Što se točno jede u mesnoj dijeti i može li takva prehrana biti zdrava? Mesna dijeta sastoji se od proizvoda životinjskog porijekla, kao što su meso, riba, jaja, životinjske masti i manje količine mliječnih proizvoda s malo laktoze. Takva dijeta očito sadrži puno masnoća i bjelančevina, a siromašna je ugljikohidratima te isključuje svu ostalu hranu (voće, povrće, mahunarke, žitarice, orašaste plodove i sjemenke).
Nutricionistkinja Emer Delaney kaže, premda je jedno vrijeme bila vrlo popularna i nekima navodno pomogla da izgube višak kilograma, kako se zbog nedostatka čvrstih dokaza o eventualnim benefitima mesna dijeta smatra nezdravom i prije svega neuravnoteženom.
– Njen je režim potpuno suprotan od onog što se mahom zagovara i za što pouzdano znamo da nam čini dobro: npr. konzumacija voća i povrća i ograničen unos crvenog mesa – objašnjava Delaney.
Zagrebačka aplikacija Jenz u igri za najbolju svjetsku mobilnu aplikaciju |
– U mesnoj se dijeti jedu isključivo meso, riba, jaja i malo mliječne hrane, a dopušteni su su piletina, puretina, svinjetina, janjetina, govedina, bijela riba te tvrdi sir, maslac i vrhnje –.kaže Delaney.
Nutricionistkinja dodaje i kako pobornici ove dijete željene rezultate postižu zahvaljujući visokom udjela bjelančevina i maloj zastupljenosti ugljikohidrata.
– U jednoj je studiji sa 105 odraslih sudionika zaista zabilježen veći gubitak kilograma kod ljudi koji su unosili mnogo proteina od kod onih koji nisu - kaže Delaney .
Razlog je, objasnila je, to što se od proteina dulje osjećamo sitima pa nakon njih unosimo manje kalorija nego inače.
– Isto tako, niski udio ugljikohidrata u ovoj dijeti pomaže u gubitku kilograma, no treba imati na umu i smjernice HNS-a koje kažu kako za mršavljenje nije potrebno njihovo potpuno izbacivanje već je dovoljno smanjiti unos rafiniranih ugljikohidrata, npr. keksa, slatkiša, šećera, peciva i gaziranih pića – kaže Delaney
Nedostaci mesne dijete
Nutricionistkinja kaže kako je mnogo loših strana ovakvog režima prehrane, a već se izbacivanje ugljikohidrata smatra dovoljno nezdravim. Isto tako, dodaje, nedostaju joj esencijalni mikroelementi i antioksidanti kojih ima voću, povrću, cjelovitim žitaricama i mahunarkama, a to može dovesti do manjka ključnih hranjivih tvari u organizmu.
– Značajan je i nedostatak vlakana koja su bitan dio svakog zdravog režima prehrane jer su neophodna za rad crijeva i njihovo pražnjenje, a povezuje ih se i sa smanjenim rizikom od srčanih bolesti, karcinoma i dijabetesa tipa 2 – zaključila je Emer Delaney .
A zbog svega toga ovakvu dijetu ne bi trebali slijediti kronični bubrežni bolesnici, djeca, trudnice ni dojilje jer nije uravnotežena i ne osigurava sve potrebne vitamine i minerale koje tijelo treba za normalno funkcioniranje.
Početak studenog namamio kupače na splitsku plažu Bačvice