ZABRINJAVAJUĆI PODACI

Nakon krvi i posteljice, mikroplastika pronađena i u ljudskim plućima!

Foto: Clara Margais/DPA
Nakon krvi i posteljice, mikroplastika pronađena i u ljudskim plućima!
07.04.2022.
u 15:30
"Nismo očekivali da ćemo pronaći najveći broj čestica u donjim dijelovima pluća niti veličinu tih čestica”.
Pogledaj originalni članak

​Znanstvenici su već odavno procijenili da svakog tjedna pojedemo mikroplastike za otprilike jednu kreditnu karticu. Međutim, novija istraživanja su ujedno i sve više zabrinjavajuća. Plastika je odavno sveprisutna u našim životima i samim time raste zabrinutost zbog njenog učinka na zdravlje.

Velike količine plastičnog otpada pronađene su od najviših vrhova – Mount Everest, do najdubljih dijelova oceana. Mikroplastika je pronađena čak u ženskoj posteljici, a otkriveno je i da skotni štakor prenosi krvotokom u sve organe fetusa čestice mikroplastike.

Doručak su jeli kasnije, a večeru ranije. Evo što se dogodilo nakon više od dva mjeseca

Foto: Thinkstock
Dijeta
Foto: Thinkstock
dijeta, ilustracija
Foto: Thinkstock
Jabuka, dijeta
Foto: Thinkstock
žena jede
Foto: Shutterstock
dijeta
Foto: Thinkstock
dijeta, zdrava prehrana
Foto: pixabay
dijeta, struk
Foto: Thinkstock
dijeta
Foto: Thinkstock
Hrana

U ožujku ove godine po prvi puta su pronađene čestice mikroplastike u krvi čovjeka, što znači da mikroplastika putuje tijelom i može se zaustaviti u bilo kojem organu. 

Do sad je također bilo poznato i to da udišemo u malim količinama čestice mikroplastike, a posljednje istraživanje baca novo svijetlo na ovaj problem. Naime, uzeti su uzorci s 13 pacijenata koji su išli na operaciju te su po prvi puta su pronađene čestice mikroplastike u dubini ljudskih pluća kod čak 11 pacijenata. 

Pronađene su čestice polipropilena koji se koristi u proizvodnji plastičnih omota te čestice PET plastike korištene u bocama.

"Nismo očekivali da ćemo pronaći najveći broj čestica u donjim dijelovima pluća niti veličinu tih čestica” - rekla je Laura Sadofsky, autorica studije čiji će rezultati istraživanja bit će objavljeni u časopisu “Science of the Total Environment”. 

Dalje objašnjava: “To je iznenađujuće jer su dišni putovi manji u donjim dijelovima pluća i očekivali bismo da će čestice ovih veličina biti filtrirane ili zarobljene prije nego što dođu ovako duboko.” 

U Americi je još 1998. godine provedeno istraživanje na pacijentima oboljelima od raka pluća, a pronašli su u njima plastiku i biljna vlakna, kao što je pamuk. U kanceroznom tkivu 97% uzoraka sadržavalo je vlakna, a u onim zdravima postotak je bio 83%.

Zaključak najnovije studije je da su “potrebna detaljnija istraživanja o tome kako mikro i nanoplastika utječu na strukture i procese u ljudskom tijelu te mogu li i kako preobraziti stanice i potaknuti karcinogenezu”.

Zaštitni čep na boci ulja zapravo se ne bi trebao bacati u smeće! Pogledajte za što služi

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.