Spremanje i pražnjenje perilice posuđa jedan je od najobičnijih zadataka u svakodnevnom životu. Pranje suđa u perilici uvelike olakšava svakodnevni život te štedi vrijeme i trud. Ipak, to je većinom dosadan posao i nitko ga zapravo ne želi raditi. Jedan stručnjak iz tvrtke Which? rekao je da se taj jednostavan zadatak može obaviti tako pogrešno pa je sastavio popis uobičajenih grešaka koje svi radimo kada je u pitanju pranje suđa te kako ih izbjeći, a video je objavljen na TikToku, piše Express.
Nemojte ispirati tanjure: Da biste maksimalno iskoristili svoju perilicu posuđa, stručnjak je preporučio da ne ispirete tanjure prije pranja. Dovoljno je samo sastrugati ostatke hrane, staviti posuđe u perilicu, a ona će obaviti ostalo. "Nikada ne ispirem tanjure. Samo ostružem hranu i stavim ih ravno unutra. Vaša perilica posuđa to bez problema može podnijeti, a pritom štedite vodu i energiju", objasnio je.
@whichuk Take a look at this before you tackle your next load of dirty dishes. #dishwashers #dishwasher #cleaning #cleanup #cleanktok #cleaningtiktok #washingup #dishwasherhack ♬ original sound - Which?
Ne zamarajte se s dozatorom deterdženta: Jedna od posljednjih stvari koje ljudi rade kada svoju perilicu posuđa pune prljavim tanjurima i priborom za jelo jest provjera je li dozator deterdženta potpuno napunjen. Često smješten na dnu perilice, u taj pretinac stavite tabletu za pranje posuđa, zatim uključite uređaj i čišćenje može započeti. No, tabletu možete jednostavno "ubaciti" u perilicu i učinit će jednako dobar posao. "Nikada se ne zamaram dozatorom deterdženta. Možete jednostavno ubaciti tabletu unutra i djelovat će jednako dobro", objasnio je stručnjak.
Ne zaboravite na održavanje: Jedna od najvažnijih stvari kod bilo kojeg stroja jest briga o njemu. Provjerite je li čist i ima li sve što je potrebno za pravilan rad. Jednako je i s perilicom posuđa. Da biste iz nje izvukli maksimum i da biste je zaštitili od bakterija i plijesni, morate je održavati. "Neka vam sol i sredstvo za ispiranje budu dopunjeni, često čistite filtar i redovito držite otvorena vrata da bi zrak cirkulirao. To može pomoći pri sprečavanju nakupljanja plijesni, bakterija i drugih općih gadosti", rekao je stručnjak za pranje posuđa iz Whicha.
Nikada nemojte nasumično slagati posuđe: Zbog dosadne prirode slaganja suđa u perilicu, svi želimo taj posao obaviti što je brže moguće. Upravo zato često nasumično ubacujemo prljave tanjure pod bilo kojim kutom samo da bismo završili posao, a to je još jedna pogreška. Riskirate da se tanjuri ne očiste kako treba, pogotovo ako veće predmete stavite na krivo mjesto i ne ostavite dovoljno prostora. To sprečava vodu i raspršivače da rade svoj posao. "Nikada posuđe ne slažem nasumično. Provjerite je li sve razmaknuto. Veliki predmeti trebaju ići straga, dalje od sredine, tanjuri trebaju biti okrenuti prema unutra i pazite da neki visoki predmeti ne blokiraju prskalice", objasnio je stručnjak.
Ne perite ove predmete u posuđu: Postoji niz kućanskih predmeta koji se redovito, i pogrešno, stavljaju u perilicu posuđa da bi se očistili. U perilicu nikada nemojte stavljati oštre noževe jer mogu otupjeti, drvene predmete jer mogu nabubriti i popucati te tave s neljepljivim premazom.
koliko fakulteta moraš završiti da bi bio OVAKO pametan???