Dok se grčevito i ponekad čak manijakalno borimo ugurati što više stvari koje treba napraviti u što manje vremena, sve dok ne padnemo s nogu od umora, iako i onda sigurno treba još nešto napraviti, oduzimanje nužno potrebnog sna organizmu, čini se, može dovesti do depresije, debljanja, pa čak i prerane smrti.
Treba li još neki razlog da promijenimo te loše navike i jednostavno u danu nađemo vremena za odmor? Pitanje je to koje je postavio američki specijalist za spavanje doktor Matther Edlund predloživši u svojoj knjizi svima koji imaju problema s nesanicom rješenje – kvalitetan odmor.
Ključ je, objašnjava Edlund, a prenosi Daily Mail, u tome kako se odmaramo. I sam je o tome učio na vlastitom primjeru, pretjerujući s radom došao je do brojnih zaključaka iz kojih su se razvila zanimljiva predavanja o učinku koji na nas može imati nedostatak sna odnosno koliko je dovoljno sna i odmora bitno za obnavljanje stanica, kontrolu težine, ali i mentalno zdravlje. Dugogodišnji rad s pacijentima doveo ga je do zaključka kako je pravilan odmor važan za obnavljanje tijela jednako koliko i kvalitetan san.
- Većina nas pretjerano zaposlenih odmor doživljava kao slabost, gubitak dragocjenog vremena. - objašnjava Edlund i dodaje kako je odmor biološka potreba.
- Znanost dokazuje da odmor trebamo jednako koliko i hranu.
Tu je pak važno spomenuti da Edlund pod odmorom ne smatra izležavanje pred televizorom što naziva pasivnim odmorom. Iako i to pomaže na neki način u obnovi stanica, mozak je ipak prezaposlen te savjetuje takozvani aktivni odmor kao idealno rješenje. Aktivan odmor, tvrdi znanstvenik, reducira stres, poboljšava zdravlje i produljuje život, a dijeli ga na – društveni (druženje s prijateljima i osobama koje volimo), mentalni (kontrolirana koncentracija), fizički i duhovni koji koristi meditaciju i molitvu za relaksaciju.
Iako ne navodi koliko je kojeg od ovih oblika odmora potrebno, napominje važnost svakodnevnog odmora.