Prema tvrdnjama britanskih znanstvenika, elektroničke cigarete daleko su najuspješnije sredstvo u odvikavanju od pušenja i sustav zdravstvene zaštite trebao bi ih propisivati na recept pušačima koji se žele riješiti te loše navike.
Iako su pušači prognani iz restorana i radnih prostorija, iako se na kutijama nalaze natpisi s upozorenjima da pušenje uzrokuje polaganu i bolnu smrt, iako je jasno da pušenje znatno skraćuje životni vijek, broj pušača se ne smanjuje.
Dok je kampanja za prestanak pušenja, započeta sedamdesetih godina prošlog stoljeća, uspjela smanjiti broj ovisnika o cigaretama sa 45 posto na oko 20 posto odraslih osoba, od tada njihov postotak ne pada.
Doduše, brojni pušači pokušavaju prestati pušiti, no kako nikotin stvara izuzetno veliku ovisnost, to im nije lako. Procjenjuje se da četvrtina pušača svake godine pokušava iznova ostaviti cigarete, a najveći dio njih oslanja se na snagu volje. I ubrzo ponovo počnu pušiti!
Elektroničke cigarete dolaze u stotinama oblika i boja
Neznatno su uspješniji pušači koji pri odvikavanju koriste nikotinske flastere, no ni to sredstvo koje rade velike farmaceutske tvrtke nije pretjerano uspješno. S druge strane, oni koji se u svome odvikavanju oslone na uporabu elektroničkih cigareta imaju, prema istraživanju provedenom na University College London, 60-postotnu šansu da se više ne vrate toj lošoj navici.
Nisu medicinsko pomagalo
Elektroničke cigarete nisu službeno medicinsko sredstvo, a kako su tek odnedavno u uporabi, o dugoročnim posljedicama njihove uporabe još se ništa ne zna.
Ipak, gotovo je sigurno da su elektroničke cigarete znatno manje štetne od duhanskih originala. Naime, e-cigarete izlučuju samo vodenu paru pomiješanu s nešto nikotina koji pušači uvlače u pluća, dok ostalih štetnih tvari, poput katrana, u dimu e-cigarete nema.
Britanski liječnici stoga preporučuju da se elektronička cigareta označi kao službeno pomagalo pri prestanku pušenja, bez obzira na to što velike farmaceutske kompanije koje se bave proizvodnjom nikotinskih flastera u cijeloj Europskoj uniji lobiraju protiv takve odluke s tezom da i e-cigareta stvara naviku pušenja.
Inače, kroz kampanje o potrebi prestanka pušenja od 2002. do 2012. godine broj pušača u EU pao je sa 40 na 28 posto, pa sada u EU puši oko 140 milijuna ljudi, a oko sedam milijuna Europljana u posljednjih nekoliko godina prešlo je na elektroničke cigarete, dakle, svaki dvadeseti.
Popularnost pućkalica i kod nas je poprilično velika, štoviše, gotovo da nema trgovačkog centra u kojem se one ne mogu nabaviti, i to ne samo elektroničke cigarete nego i kompletan pribor koji uz to ide – dodatne baterije, rezervi usnici, pribor za čišćenje, dizajnerski etuiji i, dakako, neizbježna punila s desecima aroma, od vanilije, cimeta i kokosa do aroma duhana, coca-cole, ruma, viskija, jagoda, banana pa čak i kanabisa, dakako njegove sintetičke zamjene.
Velik je izbor aroma u slobodnoj prodaji
Cijene parilica ovise o modelu, od onog najosnovnijeg koji izgleda poput klasične cigare pa do luksuznijih izvedbi od 200-tinjak pa i do tisuću kuna, ovisno o tome koliko ćete dodatnog pribora i punila kupiti.
Tekućina koja se kapa u e-cigaretu i koja zapravo sadrži nikotin koji se dozira u postupku odvikavanja od pravih cigareta, stoji 30-ak kuna za 10 mililitara. Pri tome tri mililitra zamjenjuju dvije kutije klasičnih cigareta, objasnili su nam prodavači.
Doziranje je individualno
Prema grubim procjenama prodavača elektroničkih cigareta, takve spravice koristi oko 30 tisuća pušača diljem Hrvatske, i postaju pitanje trenda. Dio njih okrenuo se tom obliku pušenja prvenstveno zbog želje da prestanu pušiti ili zbog zdravstvenih indikacija, a dio iz pomodnosti. Strastveni pušači imaju jasne upute i prvo kreću s većim dozama nikotina, te ih postupno smanjuju. No koliko elektroničke cigarete mogu biti pomoć u prestanku pušenja individualna je procjena.
Dr. Alma Rožman, spec. pneumoftiziolog iz Poliklinike za bolesti dišnog sustava, kaže da je od svojih pacijenata dobila povratne informacije o efektima e-cigareta.
– Neki su se odlučili za taj oblik pomoći u pokušaju da prestanu pušiti kako bi im lakše prošle nikotinske krize, no kažu da im se to pokazalo skupim rješenjem te su se već nakon mjesec dana vratili cigaretama. Znamo da se u tekućini kojom ih pune nalazi nikotin, no manje je poznato što je u pomoćnim tvarima i podlogama – prenosi dr. Rožman iskustva pacijenata
>>Pušači, ovo je horor! Pogledajte što se događa kad uvučete dim cigarete
>>Evo još razloga da što prije prestanete pušiti
sva istrazivanja protiv e cigarete financira duhanska industrija i lobiji.medjutim to prozvode kinezi pa se ne usude previse srati