zajednički koraci

Roditelji imaju ključnu ulogu u očuvanju mentalnog zdravlja djece no važno je da savršena obiteljska slika nije “samo za javnost”

Brave TALK
Foto: Shutterstock
1/3
10.01.2025.
u 16:13

Ako postoji nešto u čemu će se svi roditelji složiti, onda je to želja da njihova djeca budu uspješna i žive dug i zdrav život, odrastajući u sigurnom i sretnom okruženju. Ipak, život nosi izazove. Mnogi su izvan naše kontrole, dok su drugi posljedica postupaka ili iskustava s kojima se dijete suočava.

Mentalno zdravlje djece tema je od iznimne važnosti, posebno u današnjem kompleksnom svijetu prepunom izazova i promjena. Roditelji, kao prvi i najvažniji oslonac u životu djeteta, igraju ključnu ulogu u njegovanju emocionalne dobrobiti i pružanju podrške u trenucima nesigurnosti. Otvorena komunikacija, razumijevanje i aktivna uključenost u djetetov život ključni su koraci prema osiguravanju zdravog razvoja i suočavanja s izazovima koje život donosi. Svaki roditelj želi da njihovo dijete bude sretno i uspješno, ali život donosi neočekivane izazove. Roditeljska uloga nije samo pružanje podrške već i pomaganje djetetu da razvije vještine suočavanja s problemima. Razvijanje emocionalnih i socijalnih kompetencija ključno je za izgradnju temelja za zdrav emocionalni razvoj.


Pozitivni obrasci ponašanja

Djeca uče promatranjem, a roditelji su njihovi prvi uzori. Stoga je važno da roditelji prakticiraju ono što savjetuju svojoj djeci. Vodite računa o vlastitom mentalnom zdravlju, bavite se aktivnostima koje vas opuštaju i upravljajte stresom na konstruktivan način. Time šaljete snažnu poruku svom djetetu da je briga o mentalnom zdravlju prioritet.


Što kažu roditelji?

Izazovi s kojima se djeca danas suočavaju često su kompleksniji nego prije, a roditelji imaju ključnu ulogu u pružanju podrške.

Ivana (42), majka dvoje djece
Najviše me brine pritisak koji djeca osjećaju, bilo da dolazi iz škole, društva ili od njih samih. Moja starija kći često spominje kako se osjeća preplavljeno zbog školskih obveza, a mlađi sin povremeno pokazuje znakove povučenosti kada nije siguran u sebe. Često se pitam činim li dovoljno da ih oslobodim tih tereta.

Ana (38), majka dviju kćeri
Uvijek ih potičem da mi govore o svemu što ih muči. Trudim se ne reagirati osuđujuće, čak i kada kažu nešto što mi nije drago čuti. Važno mi je da znaju kako su njihovi osjećaji važni i da nema "pogrešnih" emocija.

Foto: Shutterstock

Luka (35), otac osnovnoškolca
Jedna od najvažnijih stvari koju sam naučio kao roditelj jest kako upravljati svojim emocijama kad razgovaram s djecom. Kad je moj sin dobio lošu ocjenu, u prošlosti bih odmah reagirao ljutnjom ili kritikama. Danas znam da je bolje odvojiti trenutak, smiriti se i razgovarati s njim kad sam pribran. To ne samo da smiruje njega, nego i gradi povjerenje. Pokušavam mu pokazati da je u redu pogriješiti, ali da je važno kako ćemo nakon toga nastaviti dalje.

Marija (32), majka tinejdžera
Kad sam počela primjećivati da moj sin izbjegava razgovarati o školi i svojim osjećajima, odlučila sam uvesti male svakodnevne rutine koje nam omogućuju da se povežemo. Svake večeri prije spavanja provodimo desetak minuta zajedno, pričamo o tome što nam se taj dan svidjelo, a što nije. Ti trenuci su mi pomogli da razumijem što ga muči i kako mu mogu pomoći. Iako nije uvijek lako pronaći vrijeme, ti razgovori postali su naša mala tradicija."


Važnost suradnje

Roditelji ne moraju sve rješavati sami. Škole, stručnjaci i zajednica važni su partneri u podršci mentalnom zdravlju djece. Ako primijetite promjene u djetetovom ponašanju koje vas zabrinjavaju, ne ustručavajte se potražiti pomoć stručnjaka. Rano prepoznavanje problema i pravovremena intervencija ključni su za uspješno suočavanje s izazovima.

Foto: Shutterstock


Za bolje društvo

Večernji list stoga je pokrenuo cjelogodišnji projekt Brave talk, posvećen podizanju svijesti o mentalnom zdravlju mladih i pružanju konkretnih rješenja. Cilj projekta je destigmatizirati mentalno zdravlje te mladima, roditeljima, nastavnicima i široj javnosti omogućiti znanja i alate za suočavanje s izazovima kako bismo osigurali platformu na kojoj će mladi moći otvoreno razgovarati o svojim osjećajima, naučiti kako prepoznati znakove mentalnog stresa i dobiti potrebnu pomoć jer zajedno možemo napraviti promjenu kako bi osigurali da mladi mogu odrastati u društvu bez tabua, predrasuda, tolerancije i jednakosti.

Mentalno zdravlje djece zajednička je odgovornost roditelja, škole i zajednice. Otvorena komunikacija, podrška i razumijevanje temelj su za izgradnju zdravih i otpornijih pojedinaca. Roditelji, kao prvi i najvažniji stup oslonca, imaju priliku oblikovati budućnost svoje djece tako što će ih naučiti kako se nositi s izazovima, graditi kvalitetne odnose i njegovati vlastito mentalno zdravlje. Važno je sjetiti se da svaka gesta ljubavi, pažnje i podrške čini veliku razliku.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije