koncert

Šostakovič uz posebno Tarbukovo predavanje publici

Foto: PIXSELL
Šostakovič uz posebno Tarbukovo predavanje publici
07.03.2012.
u 15:33
Jedanaesta simfonija nosi podnaslov “1905.” i monumentalno je djelo slavnog ruskog skladatelja
Pogledaj originalni članak

Uz Sedmu zvanu Lenjingrad, Jedanaesta simfonija s podnaslovom “1905.” monumentalno je djelo Dmitrija Šostakoviča. Praizvedba 1957. utvrdila je autorovu slavu, a Lenjinova nagrada označila je punu rehabilitaciju njegove glazbe koju je Staljin često uzimao na zub.

 Golema simfonijska mašinerija u četiri međusobno povezana stavka, u trajanju od više od sat vremena, dočarava revolucionarna zbivanja u Rusiji 1905., počevši od krvave nedjelje 9. siječnja. Izvedbu u Zagrebu, ako se ikada i dogodila, danas ne pamte ni najstariji glazbenici u Simfonijskom orkestru HRT-a.

 A oni će ovo djelo izvesti u četvrtak 8. ožujka u Lisinskom, u Majstorskom ciklusu, koji izravno prenosi i Treći program HR-a. Dirigent je Mladen Tarbuk, koji će prije same izvedbe s pozornice održati i kratko predavanje o temama djela nastalog pod snažnim utjecajem glazbe Musorgskog te narodnih i revolucionarnih melodija, uključujući i glasoviti “Lenjinov pogrebni marš” u trećem stavku. Na programu je ovog koncerta i vrlo atraktivan Koncert za trubu i orkestar Armenca Aleksandra Arutjunijana iz 1950. godine, u kojem je solist Vedran Kocelj.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

AL
Alfonz
15:56 07.03.2012.

Da li će Tarbuk ikada odgovarati za ono što je napravio kao Intendant HNK...preko 12 000 000 kuna u dugu je ostavio HNK...To pitam one koji bi se time trebali baviti...Zna se da je za vrijeme Intendanture vrlo često gostovao vani i koristio novce poreznih obveznika za svoju promociju kao i zaradu svoje menađerice gdje Čičin-Šain

LU
lukkka
18:40 07.03.2012.

Gospodin Tarbuk svojim predavanjima obožava oponašati velikog genija Leonarda Bernsteina, no zaboravlja pritom da bi se, uz neosporno stjecanje znanja o glazbi, trebao posvetiti i vlastitom umjetničkom razvoju, jer enciklopedijsko znanje slušateljima ne znači apsolutno ništa ukoliko nakon koncerata odlaze ispunjeni neugodnim osjećajima koje izaziva nedostatak glazbe same. Nažalost, dugovanje u HNKu nije jedino mjesto na kojemu je gospodin Tarbuk ostao dužan..kada će publika naplatiti dug prosječnih izvedbi? Maestro, više glazbe, manje priče..

MU
muzikant
22:19 07.03.2012.

ahahahahahahahahahahaha