Film Irene Škorić

"Neželjena baština" u pulskom Kinu Valli povodom Dana antifašističke borbe

Foto: Promo
Neželjena baština
Foto: Promo
Neželjena baština
Foto: Promo
Neželjena baština
Foto: Promo
Neželjena baština
Foto: Promo
Neželjena baština
Foto: Promo
Neželjena baština
21.06.2017.
u 12:30
Film "Neželjena baština" Irene Škorić nakon Pule putuje na filmske festivale u Italiju, Sjedinjene Američke Države i Izrael.
Pogledaj originalni članak

U četvrtak, 22. lipnja 2017., s početkom u 19 sati u pulskom Kino Valli, povodom Dana antifašističke borbe, bit će prikazan dugometražni dokumentarni film “Neželjena baština”, redateljice i scenaristice Irene Škorić.

Organizator je, u sklopu projekta “Stoljeće europskog antifašizma. Istra između lokalnog i globalnog”, Istarsko povijesno društvo u suradnji s Udrugom antifašističkih boraca i antifašista grada Pule, Hrvatskom udrugom nastavnika povijesti i Javnom ustanovom Pula Film Festival. Ulaz je slobodan.

Film je osvojio Zlatnu nagradu za Najbolji film u kategoriji povijesne i arheološke tematike na WorldFestu – međunarodnom filmskom festivalu u Houstonu, te Prvu nagradu za najbolji dokumentarni film na 6. Balkan New Film Festivalu BaNeFF u Stockholmu. Svjetsku premijeru imao je na međunarodnom Sarajevo film festivalu prošle godine, a hrvatsku ove godine na ZagrebDoxu.

Stominutni film „Neželjena baština“ govori o sudbini iznimno vrijednih spomenika koji govore o vremenu antifašističke borbe u Drugom svjetskom ratu. Od 1945.- 1990. godine izgrađeno je na tisuće NOB spomenika po cijeloj bivšoj Jugoslaviji koji, svaki na svoj način, obilježavaju događaje iz Drugog svjetskog rata. Ti su spomenici bili, posebno neki vrlo visoke umjetničke vrijednosti, dio afirmacije antifašizma kroz obrazovni proces, političke skupove i turističke projekte. U Hrvatskoj je od devedesetih srušena i devastirana polovica, njih oko tri tisuće. Film Irene Škorić priča o spomenicima naših vrhunskih umjetnika srušenim od devedesetih do danas. Promijenjene društvene vrijednosti i nove političke okolnosti su međunarodno priznata umjetnička djela učinila nepoželjnima i metom vandalskih rušilačkih napada. Slikom i govorom svjedoka, eksperata, umjetnika i političara, pa i onih koji su građu spomenika prodavali kao sekundarnu sirovinu, film govori o sudbini umjetničkih djela pretvorenih u otpad, ali i o društvu koje se odreklo svoje povijesti i vrijedne umjetnosti.

Snimanje cijelog filma, koji je nastao u produkciji Artizana filma, potrajalo je čak nekoliko godina, a za kamerom su se izmjenjivali Branko Cahun, Darko Krakar i Robert Krivec. Montažer je Silvije Magdić a skladatelj Ivo Josipović.

Film nakon Pule putuje na filmske festivale u Italiju, Sjedinjene Američke Države i Izrael.

Trailer možete pogledati ovdje: https://vimeo.com/175658673

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

KA
kamenjar0404
08:25 22.06.2017.

U Rusiji i Iraku je jos vise tih "umjetnickih" spomenika komunizmu sruseno jer su to lazni spomenici komunistickom režimu a ne nekakvoj antifasistickoj borbi !!!! Jesu li Irena i Jugovici dobro i dovoljno napljuvali Hrvatsku u tom filmu ili je moglo i malo vise !!!!!

Avatar ratomir30
ratomir30
07:05 02.07.2017.

Zadnjih dvadesetak godina fotografiram devastirane i srušene spomenike NOB-u. To je kulturocid o kojemu se konačno govori.