Neočekivan popis

Najstariji muškarac na svijetu (112) otkrio namirnice kojima duguje svoj zdrav život

Foto: guinness world records
Najstariji muškarac na svijetu (112) otkrio namirnice kojima duguje svoj zdrav život
04.12.2024.
u 16:30
O tajni dugog života neprestano se raspravlja, ali sada bismo mogli imati mali uvid u ono što ona doista podrazumijeva. Izvještaji su otkrili detalje o prehrani najstarijeg živog čovjeka, koji je navršio 112 godina i 59 dana.
Pogledaj originalni članak

João Marinho Neto službeno je priznat kao "najstariji živi muškarac na svijetu" prošloga tjedna, kada je Guinnessova knjiga rekorda objavila vijest o tragičnoj smrti njegovog prethodnika Johna Tinniswooda u dobi od 112 godina, prenosi Mirror. Rođen u Ceaŕi, u Brazilu, João je posljednji preživjeli muškarac rođen 1912. godine. Ima šestero žive djece, 22 unuka i 15 praunuka. Odrastao na farmi, navodno je uvijek zadržavao jednostavnu prehranu, birajući lokalnu svježu hranu i izbjegavajući ultraprocesirane proizvode. U intervjuu za brazilski TV kanal Fantastico, izjavio je: "Živio sam sretan život. Bio sam vrlo zdrav, imao sam sve. Imao sam stoku za pravljenje sira, imao sam sve."

Edgar Rodrigues, koordinator njegovog staračkog doma, dodao je: "Rekao sam mu: 'João, znaš li da si postao najstariji muškarac na svijetu?'. On je odgovorio: 'Najstariji i najzgodniji muškarac'." Edgar je kasnije komentirao Joãove prehrambene navike, ističući kako je João primjer drugima da je "život vrijedan življenja". Dodao je: "Najviše voli kavu ujutro, voće, smeđi šećer i kokoši iz slobodnog uzgoja."

Iako se možda čini neobičnim popisom namirnica, prethodna istraživanja skrenula su pažnju na potencijalne koristi nekoliko spomenutih sastojaka. Ovo posebno uključuje kavu, piletinu i voće, koji su povezani s mogućim koristima za zdravlje srca. Primjerice, prošle su godine znanstvenici tvrdili da zamjena crvenog ili procesiranog mesa peradi ima "obrnuto povezan" učinak na rizik od kardiovaskularnih bolesti, moždanog udara, koronarne bolesti srca i ukupne smrtnosti. U međuvremenu, pregled iz 2018. godine otkrio je da svaka šalica kave dnevno smanjuje rizik od dijabetesa tipa 2 za 6%. Istraživanje iz iste godine također je tvrdilo da tri do pet šalica kave dnevno smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti za nevjerojatnih 15%.

Ovi impresivni rezultati dolaze u vrijeme kada su kardiovaskularne bolesti vodeći uzrok smrti u svijetu, odnoseći približno 17,9 milijuna života svake godine, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije. Faktori rizika za bolesti srca, vodeći uzrok srčanih udara, također su trenutno smrtonosniji za žene. Ovo se posebno odnosi na visoki krvni tlak, koji navodno povećava rizik od srčanog udara kod žena za 80% više nego kod muškaraca. Međutim, važno je zapamtiti da je definiranje "zdrave prehrane" složeno, jer se istraživanja neprestano razvijaju. Iako se kava često hvali zbog svojih zdravstvenih prednosti, može imati i potencijalne nedostatke, uključujući povećan rizik od napada panike i privremeni porast krvnog tlaka. Stoga stručnjaci često savjetuju konzumaciju hrane i pića s mjerom.

Liječnica otkrila zašto gotovo 80 posto novogodišnjih dijeta ne uspije

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.