sastav New Order.

Trenutak odluke

\"Još uvijek se živo sjećam – sjedio sam na sivo-plavim stepenicama nekog newyorškog kluba, promatrao ljude kako plešu i pomislio: bilo bi divno da svi oni plešu na ritmove naše glazbe.“ Tako se u jednom intervjuu pjevač Bernard Sumner prisjetio trenutka odluke koja je karijeru New Ordera zauvijek gurnula na područje plesne glazbe – ali ne bilo kakve. Ono što je uslijedilo pripada ne samo povijesti nego i sadašnjosti svjetskog popa, a njegove hipnotičke ritmove uživo će provjeriti i posjetitelji InMusic Festivala koji se od 28. do 30. lipnja održava na zagrebačkom Jarunu.

Kada je Ian Curtis u svibnju 1980. odlučio preseliti se na onaj svijet, malo tko je mogao predvidjeti da je opstanak Joy Divisiona u bilo kojem obliku moguć. No preživjeli članovi pod novim su imenom i s novom stvaralačkom vizijom učinili čudo. Kao i u većini slučajeva globalno utjecajnih bendova, i tajna New Ordera leži u ideji da pri kreativnom procesu uvijek valja razmišljati unaprijed. Nadahnuti newyorškom klupskom scenom i njemačkom elektronikom (pjesma „Krafty“ svojevrsna je zakasnjela posveta Kraftwerku), stvorili su novi poredak pomirivši dotad udaljene svjetove: plesnu kulturu i estetiku indie-rocka. Rekordno prodavanim 12-inčnim singlom „Blue Monday“ te ubojitom serijom albuma od Power, Corruption & Lies (1983.) do Technique (1989.), navijestili su dance-rock eksploziju devedesetih. Nakon toga su, uz veće ili manje diskografske pauze, opstali kao neuništiva činjenica britanske pop kulture. “Sumnjivog” imena i hladnog audiovizualnog dizajna, optuživali su ih da “naginju estetici nacizma” – uostalom, joy division bio je naziv za seksualno roblje u njemačkim koncentracijskim logorima – no oni su samo ponudili savršen soundtrack za velike promjene u evoluciji rocka. „Oduvijek sam želio biti ritam mašina“, objasnio je bubnjar Stephen Morris, a zlobnici bi mogli zaključiti da mu je to zamalo i uspjelo.

Nova pop filozofija

Od emotivno distancirane i asketski dizajnirane “sintetike” New Order su stvarali novu pop-filozofiju koju danas slijede izvođači dvostruko mlađi od njih, od Killersa do Hot Chip i Scissor Sisters, te čitava nova generacija Division/Order potomaka, poput newyorških The National i Interpol.

Nakon ogorčenih unutarnjih sukoba, legendarni basist Peter Hook s Bernardom Sumnerom i ostatkom benda danas komunicira samo “preko nišana”. No oni u obnovljenoj postavi nastavljaju dalje, održavajući marljivo stvarani mit o grupi koja je na početku karijere, u vrijeme Curtisove smrti, imala manje od ništa, a postigla je apsolutno sve. Neki od važnih detalja o tome kako joj je to pošlo za rukom uskoro će odjekivati i obalama jarunskog jezera.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.