prozirni ili žućkasti?

Alkoholni ili jabučni ocat: Znate li koje su glavne razlike i koji se koristi za čišćenje?

Foto: Shuttershock
Alkoholni ili jabučni ocat: Znate li koje su glavne razlike i koji se koristi za čišćenje?
03.03.2023.
u 07:00
Alkoholni je ocat nešto kiseliji od jabučnog što ga čini jačim sredstvom za čišćenje, a premda nije u potpunosti dezinficijens, ima i neka antimikrobna svojstva
Pogledaj originalni članak

Bijeli ili alkoholni ocat najčešće se koristi za čišćenje i svatko bi ga u tu svrhu trebao imati u svojoj kuhinji: uz to je i jeftin, a iako neće dezinficirati, uspješno će se izboriti s raznim mrljama i prljavštinom.

No je li za čišćenje bolji od jabučnog octa i u čemu je uopće razlika, objasnila je nagrađivanja stručnjakinja za takozvano zeleno ekološko čišćenje, Tonya Harris. 

Maslinovo ulje kao sredstvo za čišćenje? Evo gdje će napraviti 'čuda'

Foto: Getty Images
maslinovo ulje
Foto: Thinkstock
ulje
Foto: Thinkstock
Maslinovo ulje
Foto: Thinkstock
Maslinovo ulje
Foto: Hrvoje Jelavić/Pixsell
Maslinovo ulje tipičan je sastojak mediteranske prehrane

Razlika između bijelog octa i jabučnog octa

Primarna je razlika između ta dva octa u tome odakle dolaze, kaže Harris i objašnjava:

- Jabučni ocat nastaje prirodno fermentacijom jabuka uz pomoć visoko aktivnih enzima, dok destilirani bijeli ili alkoholni ocat nastaje iz postupka vrenja alkoholnih tekućina što rezultira porastom bakterija i octene kiseline.

"Bezbojan je, za razliku od jabučnog koji je blago žuto ili smeđe obojen, odnosno mutan i miriše na octenu kiselinu", rekla je.

Prema Harris, bijeli alkoholni ocat puno je bolji za čišćenje od jabučnog octa, prvenstveno jer je bezbojan.

- Zbog toga se bez straha može koristiti na bilo kojoj površini - kaže Harris i napominje kako žućkasti jabučni ocat nikad ne bi koristila npr. za čišćenje tepiha.

Osim toga, kaže, alkoholni je ocat nešto kiseliji, što ga čini jačim sredstvom za čišćenje. I premda nije u potpunosti dezinficijens, ima antimikrobna svojstva.

- Jabučni ocat ima brojne blagodati, posebno zdravstvene ali kada je riječ o sredstvu za čišćenje više volim prozirne tekućine. Istina, prednost jabučnog octa je blaži miris, a nakon što ishlapi ostaje ugodan slatkasti miris, što nije slučaj kod bijelog alkoholnog octa - kaže Harris i preporučuje da mu dodate esencijalna ulja koja će taj miris ublažiti.

Kako koristiti bijeli alkoholni ocat

Najvažnije je, smatra Harris, reći da se nikad ne koristi u svojoj 'punoj snazi', jer je prejak.

- Uvijek ga razrijedite tako da pomiješate jednake dijelove octa i vode - savjetuje. A onda se s njim može čistiti sve, od mikrovalne pećnice do kade.

- Poprskajte ga gdje god vidite prljavštinu, npr. pipe, kadu, tuša, uređaje od nehrđajućeg čelika, itd. Možete ga koristiti i za osvježavanje perilice rublja i perilice suđa, pa čak i kao sredstvo za čišćenje prozora.

Učinkovit je i u čišćenju tepiha, a ako je na tepihu mrlja pospite je sodom bikarbonom i preko poprskajte alkoholni ocat - rekla je Harris za Mind Body Green.

Ova žena ima neobičan hobi, a to je čišćenje ekstremno prljavih domova

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.