Iako uvijek pamtimo taj osjećaj, postoji povezanost između orgazama, ljudskog mozga i općeg zdravlja iz ginekološke i neurološke perspektive. A s obzirom na to da orgazmi imaju veliki utjecaj na mozak, pitanje glasi: Mogu li orgazmi učiniti ljude pametnijima Nedavna studija objavljena u časopisu Sexual Medicine otkrila je da je 82% muškaraca prijavilo orgazam tijekom svog posljednjeg seksualnog susreta – u usporedbi sa samo 32% žena. Studije pokazuju da žene imaju nižu stopu doživljavanja orgazma zbog različitih definicija užitka i zadovoljstva, piše Glamour.com.
Većina žena zahtijeva izravnu ili neizravnu stimulaciju klitorisa kako bi postigle orgazam, jer klitoris sadrži veliki broj živčanih završetaka koji igraju važnu ulogu u seksualnom užitku, a to ženama nedostaje. Muškarci prioritiziraju vaginalni seks u odnosu na aktivnosti koje više uključuju klitoralnu stimulaciju.
VEZANI ČLANCI:
Drugi razlog za jaz u orgazmima je pritisak. Kada žene osjećaju pritisak, bilo od sebe ili od partnera, da postignu orgazam, to može uzrokovati napetost, što dodatno otežava postizanje orgazma. Naglasak se prebacuje s uživanja u seksualnom iskustvu na zadovoljavanje očekivanja, što ponekad ometa prirodni proces do orgazma, prenosi Glamour. Žene također teže postižu orgazam s godinama zbog hormonalnih promjena ili kroničnih bolesti.
VEZANI ČLANCI:
Mogu li orgazmi učiniti ljude pametnijima?
Iako još uvijek nema konkretnih dokaza da orgazmi mogu povećati inteligenciju, ipak se nešto događa u mozgu kada osoba postigne orgazam. Prema istraživanju Barryja Komisaruka, doktora znanosti, psihologa, neuroznanstvenika i profesora na Sveučilištu Rutgers u New Jerseyju, “više od 30 glavnih sustava u mozgu aktivira se” tijekom orgazma. Dr. Komisaruk se specijalizirao za identifikaciju moždanih regija koje reagiraju na genitalnu stimulaciju kako bi se generirao orgazam kod žena i muškaraca. U istraživanju iz 2010. godine, dr. Komisaruk je otkrio da se, kada osoba doživi orgazam, aktiviraju različiti dijelovi mozga, uključujući limbički sustav (odgovoran za pamćenje) i prefrontalni korteks (odgovoran za rješavanje problema).
VEZANI ČLANCI:
Mozak proizvodi valove neurokemikalija koje aktiviraju moždane regije tijekom orgazma, uključujući paraventrikularnu jezgru hipotalamusa, amigdalu, hipokampus i vagusni živac, između ostalog. Ove kemikalije oslobađaju se prema leđnoj moždini i povećavaju aktivnost mozga. Dakle, iako orgazam neće odjednom pretvoriti osobu u genija, neurokemikalije oslobođene tijekom ovog ugodnog iskustva mogu privremeno poboljšati kognitivne performanse u određenim područjima.
VEZANI ČLANCI:
Koje su druge prednosti orgazma?
Redovito postizanje orgazma donosi brojne fizičke prednosti. Iako je poznato da seksualna aktivnost oslobađa endorfine i oksitocin (što rezultira osjećajem opuštenosti), orgazmi kroz seks mogu pomoći u ublažavanju menstrualnih bolova, smanjenju stresa, poboljšanju kontrole mjehura i poticanju boljeg sna. U knjizi dr. Komisaruka "The Science of Orgasms", žene koje su se upuštale u seks tijekom menstruacije imale su manju vjerojatnost razvoja endometrioze. Također pomaže u reguliranju hormona, što pozitivno utječe na raspoloženje i opće zdravlje.
Žena tvrdi da je njezin partner jako obdaren i da im to radi probleme...
Najbolje u jutro...popodne i na večer...i po noći kad se probudi....mmmh