bez glutena i bez laktoze

Gladušin recept za 'bezgrešan' cheesecake ima dva trika koji poništavaju najčešće pogreške u pripremi

Foto: Alexander Starbuck
Gladušin recept za 'bezgrešan' cheesecake ima dva trika koji poništavaju najčešće pogreške u pripremi
15.03.2023.
u 07:07
Želite cheesecake lijepe, kremaste strukture, a koji se pritom neće presušiti? Ključ je u pari koja se stvara u pećnici prilikom pečenja. Uz klasičan postupak oblaganja kalupa aluminijskom folijom i uranjanjem u lim napunjen vodom, voda će uvijek pronaći put i smočiti kekse u podlozi kolača. Radije stavite posudu punu vode na dno pećnice, a rešetku s kolačem iznad nje. Tako ćete dobiti željeni rezultat.
Pogledaj originalni članak

Recept Zrinke Zekulić, naše poznate Gladuše koja glad uvijek gasi najfinijim jelima sadrži i savjet kako izbjeći da krema popuca tijekom pečenja. Jedino što ne sadrži jesu laktoza i gluten – mnogi će se tome radovati! Još jedan savjet: koristite krem ​​sir sobne temperature; hladni ​​sir je teže miješati i obično ostavlja grudice!

Foto: Alexander Starbuck

Cheesecake

Sastojci za bazu:

  • 250 g keksa (bez glutena)
  • 1 žličica miješanog začina (cimet)
  • 100 g maslaca ( bez laktoze), otopljenog

Za punjenje:

  • 500 g krem ​​sira ( bez laktoze)
  • 150 g smeđeg šećera
  • 4 jaja
  • 1 vrećica vanilijinog šećera (ili žličica arome od vanilije)
  • korica 1 limuna
  • 1 žlica limunovog soka

Foto: Alexander Starbuck

Postupak:

Maslacem podmažite rubove kalupa s odvajajućim dnom promjera 20 cm te na dno stavite papir za pečenje. U sjeckalici izmrvite kekse, dodajte im začine i otopljeni maslac. Prespite tu smjesu iz sjeckalice/multipraktika u kalup te stavite u hladnjak na 20 minuta. Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva, bez ventilacije. Krem ​​sir istucite mikserom, dok smjesa ne postane potpuno glatka. Šećer usitnite u blenderu ili mlincu (možete koristiti i šećer u prahu) pa ga zajedno s vanilijinim šećerom, limunovom koricom i limunovim sokom dodajte krem siru. Miksajte dok ne postane glatko.

Nakon što ste pripremili smjesu sa sirom, posudu maknite s miksera i dodajte jaja, jedno po jedno. Laganim pokretima, umiješajte ih lopaticom (špatulom) u smjesu. Nakon što ih dodate, jaja miješajte što je manje moguće jer jakim miješanjem unutar tijesta zadržavaju zrak koji bi se mogao podići i uzrokovati pukotine. Smjesu izlijte u kalup.

Foto: Alexander Starbuck

Kolač je najbolje peći u vodenoj kupelji. Kako bi izbjegli prolazak vode u kolač, ispod rešetke gdje će se peći kolač, stavit ćemo lim s vrućom vodom. Ovo je ujedno i najbolji način da izbjegnete pukotine na kolaču od sira. Također, ne otvarajte vrata pećnice dok se kolač peče unutra – velike pukotine često nastaju zbog temperaturnih promjena.

Zakuhajte lonac vode. Za vodenu kupelj treba vam 3-4 cm vode u posudi za pečenje. Stavite veliki metalni lim za pečenje na donju rešetku prethodno zagrijane pećnice. Ulijte kipuću vodu u lim. Odmah nakon toga, stavite cheesecake na središnju rešetku, zatvorite pećnicu da se para zadrži unutra i i pecite otprilike 1 sat.

Cheesecake je gotov kada gornji dio izgleda suh, ali sredina se i dalje ljulja (“treperi”) poput želea. Kada je kolač od sira gotov, isključite pećnicu i otvorite vrata. Ostavite cheesecake unutra oko 1 sat (zajedno s kupelji) da se polagano hladi. Kada izvadite kolač iz pećnice, pokrijte ga plastičnom folijom i ohladite 4-8 sati ili preko noći.

Koristite domaći limun

Sad je vrijeme da napravite lemon curd – predivnu kremu citrusnog okusa

Lemon curd je predivan, nježno kremasti namaz od limuna. Potječe iz Engleske gdje se krajem 19. i početkom 20. stoljeća tradicionalno služio uz popodnevni čaj. Riječ curd nema prijevod u hrvatskom jeziku. Nije marmelada, nije ni puding, nego je svilenkasta krema citrusnog okusa. Lemon curd možete namazati na kruh (obični ili bilo koju vrstu slatkog), puniti muffine, kroasane, pite, palačinke...

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.