mišljenja roditelja i savjeti stručnjaka

Kada bi dijete trebalo dobiti prvi mobitel i kako ga zaštiti dok je online?

Foto: Getty Images
Kada bi dijete trebalo dobiti prvi mobitel i kako ga zaštiti dok je online?
03.09.2023.
u 18:00
Ddok roditelje brinu mobitel, internet i online platforme, djeca se prvom mobitelu uvijek vesele, no potrebno je pripaziti na njihovu sigurnost online, kažu stručnjaci.
Pogledaj originalni članak

Prema istraživanju, više od polovice roditelja (56%) kaže da im je jedna od najtežih odluka vezana za dijete u kojoj ga dobi pustiti da samo ide u park ili u trgovinu, za 29% posto teške su odluke i u koju bi školu dijete trebalo ići, te s kim bi se trebalo družiti (36%), a više od trećine (36%) kaže da im je kao roditeljima teška i odluka kada djetetu kupiti prvi mobitel. Istraživanje u kojem je 1.000 mama i tata djece od 8 do 17 godina pokazalo je da tri četvrtine roditelja (74%) smatra da djeca trebaju dobiti mobitel dok su u osnovnoj školi. Ipak, mnoge brige ono što s mobitelom dolazi, poput različitih neprimjerenih sadržaja dostupnih online i društvenih mreža, odnosno potencijalno maltretiranje djece (53%), zbog čega 28% smatra da djeci ni ne treba dati mobitel. Vodeća britanska organizacija za zaštitu djece i mladih i sprječavanje nasilja ističe kako bi svaka zemlja za najmlađe trebala osigurati online platformu koja djeci pruža zaštitu, s čim se slažu i roditelji. Ipak, 42% njih prve mobitele svojoj djeci kupe već u nižim razredima osnovne škole, prvenstveno kako bi ih zaštitili na putu u i iz škole, ali i da mogu biti u kontaktu s prijateljima i izvan škole (35%).

A dok roditelje brinu mobitel, internet i online platforme, djeca se prvom mobitelu, naravno, vesele, pa prema anketama od pete do devete godine života kupovinu svog prvog telefona spomenu i nekoliko puta dnevno, a uzbuđeni su više nego kada dobiju svog prvog kućnog ljubimca ili prvi bicikl. 

"Jedan od najboljih načina na koji roditelji mogu pomoći u zaštiti i sigurnosti svoje djece online jest jednostavno razgovarati s njima o rizicima interneta", rekla je Nicki Lyons iz NSPCC-a. “Znamo da je kupnja djetetovog prvog telefona veliki trenutak uzbudljiv za djecu, ali sa sobom nosi nove brige za roditelje", dodala je i objasnila kako bi svaki roditelj prije nego djetetu u ruke da mobitel s pristupom internetu, trebao napraviti nekoliko stvari:

1. Postavite opciju za dijete - Razgovarajte sa svojim davateljem usluga o tome kako izbjeći pristup određenim sadržajima ili kako izbjeći previše trošenja, ako je riječ o pretplati.
2. Aktivirajte roditeljski nadzor na mobilnom telefonu – obratite se svom davatelju usluga kako biste ograničili 4G/5G mreže kojima telefon djeteta može pristupiti.
3. Uključite sigurnosne postavke aplikacija – na sve aplikacije postavite filtre sadržaja, filtre za chat, postavke privatnosti i postavke ograničenja kupnje unutar aplikacije.
4. Ograničite WiFi – Obratite se svom davatelju internetskih usluga kako biste postavili WiFi kontrolu za uređaje u vašem domu.
Razgovarajte s djetetom kada je dovoljno staro da s vama razgovara o određenim temama bez da se uzruja ili uplaši. Kada govorite o rizicima, budite iskreni, ali nemojte naglašavati potencijalno katastrofalne primjere.


5. Provjerite postavke lokacije – Pregledajte postavke lokacije u djetetovim omiljenim aplikacijama ili igrama i podsjetite ga da ne treba dijeliti svoju lokaciju na mreži.
7. Upoznajte se sa sigurnosnim postavkama aplikacije – TikTok npr. ima značajku Family Pairing koja povezuje roditeljski račun s djetetovim, dok Snapchat nudi značajke roditeljskog nadzora, a Instagram ima svoj Roditeljski vodič za tinejdžere s korisnim savjetima.
8. Ne zaboravite na sigurnost igranja online – Provjerite dobnu ocjenu kako biste bili sigurni da je odgovarajuća i prilagodite postavke kako biste bili sigurni da su značajke chata i glasa isključene. Također možete postaviti ograničenja vremena pred ekranom, prenosi Mirror. 

Otac snimio sinovu reakciju kad je otkrio svoju sjenu, a Tiktokeri komentirali: 'Jadno dijete...'


 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

KU
kuramela
08:46 04.09.2023.

Djeci treba zabraniti mobitele sve do punoljetnosti, dati im samo najobičniji.

DU
Deleted user
11:08 04.09.2023.

Tako je .Treba im dati one najobičnije da se mogu javiti roditeljima i sl. a ne ove cigle da non stop bulje u ekran i surfaju internetom. Neka surfaju na računalu dok su pod kontrolom odgojitelja.