Muzej pračovjeka

Oda radosti oglasit će se na frulici staroj 60.000 godina

PXL_1002
Foto: Arhiva
frulica (1)
Foto: foto Dorotea Jendric
jakov, ruza (1)
23.02.2011.
u 20:50
Pračovjek je bio prvi glazbenik, liječnik i humani predak, a muzej u Krapini koji su osmislili paleontolog Jakov Radovčić i arhitekt Željko Kovačić ima velike planove za budućnost
Pogledaj originalni članak

Frulica s dvije rupice, replika koja je slična originalnom predmetu izrađenom od kosti špiljskoga medvjeda koju je 1995. pronašao Ivan Turk pri iskapanju na lokalitetu Divje Babe u Sloveniji, bit će glavna zvijezda slavljeničkoga programa obilježavanja prve godišnjice rada Muzeja krapinskih neandertalaca iduće nedjelje. Slovenski akademski glazbenik Ljuben Dimkaroski na replici frulice zasvirat će, među ostalim, Odu radosti i Bolero. Pokazat će kako se može svirati na minijaturnom instrumentu koji bi po svojoj starosti odgovarao vremenu kad je u ovom dijelu Europe živio pračovjek. A kakav zvuk proizvodi frulica u Ljubenovim rukama, može se poslušati pod naslovom Neandertal Bone Flute Music na adresi: youtube.com/watch?v=stly9FOblt7Y.

Prije 60.000 godina

O toj maloj kosti europski stručnjaci žestoko raspravljaju. No arheolog Ivan Turk navodi kako je to malo glazbalo revolucionaran nalaz s područja arheologije i glazbe. Posebno zbog svoje rijetkosti. Prema njegovim riječima, ovo bi glazbalo odgovaralo razdoblju neandertala, tek malo mlađem dobu od krapinskih neandertalaca i malo starijem od neandertalskih kostura u Vindiji. Pretpostavlja se da je frulica stara najmanje 50.000 i najviše 60.000 godina. Originalna frula čuva se u vitrini Narodnoga muzeja u Ljubljani. Tako je to glazbalo čak 20.000 godine starije od instrumenta iz Hole Felsa u Njemačkoj – kaže Ivan Turk.

–Mi se volimo šaliti da je pračovjek bio prvi glazbenik pa imamo pravo i na frulicu – rekla nam je mr. Vlasta Krklec, voditeljica MKN-a. A jednu repliku dobili su i "krapinjaki" za svoj atraktivni postav koji najrazličitijim artefaktima još rječitije govori o evoluciji čovjeka. 

Humano lice pračovjeka

– Dobio sam na dar repliku frule i na njoj zasvirao. Zvuk koji se čuo i nije bio tako loš. Stručnjaci pretpostavljaju da se na tom glazbalu moglo svirati skalu od dvije i pol oktave. Doista je neobičan taj koštani predmet s rupicama koje bi mogle odgovarati glazbenom instrumentu – kazao je Ljuben Dimkaroski, makedonski glazbenik koji inače svira trubu u ljubljanskom opernom orkestru. Kao svestran i vrstan glazbenik, čim je dobio taj mali predmet, uvježbao je pravi repertoar vrijedan pažnje. Uz ekskluzivan koncert, u nedjelju će i paleontolog Jakov Radovčić govoriti o humanom licu pračovjeka, kao i arhitekt Željko Kovačić. A Muzej krapinskih neandertalaca tijekom te prve godine rada privukao je 155.000 posjetitelja, po čemu je dobio epitet najposjećenijega domaćeg muzeja.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

ST
standup
23:14 23.02.2011.

jos´da su Mesicú dali tu frulicu u ruke,..to bi bilo najautenticnije za posjetitelje !!

JB
josip broz
00:38 24.02.2011.

mesica treba postaviti kao stalni inventar.

OB
-obrisani-
01:25 24.02.2011.

Mi hrvati smo i dan-danas neandertalci, ili nas neki tako vide. Nama se jos nije dogodio Matija Gubec ...