Novogodišnji bonton

Ne morate se izljubiti sa svakim na zabavi

Foto: VL
Ne morate se izljubiti sa svakim na zabavi
30.12.2010.
u 08:28
Gostima nije nepristojno reći: neću zamjeriti ako donesete one svoje pogačice s čvarcima
Pogledaj originalni članak

Godinama je Zagrepčanka Irena M. Novu godinu dočekivala na kućnim zabavama na kojima bi se u posve opuštenoj atmosferi okupilo nekoliko obitelji koje se i inače druže. Ovu će, pak, dočekati u Sarajevu, kod prijatelja koje godinama nije vidjela. Otpadaju traperice, kućne papuče, zajednička priprema hrane i druga pravila koja su vrijedila za zagrebačko društvo.

– Dvojim i što kupiti na dar, cvijeće za domaćicu i boca vina ovdje vjerojatno nisu dovoljni. Ne znam ni što odjenuti. Ondje će ipak biti i nepoznatih ljudi... – puna je Irena pitanja i dva dana prije puta.

Kako u najluđoj noći u godini, kad se čini da je gotovo sve dopušteno, ne prijeći granicu dobrog ukusa i svojim gafovima pokvariti zabavu ostalima, prije svega domaćinima?

Autor Suvremenog bontona Eduard Osredečki kaže da su pravila lijepog ponašanja i u novogodišnjoj noći posve jasna.

– U poznatim društvima domaćin može napomenuti da svatko treba donijeti neki prilog za zabavu. Čak i među malo manje poznatima to se može postići, recimo, opaskom: neću vam zamjeriti ako ispečete one svoje pogačice s čvarcima i sl. U formalnijim se društvima takvi doprinosi ne očekuju, ali dar za domaćine podrazumijeva se. Osim cvijeća i vina poznatima se može darivati i knjiga, nosač zvuka, grafika... Uljudno je da domaćin odmah razmota dar, stavi ga na vidljivo mjesto, a zahvali svima podjednako, neovisno o vrijednosti dara. Sa svečanim odijevanjem ne treba pretjerivati, ali odjeća treba pokazati da nije riječ o svakodnevnu druženju – reda savjete E. Osredečki.

Odmjerenost je na cijeni u šalama, oko izbora glazbe, a umjerenost u jelu i piću siguran znak dobrog odgoja.

– U nas se najčešće granica lijepog ponašanja i prelazi upravo pretjeranim pijenjem alkohola i ljubljenjem svih redom, što može izazvati i muško-ženske nesporazume i neugodne scene – kaže E. Osredečki. Osim toga, čestitka neće biti ništa manje vrijedna i ako prehlađena osoba, recimo, preskoči ljubljenje.

– Česta je dvojba kod zabava u kućama i izuvanje. Ako domaćini žele, gostima to trebaju poručiti dovoljnim brojem papuča u predvorju. Međutim, kako se u novogodišnjoj noći pleše, papuče nisu prikladne i domaćini bi u toj prigodi ipak trebali dati prednost obuvenima – poručuje naš sugovornik.

ŠTO JE PRISTOJNO

Poziv: Goste se poziva najmanje deset do petnaest dana prije. Poziv u zadnji tren nije primjeren, svjedoči o neorganiziranosti, a ispada i da se na te osobe zaboravilo

Odjeća: Na dočeku je prikladnija malo svečanija odjeća. No mrvicu su previše posebno šivane toalete i bogati nakit. To je ipak odjeća za svečanosti s posebnom publikom, diplomatima i sl.

Darovi: Cvijeće za domaćicu osnova je pristojnosti. Može proći i ono u lončanici, ali ne najjeftinije. Pristoji se donijeti i piće neke srednje cijene. Pjenušac za 16 kuna i slično nije prikladan dar.

Čestitka: Redoslijed čestitanja ide od domaćina prema najstarijim i najuglednijim članovima društva, s tim da se muškarcima daje pravo da sve najbolje prvo požele svojim boljim polovicama.

Poljubac: Poljubac u ponoć nije obvezan niti uvijek dobrodošao čak i u manjim društvima, a pogotovo ne treba inzistirati na slavlju u lokalima, trgovima i sl. Osim ako su jasni znakovi da je i druga strana za to spremna.

 

 

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.