Važno je znati

Kako spriječiti krumpir da proklija i zašto ga se ne smije držati pokraj luka

Foto: shutterstock
Kako spriječiti krumpir da proklija i zašto ga se ne smije držati pokraj luka
18.08.2020.
u 12:30
Danas se obilježava Međunarodni dan krumpira.
Pogledaj originalni članak

Jednostavno i brzo se pripremaju, dolaze u mnogim vrstama i oblicima, a mogu se napraviti na bezbroj načina. Krumpir je neobičan mali gomolj koji je odigrao važnu ulogu u svjetskoj povijesti i bio je primarni izvor hrane za cijeli narod. Prvo se uzgajao u južnom Peruu i sjeverozapadnim područjima Bolivije, negdje između 5000 i 8000 godina prije Krista. Od tog trenutka nadalje, raširio se diljem svijeta i postao jedna od osnovnih namirnica mnogih kultura. Krumpir svoj dan ‘slavi’ danas, 18. kolovoza, a mi vam donosimo kako da spriječite njegovo proklijavanje i produljite mu vijek trajanja.

Jedan od najlakših načina kako spriječiti proklijavanje krumpira je uz pomoć jedne jabuke. Sve što trebate napraviti je staviti jednu jabuku u sredinu svoje posude ili vreće s krumpirom. Jabuka proizvodi i ispušta etilen, prirodni plin koji sprečava nastanak korijena i proklijavanje krumpira.

Također je važno izbjegavati spremanje krumpira u plastične vrećice, uvijek su bolje papirnate vrećice, kartonske kutije ili plastične posude. Plastične vrećice onemogućavaju mu ‘disanje’, što značajno skraćuje njegov vijek trajanja. 

Uvijek ih spremajte na hladno, vlažno i mračno mjesto. Najbolje mjesto za to su podrum ili garaža, a može se spremati i u hladnim ostavama. No nikad ih nemojte spremati u hladnjak jer preniske temperature pretvaraju njegov škrob u šećer te mu mijenjaju okus.

Držite ga što dalje od luka! Krumpir i luk oboje ispuštaju plinove od kojih oba povrća brže trule i kvare se.

Video o pravilnom cijeđenju tjestenine izazvao burnu raspravu:

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.