skandal na osječkoj akademiji

Trinaestoro studenata moralo svjedočiti oči u oči s optuženim nasilnikom

Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Trinaestoro studenata moralo svjedočiti oči u oči s optuženim nasilnikom
03.12.2024.
u 16:27
U prijavi koja je protiv Mrkonjića podnesena, doznajemo, navedeno je kako je glumac pod utjecajem alkohola i opojnih sredstava u više navrata vrijeđao, vulgarno zastrašivao, pa čak i fizički nasrtao na studente, pogotovo prijeteći onima koji su razmišljali o tome da ga prijave
Pogledaj originalni članak

Na kraju godine koju su obilježili zlostavljački skandali u filmskoj zajednici cijele regije, iznimno narušeni odnosi na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti, te već notorni slučaj Dalibora Matanića o kojem smo prvi pisali, u javnost je dospjela informacija da je hrvatski glumac i docent na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku Domagoj Mrkonjić prošloga tjedna dao otkaz, i to usred stegovnog postupka koji je protiv njega pokrenut. Time je preduhitrio sankcije zbog ozbiljnih optužbi za neprimjereno i nasilno ponašanje o kojima je zadnjih tjedana brujao čitav fakultet. Da je otišao s Akademije, medijima je jučer potvrdio i sam glumac.

U prijavi koja je protiv Mrkonjića podnesena, doznajemo, navedeno je kako je glumac pod utjecajem alkohola i opojnih sredstava u više navrata vrijeđao, vulgarno zastrašivao, pa čak i fizički nasrtao na studente, pogotovo prijeteći onima koji su razmišljali o tome da ga prijave. To je rezultiralo atmosferom o kojoj najbolje svjedoči činjenica da je osoba koja ga je prijavila, u strahu od osvete, čekala da prvo diplomira. A potom se dogodio nevjerojatan val studentske solidarnosti i hrabrosti, jer čak trinaestoro studenata usprkos strahu svjedočilo je protiv profesora.

- Istina je da Domagoj Mrkonjić više nije naš zaposlenik. Prijava protiv njega podnesena je imenom i prezimenom. Prvo je išla na Etičko povjerenstvo koje je potvrdilo da postoji narušen odnos profesor-student, a nakon toga i na stegovno. Usred te drugostupanjske procedure kolega je dao otkaz i time okončao priču – rekla nam je dekanica osječke akademije Helena Sablić Tomić, dodajući da ne želi ulaziti u detalje slučaja jer time štiti i studente i instituciju.

Neslužbeno pak možemo čuti da je situacija s Mrkonjićem eskalirala duže vrijeme, no ovo je bila prva formalno podnesena prijava protiv njega, što je fakultetu omogućilo da pokrene postupak. Mrkonjić je čitavo vrijeme poricao bilo kakav problem, studente je optuživao da lažu, a procedura predviđena pravilnicima Sveučilišta Josip Juraj Strossmayer u Osijeku, bila je vrlo neugodna za uključene studente, pa i članove povjerenstava koji su trebali odlučivati o sudbini kolege. Studenti su, naime, pred optuženikom morali detaljno svjedočiti o nasilju koje su od njega pretrpjeli. Trinaestoro studenata dovedeno je u situaciju Mrkonjićeva unakrsnog ispitivanja, a neki su zbog toga su imali i fizičke simptome uzrokovane stresom.

Dekanicu smo pitali i o tome, ali ponovila nam je da su slijedili jedinu moguću proceduru koju propisuje sveučilište, što smo i provjerili uvidom u javno dostupni pravilnik. Sreća je, kažu nam svi s kojima smo neslužbeno pričali, da je osječki fakultet maksimalno stao iza žrtava, ali nakaradni sustav koji se očito mora mijenjati izložio ih je gotovo nemogućoj situaciji. Dio naših sugovornika smatra i da je mukotrpnom rastezanju cijele priče te Mrkonjićevoj navodnoj bahatosti doprinijela činjenica da glumac dolazi iz utjecajne obitelji, zbog čega su ga neki smatrali nedodirljivim.

Domagoj Mrkonjić diplomirao je na Umjetničkoj akademiji u Osijeku 2013. godine, nakon čega je nastavio raditi kao asistent na diplomskom studiju glume i lutkarstva. Najpoznatiji je po ulozi Žutog u filmu "ZG80" Igora Šeregija i seriji "Šutnja" koju je režirao Dalibor Matanić, a imao je i manje uloge u stranim serijama snimanima u Hrvatskoj. Kao posebnu bizarnost valja istaknuti da je prošle godine, dakle u jeku nasilničkih ispada za koje je optužen, režirao spot za pjesmu "Za nju" grupe Pavel, u sklopu kampanje za pomoć ženama žrtvama nasilja koju vodi Zaklada Solidarna. Radi toga smo se u pripremi ovoga teksta obratili i Ivanu Blaževiću, direktoru Solidarne koji kaže da Mrkonjića niti ne poznaje!

- Grupa Pavel pristupila je Zakladi Solidarna i ponudila da tantijemi od pjesme idu u Fond za žene kako bi se uz dizanje javne svijesti i konkretno pomoglo osobama koje su preživjele nasilje. Kada su nam se javili, pjesma je već bila snimljena, a spot u izradi. Nismo znali tko radi spot ni tko sudjeluje u njemu, pa čak niti kako će izgledati do dan pred premijeru. Naglašavam da Zaklada Solidarna ima nultu toleranciju na bilo kakav oblik nasilja, a sa navedenim nikad nije direktno surađivala – rekao nam je Blažević.

Za skandal na osječkom fakultetu saznali su, kaže nam, po izlasku priče u medije nakon čega su odmah ponudili pomoć u plaćanju odvjetničkih troškova i psihoterapije kako bi se studenti lakše nosili sa posljedicama i trenutnom situacijom.

- Sada trebamo uspostaviti mir zbog studenata koji su traumatizirani. Imat ćemo sastanak s profesorima i studentima da vidimo kako dalje. Osigurali smo im psihološku pomoć i nadamo se da ćemo zajedno, uz podršku vanjskih stručnjaka, uspjeti nadvladati ovu situaciju – rekla nam je dekanica Helena Sablić Tomić.

I dok je jedno poglavlje na osječkoj akademiji bar formalno zatvoreno, ostaje pitanje pravilnika o stegovnom postupku koji dodatno traumatizira žrtve, zbog čega dio studenata i zaposlenika osječke Akademije postavlja pitanje: koga ti pravilnici zapravo štite? I tko nasilnicima i dalje daje osjećaj nedodirljivosti?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

VA
VanjaPlank
16:50 03.12.2024.

Ovo je frend od Matanića znači još jedan licemjerni woke prodavatelj magle o nečijoj ugroženosti i slobodama