Započinjanje dana sa šalicom kave možda i nije najpametnije rješenje za vas, tvrdi američki liječnik Mark Hyman, autor knjige The Blood Sugar Solution. On ističe da je inzulinska rezistencija kroničan problem današnje odrasle populacije, a inače je poznato da kava, odnosno kofein potiče povečano lučenje inzulina. Neka su istraživanja pokazala da je kod osoba s dijabetesom tipa 2 sam unos kave bio povezan s povećanom razinom šećera u krvi. No znanstvenike sada zanimaju i drugi kaveni spojevi, primjerice, klorogene kiseline, kafeoli, polifenoli, fitoestrogeni, diterpeni koji su tek sada došli pod povećalo i njihove učinke na ljudsko zdravlje i metabolizam glukoze.
Dakle, ako vam šećer stalno raste i pada tijekom dana možete se osjećati umorno, iscrpljeno ili hormonalno neuravnoteženo, a onda je vrijeme da porazmislite treba li vam još jedna kava da vas - "digne".
Evo i popisa razloga zašto biste se trebali ostaviti kave:
1. Hormoni stresa, katekoalamini, luče se djelovanjem kofeina iz kave. Uslijed stresa se povećava razina kortizola i inzulina, a oni mogu dovesti do upalnh procesa.
2. Učestalo konzumiranje kofeina smanjuje osjetljivost na inzulin i otežava stanicama pravi odgovor na šećer u krvi, a visoka razina šećera dovodi do oštećenja arterija.
3. Klorogene kiseline mogu odgoditi apsorpciju glukoze u crijevima, a to može izazvati povećanje razine homocisteina - indikatora povećanog rizika za kardiovaskularne bolesti.
4. Iako sadrži antioksidanse, nefiltrirana kava sadrži i ditrepene koji su povezani s višim razinama triglicerida.
5. Kava zbog svoje kiselosti može iziritirati probavu i izazvati neravnotežu crijevne flore.
6. Ovisnost. Izvanjski poticaj koji daje "snagu", kavopije će često konzumirati umjesto zdravog jutarnjeg obroka.
7. Ispijanje kave je biznis kojim se stvorio kult uživanja u moćnom okusu koji je postao više od običnog napitka.
8. Organska kiselina 5-HIA i dio neurotransmitera serotonina (kemijski spoj sreće) pronađena je u mokraći kavopija u većim količinama od uobičajene. U njihovom se mozgu zapravo sintetizira niža razina serotonina koji je prijeko potreban za san, normalan rad crijeva, raspoloženje i razinu energije. Ako kofein poremetiti san možete postati tjeskobni i depresivni. A što više pijete kavu - češće ste i umorni.
9. Kava kao dijuretik tjera organizam na učestalo rješavanje tekućine, pa se kroz mokraću mogu izlučiti neki važni minerali - kalcij, magnezij i kalij. Neravnoteža elektrolita može dovesti do ozbiljnih komplikacija.
10. Kava može ometati normalnu apsorpciju medikamenata i normalan proces detoksikacije u jetri.
"....odmahnuh rukom-ma sta me se tice..."