40 godina od smrti

Picasso je već s osam godina bio genij svjetskog slikarstva

Foto: arhiv Klovićevi dvori
Picasso u travnju 1973.
Picasso,portret iz 1896.
Foto: arhiva VL
Suton u luci Malage
08.04.2013.
u 14:52
U njegovoj rodnoj Malagi, u muzeju koji nosi njegovo ime, priređena je izložba "Picasso i Malaga". Izloženi su dječji i mladenački radovi velikog umjetnika koji je kao malo dijete volio crtati u pijesku pred svojom kućom na trgu La Merced
Pogledaj originalni članak

”Pijte za mene, pijte za moje zdravlje. Znate da ja više ne mogu”, posljednje su riječi Pabla Picassa koje je izgovorio obraćajući se gostima večere što ju je priredio u svojoj vili u Mouginsu 8. travnja 1973. godine. Te noći umro je u dobi od devedeset i jedne godine. ”Uzrok smrti je edem pluća. Bio je bolestan zadnjih nekoliko mjeseci.”, rekao je lokalni liječnik koji je bio pozvan u Picassovu francusku rezidenciju od 35 soba u blizini Cannesa. Uz slikara je bila njegova žena Jacqueline Roque, sa kojom se vjenčao 1961. godine. Posljednjih godina života Picasso je rijetko napuštao svoje velebno izdanje okruženo žicom, no samo desetak dana pred smrt pomagao je postaviti izložbu u Papinskoj palači u Avignonu, za koju je pripremio dvjestotinjak radova. Glavni motivi tih slika bila su djeca, majke, glazbeni instrumenti i, kako je svojedobno izjavio kustos izložbe "jedan doista prekrasan pejzaž, neobičan za njega". U trenutku smrti, Picasso je bio najbogatiji umjetnik na svijetu.

Četrdeset godina poslije u njegovoj rodnoj Malagi, u muzeju koji nosi njegovo ime, priređena je izložba "Picasso i Malaga" kojom se obilježava okrugla obljetnica. Izloženi su dječji i mladenački radovi velikog umjetnika koji pokazuju da je Picasso bio genij i s osam godina. Kao malo dijete volio je crtati u pijesku pred svojom kućom na trgu La Merced. Njegova ljubav prema umjetnosti dolazila je od njegovog oca, koji je bio slikar i učitelj slikanja, Josea Ruiz Blasca. Picasso je kao dijete kopirao očeva djela i djela drugih umjetnika, a kretao se stalno u očevim umjetničkim krugovima. ”To je aspekt koji se često zaboravlja, da je rođen u okruženju u kojem je mogao razvijati svoj talent”, kaže Xavier Vilato, unuk Dolores Ruiz Picasso, sestre velikog umjetnika.

Za izložbu u umjetnikovom rodnom gradu, u muzeju koji ove godine slavi deseti rođendan, posuđena su djela od članova obitelji njegove sestre i drugih koji su bili povezani sa Ruiz Picassovima te nekih muzejskih zbirki. Izložba dočarava Picassovo djetinjstvo, a tada se potpisivao Pablo Ruiz ili Pablo R. Picasso, da bi kasnije izostavio očevo prezime i koristio samo majčino.

Zanimljiva je slika ”Suton u luci Malage”, koju je naslikao Picassov otac 1887. a mladi Picasso je kopirao dvije godine kasnije, kada je imao svega osam godina! Picassov otac često je slikao golubove, koji će imati i veliko simbolično značenje za Picassa te će i svoju kćer nazvati Paloma. Na izložbi u Malagi izloženo je i dosta slika koje prikazuju borbe sa bikovima, na koje je Picassa vodio njegov ujak u Malagi. Kao dijete Picasso je za svoje motive birao ribare, dadilje, vojnike. Portret ribara kojeg je naslikao sa četrnaest godina i portret njegove tete Pepe su impresivni, kao i slika na kojoj je Picasso portretirao prodavača ribe nastale 1899. godine kada je imao osamnaest godina. Tada se već odmakao od očevog utjecaja i pokazivao svoj osebujni stil. Nakon djetinjstva provedenog u Malagi Picasso se odselio u Barcelonu, a 1901. bio je posljednji put u gradu gdje je rođen. Legenda govori da je njegov otac prestao slikati kada je vidio kako mu je talentiran sin.

 

 

'PREDSTAVILI SU NAS KAO EKSTREMISTE'

Srbija hrvatske studente prozvala špijunima, a danas ih na granici 'počastila' i uputila poruku

- Pod krinkom pitanja 'kako nam je u Beogradu' htjeli su nas uvući u temu prosvjeda kada je i nastala video izjava koju su njihovi mediji koristili. Predstavili su se kao 'turističko-nacionalna televizija, da se emitiraju na RTS-u a zapravo su bili Informer. Pratili su nas svugdje, bilo je to vrlo neugodno, kao i njihovo praćenje. Pogotovo ispred ulaza njihovog Elektrotehničkog fakulteta gdje se puno slika, no to je i jedini ulaz u njihov KST. Općenito je osjećaj u Beogradu bio jeziv i neugodan, pričaju nam hrvatski studenti

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.