Ne proizvode se svi sokovi na isti način. Sjećate li se koncentriranih sokova koje smo pili osamdesetih? Nitko nam nije rekao da sadrže oko četiri kocke šećera u jednoj čaši. A što je s voćnim shakeovima iz devedesetih? Istraživanja sada pokazuju da su i oni bili puni šećera.
Što se tiče hladno cijeđenih sokova, razlika je u tome što se plodovi sitne i cijede mehaničkim postupkom tako da se iz njih izvuku maksimalne količine hranjivih sastojaka.
Zaključak ispitivanja je da sok dobiven na ovaj način sadrži oko pet puta više vitamina od sokova napravljenih u centrifugalnim sokovnicima. Oni također imaju rok trajanja od samo nekoliko dana.
- Ako kupujete sokove s rokom uporabe dužim od mjesec dana, to znači da su kuhani - kaže Geeta Sidhu-Robb, vlasnica Centra za detoksikaciju i mršavljenje ''Nosh Detox'', koji radi na principu dostave svježih shakeova i sokova na kućnu adresu, a samo neke od njezinih klijentica su Gwyneth Paltrow i Stella McCartney.
- Proces pasterizacije uništava većinu hranjivih sastojaka i enzima iz voća i povrća koji su neophodni našem organizmu - dodaje Geeta. Ako pak niste raspoloženi plaćati drugima da vam rade ove
koktele zdravlja i ljepote, najbolje je da uložite u sokovnik za hladno cijeđenje voća i povrća i uz malo truda osigurate sebi svakodnevnu neophodnu dozu vitamina i minerala.
>>Zaboravite na kupljene sokove. Zdrave i ukusne možete napraviti sami!
Miješalica (blender) daleko je bolje rješenje od preskupoga sokovnika. Dovoljno je pet minuta svakoga jutra. U miješalicu valja staviti jednu vrstu ekološkoga suhoga voća (grožđice, marelice, datulje, smokve, šljive) , potom jabuku, cijeli limun (oguliti ga kao naranču) i malo tople vode po želji. Dobiva se vitaminsko-mineralna bomba kojoj nema premca. Budući da neki stručnjaci tvrde da se voće ne smije biti prvi jutarnji obrok, potrebno je najprije popiti čašu tople vode, za 15-ak minuta malo maslinova ulja ili toga trenutka samljevenih lanenih sjemenki, a onda za 30-ak minuta prirediti opisani koktel suhoga i svježega voća.