Isipajte prah u šalicu, prelijte vrućom vodom, i napitak je gotov. No koliko je kava pripremljena na taj način dobra za zdravlje? Kava iz vrećice jednostavnija je za pripremu, no znate li da ona u većini sadrži masti, šećer i umjetne arome i vrlo malo kofeina?
Da, istraživanje Stiftung Warentesta pokazalo je da instant cappuccino ili kava s mlijekom ili popularna 3 u 1 sadrži i do 60 posto šećera odnosno do četiri kocke na dva decilitra napitka. Piše li na deklaraciji da prah sadrži glukozni sirup, laktozu ili glukozu - radi se o šećeru. A tu su i druge supstance, kao one što dovode do stvaranja pjene, zatim arome vanilije, karamele, lješnjaka te aromatizirane šećerne sirupe. Miješajući navedene sastojke nastaje napitak s vrlo malo kofeina, toliko malo da je on bez posebnog značaja za naš organizam. A kako većina ljudi pije kavu zbog razbuđivanja, tako zapravo unese u sebe sve i svašta, a samo ne ono što trebaju...
Ledena kava može sadržavati još i više kalorija jer sadrži još veću količinu masti. Kako se mnogi od prahova miješaju s mlijekom i tu postoji zamka; mlijeko podiže kalorijsku vrijednost napitka i ugrožava našu vitkost.
Kako znati je li previše šećera?
Europski propisi proizvođačima nalažu da objave sve sastojke na deklaraciji i da ih poredaju po njihovom udjelu ili kvantiteti. Ukoliko na pakiranju šećer stoji pri vrhu liste, znači da ga ima - previše. Stoga, ako pazite na unos kalorija, mnogo je sigurnije da napravite svoj capucino ili kavu s mlijekom i to najbolje s običnom kavom ili espressom.
To i mene zanima, izgleda da instant ne, pa u nju moraš sam dodat šećer...