slice of life

SF hit iz zagrebačke garaže nagrađen u Los Angelesu

Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Foto: Marin Tironi/PIXSELL
08.08.2019.
u 11:35
Pogledaj originalni članak

Na zagrebačkom Borčecu, u garaži jedne na prvi pogled sasvim uobičajene obiteljske kuće kriju se minijature neofuturističkog grada, makete znanstvenofantastičnih vozila, replike oružja, stotine sićušnih LED svjetala i dvije personalizirane redateljske stolice. Na ovom malom, improviziranom filmskom setu nastao je “Slice of Life” – ambiciozni projekt dvojice zagrebačkih filmaša, Dine Juliusa i Luke Hrgovića, koji je prošlog tjedna osvojio nagradu za najbolji znanstvenofantastični film na prestižnom Short Film Festivalu u Los Angelesu.

Slice of Life je kratkometražni film cyberpunk tematike smješten u neonskim svjetlima obasjan futuristički svijet identičan onom iz kultnog Blade Runnera redatelja Ridleya Scotta, filma koji je definirao žanr znanstvene fantastike svojom atmosferom i vizualima. Julius i Hrgović u posljednje su četiri godine izgradili vjernu repliku njegova svijeta: gomilu minijatura zgrada, ulica, raznih platformi za slijetanje, LED svjetlima “oživili” drvene i plastične makete i sastavili tri cijela filmska seta, kineski restoran, javni toalet i futuristički auto protagonista, bezimenog dilera drogom. Na maketama zgrada nalaze se reklame i natpisi inspirirani originalnim filmom koje su sami dizajnirali, vide se platoi za leteće automobile koje su pokretali koncem, kiosci brze hrane i benzinske postaje... Sve to u malom formatu, baš na način kako su se snimali klasici žanra poput Ratova zvijezda, Aliena i, naravno, Blade Runnera. Kad se ugasi svjetlo u garaži, više se ne vide pozadinski zidovi, alati i strojevi korišteni za izradu filmskih rekvizita i seta, već samo svjetla stotina malih prozora na zgradama; pravi minijaturni Los Angeles budućnosti.

Snimali tijekom godišnjih odmora

Julius i Hrgović ističu da su na filmu radili samo ljeti, tijekom godišnjih odmora, i da su uspjeli ostvariti ono što su htjeli u ove četiri godine. Nakon što su se upoznali zajedno snimajući i producirajući reklame za razne hrvatske tvrtke i brendove, razvijali su ideju snimanja svog znanstvenofantastičnog filma koji je s vremenom prerastao u svojevrsni hommage Blade Runneru i ostatku SF filmova kasnih 70-ih i ranih 80-ih godina prošlog stoljeća. Nakon što su snimili foršpan za film, Julius i Hrgović odlučili su otvoriti Kickstarter kampanju. Iako im je prvotni cilj bio sakupiti 25 tisuća dolara, s vremenom su putem crowdfundinga skupili 82 tisuće dolara i, zahvaljujući tom novcu, unaprijedili kvalitetu efekata, setova, minijatura, rekvizita te priveli snimanje i produkciju filma kraju. Naravno, Julius i Hrgović osigurali su za one koji su ih putem Kickstartera podupirali razne sitnice poput službenih Slice of Life majica, šalica, filmskog postera, Blu-Ray kopije filma i ploče s originalnom filmskom glazbom. Uz to što je vizualno impresivan, Slice of Life nije lišen kvalitetne priče i dubljeg značenja. Naime, film prati dilera droge koji skuplja novac da krene brodom na bolje mjesto, u utopijski Other World. Kombinirajući odlične efekte i akciju, zapravo se bavi egzistencijalnim i društvenim problemima.

Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Foto: Marin Tironi/PIXSELL

Za izradu maketa i replika dečki koriste svašta, od igračaka do smeća. Neke makete vozila izradili su od starih igračaka koje su rastavili i preoblikovali, nešto su radili od nule. Režu plastiku i metal, često posegnu za komadima starih kompjutera, pokvarenih mobitela ili tranzistora. Za izradu turbina letećih automobila koristili su kartone rola toaletnog papira, ali koriste i kadete, starinske kamere i staru tehniku koju po potrebi prefarbaju, najčešće u srebrno, kako bi pogodili hladni, industrijski, metalizirani izgled Blade Runnera. Većina modela spojena je na struju i uz pomoć ugrađenih LED svjetlala u potpunosti dočarava svijet kakav već tri desetljeća ima pobornike diljem svijeta u raznim medijima, od videoigara do filmova, serija i animiranih filmova.

Nakon što su prije nekoliko mjeseci posjetili Tokio zahvaljujući plasmanu na Short Shorts Film Festival & Asia, uspjeh se nastavio nakon što su primljeni na cijenjeni Short Film Festival u Los Angelesu na kojem su osvojili nagradu za najbolji znanstvenofantastični film. Uz pohvale ostalih filmaša čiji su radovi bili primljeni na gorespomenuti losangeleski festival, Dino Julius i Luka Hrgović imali su priliku upoznati velikane filmske industrije. Nakon neplaniranog odlaska na aktualni San Diego Comic Con, meku ljubitelja žanrovskog stripa i filma, jedan od podržavatelja filma koji radi u organizaciji San Diego Comic Cona upoznao ih je s Tomom DeSantom, hollywoodskim veteranom koji je pisao i producirao filmske hitove poput X-Mena i Transformersa. Uz njega, imali su priliku upoznati i Billa Georgea, umjetnika koji je radio na Ratovima zvijezda i originalnom Blade Runneru, koji je pohvalio njihov trud i izvedbu maketa koje su nalik na njegove. Nadalje, Julius i Hrgović ostali su impresionirali nakon što su upoznali braću Skotak odgovorne za efekte u brojnim filmovima Jamesa Camerona poput Titanica i Terminatora 2: Sudnji dan. Također, upoznali su Aleca Gillisa, poznatog maketara i umjetnika koji je radio na prostetici brojnih filmskih čudovišta poput legendarnog Aliena, Predatora, ali i modernih likova kao što su lutka Annabell i Pennywise, poznati klaun iz horor serijala IT Stephena Kinga.

Dobio ime po nazivu cigareta

Slice of Life dobio je ime po nazivu cigareta koje se reklamiraju u filmu, a i zbog teme, jer se radi o jednoj kratkoj epizodi iz svakodnevnog života ljudi u depresivnom industrijskom gradu ne tako daleke budućnosti. Iako je film mnoge privukao zbog sličnosti poznatom Blade Runneru, redatelji govore da je Slice of Life prvenstveno hommage tom filmu, najvećoj inspiraciji za njihovu originalnu kreaciju.

Digitalni specijalni efektiCGI – danas kontroliraju filmsku industriju, i to zbog ciljanja na blockbustere i nemilosrdno brzog tempa snimanja. Kad se radi o filmu ispunjenom specijalnim efektima, filmska kompanija želi svjetski kinohit i žele da se to brzo snimi. CGI efekti su skupi, ali rade se brzo. Za praktične specijalne efekte – kakve ste gledali u Gremlinima, Alienu, Terminatoru, E.T.-u, ali i većini prvog Jurskog parka – treba puno vremena, a ovaj duo odradio je to besprijekorno, uz pomoć prijatelja, u garaži na brijegu iznad Zagreba. Iako su svjetska publika, filmski fanatici i internet zadivljeni njihovim filmom, na hrvatsku premijeru morat ćemo malo pričekati. Juliusa i Hrgovića čekaju još mnogi svjetski festivali od kojih izdvajamo jedan na Novom Zelandu i drugi koji traje upravo sada, također u Los Angelesu.

'BULJI U NETFLIX, U KAMPANJI GA IGNORIRALI...'

Ponižavajući posljednji dani u uredu američkog predsjednika: Kako je Biden ostao usamljen i nepoželjan

Bidenov se život dramatično promijenio u posljednja tri mjeseca. Nakon što je ušao u godinu inzistirajući da je dovoljno spreman da se ponovno kandidira i pobijedi Trumpa, Biden je ipak odustao od predsjedničke utrke 21. srpnja, podržavši Kamalu Harris za predsjednicu.  Tada je u roku od samo nekoliko sati, Biden (81) - prestao biti relevantan

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.