Senzacionalna otkrića

Ovo su najveće arheološke tajne otkopane u 2024. godini

Kairo: Piramide u Gizi pri zalasku sunca
Foto: Ahmed Gomaa/XINHUA
1/4
28.12.2024.
u 10:00

Već je itekako poznato kako su drevni Egipćani piramide gradili po preciznim astrološkim mjerenjima, no ove je godine otkrivena i neobična struktura u obliku slova L koja se nalazi ispod Keopsove piramide u Gizi...

Današnje društvo često s nevjericom gleda na nova arheološka otkrića koja kontinuirano dokazuju kako su drevne civilizacije bile daleko naprednije nego što smo pretpostavljali. Dok se ponosimo svojim tehnološkim dostignućima 21. stoljeća, arheolozi diljem svijeta otkrivaju artefakte koji svjedoče o izvanrednoj sofisticiranosti naših predaka. Ova, gotovo završena, 2024. godina posebno je bogata takvim otkrićima koja nas tjeraju na razmišljanje i preispitivanje svojih predrasuda o "primitivnosti" drevnih društava.

U srcu indonezijskog otoka Sulawesi, tim istraživača sa australskog Sveučilišta Griffith naišao je na fascinantno otkriće koje mijenja našu percepciju o ranom razvoju ljudske umjetnosti. Špiljski crteži, stari više od 51.200 godina, koji su pronađeni u srpnju ove godine, prikazuju složenu scenu lova s divljom svinjom i tri ljudske figure. Ovo otkriće nije samo najstariji poznati primjer narativne umjetnosti, već svojim sofisticiranim stilom i kompozicijom dokazuje da su rani ljudi posjedovali razvijene kognitivne sposobnosti za apstraktno razmišljanje i simboličko izražavanje.

Nadovezujući se na priču o ljudskim sposobnostima, u turskom Çatalhöyüku u ožujku je pronađen artefakt koji svjedoči o ranim kulinarskim znanjima naših predaka, a riječ je o nekuhanom i fermentiranom komadu kruha starom 8.600 godina. Dokaz je ovo o naprednom poznavanju poljoprivrede i prerade žitarica još 6600 godina prije Krista, odakle ovaj "otpadak hrane" i datira, a . Posebno je značajan i otisak prsta sačuvan u kruhu, čija DNA analiza otvara nova poglavlja u razumijevanju migracijskih obrazaca neolitskih zajednica.

Kraljevske grobnice, blaga i piramide uvijek ostaju najzanimljivije misterije kojima se već stoljećima divimo - i to s čuđenjem - a granitni sarkofag Ramzesa II. predstavlja vrhunac egipatske obrade kamena. Hijeroglifi na sarkofagu otkrivaju postojanje nepoznate kraljice, dok tragovi neidentificiranog metala na unutarnjim stjenkama postavljaju pitanje o metalurškim sposobnostima drevnih Egipćana.

Bitno je napomenuti i kako je Ramzes II., koji je pripadao XIX. dinastiji, jedan od najvećih egipatskih vladara, a njegova vladavina predstavlja sam vrhunac moći kraljevstva - ratovao je s Libijcima, Nubijcima, Hetitima te je osvojio Palestinu, a osim toga, dao je sagraditi hramove u Abu Simbelu, Tebi, Lukosoru i Memfisu.

S potpuno druge strane zemaljske kugle, područje Chochkitam u Gvatemali već je gotovo cijelo stoljeće poznato istraživačima, no službeni iskopi nisu bili pokrenuti počeli su tek nedavno, pa su mnogi artefakti tijekom godina i ukradeni. Ipak, ondje je pronađena kraljevska grobnica Maya, a maska od žada, također otkrivena u grobnici, svjedoči o naprednoj trgovačkoj mreži koja je, u ovom slučaju, vrlo vjerojatno prelazila oceane. Analize nepoznatih pigmenata sugeriraju kontakte s azijskim civilizacijama, što potpuno mijenja naše razumijevanje predkolumbovske pomorske trgovine.

U kontekstu građevinskih dostignuća, L-struktura veličine 10x15 metara otkrivena ispod Keopsove piramide u Gizi predstavlja vrhunac drevnog inženjerstva. Preciznost obrade kamena i geometrijska pravilnost strukture, zajedno s prisutnošću nepoznatih metalnih legura, još jednom dovode u pitanje našu percepciju o graditeljskim sposobnostima drevnih Egipćana, a posebno je fascinantna činjenica da su piramide građene prema preciznim astronomskim mjerenjima - njihov položaj savršeno odgovara konstelaciji zvijezda Orionovog pojasa - štoviše, ventilacijski kanali Velike piramide usmjereni su prema specifičnim zvijezdama, uključujući Sirius i zvijezde iz zviježđa Orion, što sugerira duboko razumijevanje astronomije. Drevni Egipćani su također uskladili gradnju piramida s godišnjim ciklusima Sunca i Nila, demonstrirajući zavidno poznavanje astronomskih i prirodnih ciklusa pa nije ni čudo što mnogi i dalje smatraju da su u svemu prste imali i izvanzemaljci. 

Sofisticirano znanstveno znanje je, čini se, postojalo i u Engleskoj jer je upravo ondje otkriven rimski dodekaedar - predmet misteriozne funkcije sa 12 pravilnih peterokutnih ploha i probušenim rupama različitih promjera. Ugravirani simboli na ovom geometrijskom tijelu ukazuju na moguću primjenu u astronomskoj navigaciji, što bi značilo da su Rimljani posjedovali daleko naprednije znanstveno razumijevanje nego što smo dosad pretpostavljali.

Kairo: Piramide u Gizi pri zalasku sunca
1/4

Ova kontroverzna otkrića iz 2024. godine ne samo da su proširila naše znanje o drevnim civilizacijama, već su ozbiljno uzdrmala postojeće teorije o razvoju ljudske tehnologije i društva. Pronalasci koji nadilaze našu trenutnu percepciju o sposobnostima drevnih civilizacija otvaraju uzbudljiva, ali i uznemirujuća pitanja o tome koliko zapravo znamo o našoj prošlosti. Biti će potrebno temeljito preispitivanje povijesnih narativa kako bismo u potpunosti razumjeli implikacije ovih revolucionarnih otkrića.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije