utječe i na zdravlje

Imate iznadprosječna primanja? Onda će vas ovo zanimati

Foto: Thinkstock
Bankar novac
Foto: Goran Ferbežar/PIXSELL
novac novčanice
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
novac
29.09.2016.
u 14:18
Dvije trećine ispitanika (64 posto) nakupilo je višak kilograma od kada su počeli raditi, dok je istovremeno smršavjelo 19 posto ispitanika, a svega 3 posto ispitanika izjavilo je kako im se nakon dobivanja zaposlenja težina nije promijenila
Pogledaj originalni članak

Većina ljudi udeblja se nakon što se zaposli, pri čemu više kilograma dobiju oni s višim plaćama, a smršave uglavnom oni s najnižim plaćama, pokazuje istraživanje koje je portal MojPosao proveo na 400 ispitanika.

Dvije trećine se udebljalo otkada rade

Dvije trećine ispitanika (64 posto) nakupilo je višak kilograma otkad su počeli raditi, dok je istovremeno smršavjelo 19 posto ispitanika, a svega 3 posto ispitanika izjavilo je kako im se nakon dobivanja zaposlenja težina nije promijenila.

Ispitanici koji su se udebljali u prosjeku su dobili 7,1 kilogram, a oni koji su smršavjeli, u prosjeku su izgubili 5 kilograma.

Ispitanici s višim mjesečnim neto primanjima u većoj se mjeri i udebljaju, bilo zbog produženih radnih sati, bilo zbog povećane količine stresa – udebljalo se čak 76 posto ispitanika s mjesečnim neto primanjima iznad 8000 kuna, dok se isto dogodilo 54 posto ispitanika s primanjima do 4000 kuna.

Smršavjeli oni s najnižim plaćama

Istodobno, ispitanici s najmanjim primanjima (do 4000 kuna) u najvećoj su mjeri smršavjeli otkad su počeli raditi, njih 27 posto, dok je gubitak kilograma prisutan kod svega 7 posto najplaćenijih ispitanika.

Podaci o ispitanicima koji su se udebljali potvrđuju da s višom plaćom dolazi i više kilograma. Oni s prosječnom mjesečnom neto plaćom do 4000 kuna u prosjeku su dobili 5,2 kilograma, oni s plaćom od 4000 do 6000 kuna dobili su 6,9 kilograma, oni s plaćom između 6000 i 8000 kuna dobili su 8,6 kilograma, a najviše kilograma dobili su ispitanici s najvišim plaćama: 10 kilograma dobili su ispitanici s plaćom višom od 8000 kuna.

Kao uzrok nakupljenim kilogramima 63 posto ispitanika navelo je cjelodnevno sjedenje, a njih 59 posto smatra da to uzrokuje stres na poslu. Uzrok debljanju 56 posto ispitanika vidi u preskakanju obroka zbog prebrzog tempa rada, a njih 42 posto za to krivi konzumaciju brze hrane. Po mišljenju 38 posto ispitanika debljanje je, između ostalog, posljedica nedostatka sna.

Sjedenje, hladni obrok, nedostatna rekreacija...

Tijekom radnog vremena 51 posto ispitanika jede hladni obrok (pecivo ili sendvič) koji kupe tijekom pauze, a njih 30 posto umjesto konkretnog obroka jede grickalice ili slatkiše.

Većina ispitanika (58 posto) radni dan provede sjedeći, i to barem šest sati i više. Svega 18 posto dnevno sjedi manje od 2 sata, dok ih 10 posto sjedi do 4 sata dnevno. Do 6 sati na poslu sjedi 14 posto ispitanika.

Ispitanici koji su nakupili kilograme otkad rade (65%), u prosjeku sjede više od 6 sati, dok je takvih ispitanika svega 34% među onima koji su uspjeli izgubiti kilograme.

Gotovo polovica ispitanika (46 posto) nema nikakvu sportsku rekreaciju, 18 posto rekreira se jednom tjedno, 15 posto dva puta tjedno, a 20 posto više od dva puta tjedno.

>>Slasna pizza mogla bi nam pomoći da brže izgubimo kilograme

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar neurazumljiv
neurazumljiv
14:48 29.09.2016.

64% poslova u drzavnim firmama 19% u privatnim, a ovi kojima se tezina nije promjenila su radili u fušu prije zaposlenja