U 94. godini

Umro veliki hrvatski skladatelj Ivo Malec

Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
Umro veliki hrvatski skladatelj Ivo Malec
VL
Autor
Denis Derk
03.09.2019.
u 22:44
Djela su mu tiskale glasovite izdavačke kuće (Breitkopf & Härtel, Salabert, BMG Ricordi i Billaudot) te izvodili ugledni svjetski ansambli i orkestri, kojima je često i sam dirigirao
Pogledaj originalni članak

Kako javljaju vodeći francuski mediji, u Parizu je još prošlog tjedna umro glasoviti hrvatski skladatelj, glazbeni pedagog i dirigent Ivo Malec rođen u Zagrebu 30. ožujka 1925. godine. Studirao je dirigiranje i kompoziciju na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji i na Pariškom Konzervatoriju.

Od 1952. do 1953. bio je direktor Opere u Rijeci. U Parizu je 1955. nakon susreta sa Pierrom Schaefferom zapoćeo suradnju sa Grupom za istraživanje konkretne glazbe. Od 1972. pa do 1990. predavao je kompoziciju na Pariškom konzervatoriju. Dokazao se kao skladatelj akustičke i elektroakustičke glazbe. Skladao je na stihove Radovana Ivšića koji je svoj umjetnički dom također pronašao u Parizu.

Među antologijskim su mu djelima balet Makete (1956.), Sigma za orkestar (1963.), Miniatures pour Lewis Caroll za flutu, violinu, harfu i udaraljke (1964.), Cantate pour elle za sopran, harfu i magnetofonsku vrpcu (1966.), Oral za glumca i veliki orkestar (1967.), Lied za 39 gudača i 18 glasova (1969.), Dodecameron za 12 solističkih glasova (1970.), Vox, vocis, feminium za tri ženska glasa i devet instrumenata (1979.) te Arco–I za violončelo (1987.).

Djela su mu tiskale glasovite izdavačke kuće (Breitkopf & Härtel, Salabert, BMG Ricordi i Billaudot) te izvodili ugledni svjetski ansambli i orkestri, kojima je često i sam dirigirao. Dobitnik je brojnih kako diskografskih tako i najvećih državnih nagrada, no odbio je primiti nagradu Vladimir Nazor za životno djelo.

Još 1957. godine dobio je nagradu grada Zagreba, a bio je i član Hrvatskog društva skladatelja.

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar possibilis
possibilis
14:35 04.09.2019.

Jos jedan koji je vani mogao (smio) a kod kuce ne. Sucut obitelji i hvala mu.