Abigail Carroll:

'Jedete tri obroka na dan i to nije dobro za vaše zdravlje'

Foto: Thinkstock
'Jedete tri obroka na dan i to nije dobro za vaše zdravlje'
12.03.2015.
u 19:00
Carroll tvrdi da se doručak smatra najvažnijim obrokom u danu uglavnom zbog marketinga koji plasiraju tvrtke koje proizvode žitarice za doručak.
Pogledaj originalni članak

Jesti za doručak, ručak i večeru može biti štetno za naše zdravlje.

Tako barem tvrdi Abigail Carroll, povjesničarka i autorica knjige: "Three Squares: The Invention of the American Meal" napominjući da ne postoje dokazi koji idu u prilog da su nam potrebna tri obroka kako bismo zadovoljili dnevne potrebe za energijom, a post i preskakanje obroka može biti zdravije za naš organizam, piše Daily Mail.

Kaže kako je nutricionistička dogma od tri obroka na dan posljedica koloniziranja Amerike. Nijedno društvo u povijesti nije imalo takav raspored, a Europljani se hrane sa tri obroka na dan tek od srednjeg vijeka. Nastavili su s tim i nakon što su došli u Ameriku, a svi koji se nisu držali rutine smatrani su divljacima, iako su Indijanci imali prehrambene navike "sasvim dobro prilagođene klimi i kontinentu."

Carroll tvrdi da se doručak smatra najvažnijim obrokom u danu uglavnom zbog marketinga koji plasiraju tvrtke koje proizvode žitarice za doručak. Studija provedena prošle godine na Sveučilištu u Bathu pokazala je da doručak nema utjecaja na to koliko ćemo kalorija konzumirati tijekom dana. Oni koji doručkuju sagorijevaju više kalorija od onih koji taj obrok preskaču, ali kasnije tijekom dana u organizam unesu više kalorija od onih koji su doručak preskočili pa je potrošnja kalorija i kod jednih i kod drugih gotovo na istoj razini.

Slično istraživanje provedeno je na Sveučilištu Alabama, a pokazalo je da doručak ili preskakanje tog obroka ne stvara nikakvu razliku kod osoba koje žele izgubiti neželjene kilograme jer će osoba u konačnici tijekom dana konzumirati više-manje istu količinu kalorija, neovisno o tome jede li tri obilnija ili šest manjih obroka, pokazalo je i istraživanje iz 2010. objavljeno u British journal of Nutrition found.

Post svakih 6 mjeseci

Postiti dva do četiri dana svakih šest mjeseci jako je dobro za naš organizam, pokazalo je istraživanje provedeno na Sveučilištu Southern California, čiji su rezultati objavljeni prošle godine. U njima se navodi kako će takav post "natjerati" tijelo da se prebaci na "'preživljavanje" i koristit će pohranjene masnoće i šećere te razbiti stare stanice. Na taj način se regenerira imunosustav, stvara se bolja zaštita od infekcija i bolesti, tvrde stručnjaci.

>>Evo zašto je važno da okupite svoje najmilije za stolom

>>I zbog ove 3 stvari ćete se udebljati, iako nemaju veze s hranom

>>Imamo odgovor: Je li krumpir zaista 'zabranjena' namirnica ako želite smršavjeti

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

SA
samoborka
21:38 12.03.2015.

Istina. Faze posta (ali zaista posta u smislu vrlo malog unosa hrane) su vrlo pozitivne za organizam. Ljudi jedu precesto, previse i prelose. I molim lijepo bez izjava o gladnim Hrvatima jer je barem 70% naseg naroda masno kao prasad. I to ne zato sto nemaju novca za kvalitetniju ishranu nego zato jer vecina ne zeli jesti ista drugo osim masnog mesa i masnog krumpira, sveg zelenog se klone kao vrag tamjana a vrt se vise skoro nikome ne da obradjivati. Hrvati postaju vrlo ruzna (deformirana) nacija. Smiju se Amerima a postaju im sve vise nalik.

Avatar jumanji
jumanji
07:06 13.03.2015.

kada sam gladan jedem, kada sam zedan popijem i nije bitno u Koje vrijeme

Avatar niko_svetinja
niko_svetinja
01:11 13.03.2015.

Sta ova palamudi, uvijek je bilo I uvijek ce biti, Dorucak pojedi ne daj nikomu, rucak podijeli sa nekim a veceru daj svome neprijatelju. Sve jasno.