DRUKČIJE BAJKE

Priče za laku noć sada djeci govore o ženskoj snazi

Foto: arhiva Znanje
Grancesca Cavallo i Elena Favili
Ameenah Gurib-Fakim predsjednica i znanstvenica
Aung San Suu Kyi, političarka
Ashley Fiolek, vozačica motokrosa
Ann Makosinski, izumiteljica
Anna Al Haddad, dizačica utega
Balkissa Chalibou, aktivistica
Ada Lovelace, matematičarka
Alek Wek, supermodel
Frida Kahlo, slikarica
Jacquotte Delahaye, gusarica
Kleopatra, faraonka
Amelia Earhart, letačica
21.10.2017.
u 14:02
Zadivljuje njihov izbor žena, jer ovdje su i Kleopatra i druge moćne vladarice, ali i žene koje dolaze iz svijeta sporta, znanosti, umjetnosti
Pogledaj originalni članak

Iza sedam mora i sedam gora... živjela je jedna djevojka. Možda je i bila princeza, ali to je zapravo nebitno. Živjela je sretnim i ispunjenim životom, ostvarila je sve svoje snove...

I ono najvažnije, za sreću i postignuća nije joj trebao princ. Samo ona sama, njezini talenti, sposobnosti, znanja...

Bez pomoći muškarca

Nije ovo uvod u neki novi feministički manifest, nego opis knjige “Priče za laku noć za mlade buntovnice”, koja u izdanju Znanja izlazi 25. listopada. Njezine autorice Elena Favilli i Francesca Cavallo ovdje su ispričale sto priča o izuzetnim ženama i učinile su to kao da doista pišu bajke.

Tako su stvorile svjetski literarni hit koji je s jedne strane knjiga iz koje mame (posebno one koje misle svojom glavom i zapravo preziru 2017. godine svojim djevojčicama čitati uobičajene bajke u kojima nema spasa bez pomoći muškaraca, a žene koje ti pruže ruku spasa od tebe zauzvrat zažele recimo – jezik) mogu čitati djeci priče za laku noć, ali s druge strane tu knjigu mogu pokloniti svojim prijateljicama, jer je ona oda ženskoj snazi i ženskim uspjesima.

I same autorice uspješne su i snažne žene. Elena Favilli nagrađivana je novinarka i medijska poduzetnica. Radila je za časopise Colors i McSweeney’s, talijansku javnu televiziju RAI, mrežne dnevne novine Il Post i dnevne novine La Repubblica te vodila digitalnu redakciju na obje strane Atlantika. Magistrirala je semiotiku na Sveučilištu u Bologni i studirala digitalno novinarstvo na kalifornijskom Sveučilištu Berkeley. Godine 2011. sa suautoricom ove knjige osmislila je Timbuktu Magazine — prvi iPad dječji časopis. Osnivačica je i glavna izvršna direktorica Timbuktu Labsa.

Francesca Cavallo spisateljica je i nagrađivana kazališna redateljica čije su predstave uprizorene u kazalištima diljem Europe. Kao strastvena društvena inovatorica osnovala je Sferracavalli („Potkovice“) – Međunarodni festival održive mašte koji se održava u južnoj Italiji. “Priče za laku noć za mlade buntovnice” njezina je sedma knjiga za djecu.

Obje kreativne žene ovdje su si zaista dale truda. Dok čitate njihove priče o moćnim ženama, jednostavno uživate u svakom retku. Zadivljuje njihov izbor žena, jer ovdje su i Kleopatra i druge moćne vladarice i carice, ali i žene koje dolaze iz svijeta sporta, znanosti, umjetnosti.

Djeca će tako pred spavanje sada slušati kako je slijepa balerina ipak uspjela ostvariti svoje san i otplesati naslovnu ulogu u slavnom baletu “Giselle”, kako Amelia Erhard nije mogla živjeti bez leta avionom, kako je Frida Kahlo postala istaknuta slikarica, ali i kako je Alek Wek postala supermodel, ne zato što je bila lijepa kao druge djevojke, nego zato što je bila samo svoja i nije pristajala ni na jedan zahtjev da se promijeni. Ili kako je Anna Politkovskaja životom platila potrebu da kao novinarka svjedoči istinu, ali i kako je Malala Yousafzai spasila ne samo svoj život i pravo na obrazovanje, već i pomogla drugim djevojčicama da se obrazuju te je tako postala najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir.

U bajkama nema dociranja

Upravo to je u ovom pričama i najvrednije. One su, treba to ponovno istaknuti, pisane kao bajke, zaista rječnikom primjerenim djeci koja još ne znaju sama čitati, nego im odrasli čitaju priče za laku noć. A u bajkama nema dociranja te se ovdje djecu na nadahnut način podučava da ne moraju biti kao svi ostali, da su razlike ne samo dobrodošle, nego i poželjne i da je u životu najvažnije slijediti snove. Stoga autorice mogu biti i te kako zadovoljne pomognu li da se odgoje nove generacije ljudi koje će znati cijeniti istinska životna postignuća. To im je glavna nakana o čemu svjedoči i njihova posveta u kojoj kažu:

“Mladim buntovnicima iz cijelog svijeta:

sanjajte još veće snove,

težite višem,

borite se žešće,

a kad posumnjate, ne zaboravite:

vi ste u pravu.”

Hrvatskim mladim buntovnicima knjiga u ruke dolazi s prijevodom Morane Šimat.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.