Titanic će se kao tema razgovora u perušićkim kafićima “Cadillac” ili “Art” otvoriti kad-tad. Turist koji dođe ovdje u srce Like, gdje su plaže, planine, špilje, jezera, rijeke jedni do drugih, gdje i dalje caruje priroda, spomenut će u razgovoru s domaćima i najslavniji prekooceanski putnički brod White Star Linea.
– Naš je Nikola Lulić jedini Ličanin koji je preživio “Titanic” – govori Stjepan Dasović Kranjac (55) dok pije čaj. Zima nikako da u Lici ostavi domaće na miru. Hladnoće im je preko glave. Pa već je svibanj!
Kapetan Dasović
Dasović ima apartmane u centru Perušića, mjesta od dvije tisuće ljudi, posvećene upravo Titanicu. I sam je kapetan splavi na rijeci Lici kojom ljeti vozi turiste.
– Išao je Lučić, kako već kažu, trbuhom za kruhom. U dva je navrata bio u Americi, a kako bi došao, tako bi susjedima iz Gospića, Perušića, Široke kule, objašnjavao kako će i oni preko "velike bare". Prodao je tko je što imao, netko volove, drugi imanje kako bi kupili karte. Karte za “Titanic” kupovale su se u Švicarskoj. Te je kobne noći s 14. na 15. travnja 1912. godine na brodu bilo 17 Ličana. U francuskom gradu Cherbourgu “Titanic” ih je pokupio nakon isplovljavanja iz Southamptona.
Kako je Lulić preživio?
– Znao je engleski te je u posljednji trenutak uskočio u čamac br. 15, oko 00.50 sati, neposredno prije potonuća broda. Nakon katastrofe u New Yorku je pričao na raznim događanjima kako se izbavio s broda, a onda se vratio u Perušić. Živio je do 81. godine – kaže Dasović.
A lički Titanic, vaša splav?
– Desetak godina vozim turiste kroz kanjon rijeke Like. Bio je jedan čamac, pa dva, pa sam shvatio da nam treba veći. I sam sam ga izradio. Ima i kolega Mile sada splav, njegova je veća. Pa šteta da ljudi ne vide ljepote Like. Druga je naša Lika najdulja ponornica Europe, a imamo kajake, kanue, gušt je na rijeci i okupati se.
Ima li toplessa na plažama u Perušiću?
– Nema, Ličanke su čedne... – govori.
Kakav je posao splavara?
– Nije lak...
Pećinski patuljci i čokolada
Sam Perušić, njegov centar, za izletnike ne nudi raskoš. Tu je nekoliko kafića te restoran “Albatros”, jedini s hranom, ali poznat po ličkim polama, gulašu te kupusu i suhom mesu. No čim noga malo krene izvan centra, atrakcija je mnogo. Najvažnija – pećinski park Grabovača.
– Turistica iz Tokija pričala nam je kako se iz Japana željela nekamo maknuti i pronaći mir. Stigla je i Hrvatsku i otišla na Plitvička jezera. Međutim, i tamo gužva, Japanaca kao da je kod kuće. Sjela je na taksi i došla u Grabovaču u špilju Samograd. Sama je, jer ture vodimo i za jednoga gosta, bila više od sat i pol u špilji. Tek je tu pronašla mir i tišinu. Kad je išla kući, dala je napojnicu. Mislili smo da je možda koja kuna, a kad ono – 100 eura! – kaže Mario Paral (31), špiljski vodič više od desetljeća, ispred nove hobitske kućice nedaleko od ulaza.
Špilje kriju i – tajanstvenu priču, za koju su rijetki čuli.
– U Medinoj špilji, ako ćemo vjerovati susjedu koji to svim srcem tvrdi, žive i špiljski patuljci! On je prije 30 godina zaspao u špilji te su mu se u snu pojavili patuljici i pokazali put do nikad istraženih dvorana. Krenuo je odmah tim putem te pronašao, od do sada poznatih 78 metara, čak 535 metara dubine u špilji. Do tamo danas mogu tek speleolozi jer ima prolaza kojima treba puzati, uvlačiti trbuh. I svaki put od tada, kad god se šeće šumom ili špiljom, on tim pećinskim patuljcima ostavlja vosak, vunu i čokoladu.
Koju čokoladu?
– Toblerone. Kaže da su patuljci veličine dlana, a odjeća im je u bojama špilje. Smeđa, bijela i crvenkasta.
Postoje li zaista?
– A tko će ga znati, on i danas tvrdi da su tamo. A i čokolada svaki put nestane. Jednostavno je netko pojede.
Vukovi?
– Nema u špilji vukova...
A što je najljepše?
– Posljednja dvorana koju turisti u obilasku vide. Podsjeća na katedralu, svi ostanu bez riječi kad se do nje spuste....
LIČKO-SENJSKA ŽUPANIJA
Perušić je od Zagreba udaljen 170 kilometara, što je otprilike sat i pol vožnje. Do Zadra je sat vremena, a do Karlobaga i prvih plaža 50 kilometara. – Kad dođu iz Madrida, kažu nam: “Pa vama je more ispred kuće!”
Zanimljivost
Pećinski park Grabovača (ulaznice do 50 kuna) ima 24 špilje, a to su prve turističke špilje u Hrvatskoj. Još su za Austro-Ugarske uklesali stube u špiljski kamen kako bi grof Károly Khuen-Héderváry mogao zaviriti u perušićko podzemnog blago, ali se on na kraju – nije pojavio. Godišnje imaju 10.000 posjeta, a suvenir su bočice se – pećinskim zrakom.
Što posjetiti
Jezero Krušćica krije na svom dnu iseljeno selo
Džemovi i rakije, bilo od drena, šipka, šljive... mogu se naći u obližnjim OPG-ovima. Rijeka Lika i njezin kanjon te umjetno jezero Krušćica (krije ostatke sela iseljenog 1965.), ali i Kalić stijena za planinare, penjače i paraglajdere raj su za jednodnevni odmor. Perušić, u kojem ima oko stotinu ležajeva, blizu je nacionalnim parkovima Plitvička jezera, Paklenica, Sjeverni Velebit , ali i muzeju Nikole Tesle, Baraćevim špiljama. Nije predaleko ni od metropole.
TURISTIČKA PATROLA
Urednost, izgled mjesta, čistoća, okoliš 9
Gostoljubivost i susretljivost domaćina 10
Kvaliteta smještaja 6
Sadržaji za djecu 8
Biciklističke staze i sadržaji za rekreaciju 9
Pješačke staze i šetnice 9
Kulturni sadržaji 8
Izletišta u blizini 10
Autohtonost 10
Opći dojam 8
Ukupna ocjena 87
POREDAK – KONTINENT
Svetvinčenat 95
Sv. Martin na Muri 94
Karanac 92
Pleternica 92
Skrad 91
Jastrebarsko 90
Veliki Grđevac 90
Križnica 89
Barilović 88
Perušić 87
Bednja 82
sto sam ja to upravo procitao..