pobrinite se za svog limenog ljubimca

Ne riskirajte: Evo što morate učiniti da vaš automobil preživi zimu!

Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
25.12.2024.
u 07:00
Pogledaj originalni članak

Zimski uvjeti na cestama mogu biti vrlo opasni, s povećanim rizikom od nesreća zbog klizavih površina i smanjene vidljivosti. Osim što trebate naučiti kako sigurno voziti po snijegu i ledu, ključno je da i vaš automobil bude spreman za zimske izazove. Evo detaljnog pregleda koraka koje trebate poduzeti kako biste se osigurali na cesti tijekom hladnih mjeseci, piše Real Simple. 

Prilagodite motor za zimu: Priprema motora ključan je dio zimske pripreme vozila. Jedan od najvažnijih koraka je zamjena motornog ulja uljem niže viskoznosti. Ovo pomaže motoru da ostane podmazan čak i pri izuzetno niskim temperaturama, čime se smanjuje rizik od oštećenja. Također, obavezno odradite redovan servis vozila prije zime kako biste provjerili sve komponente koje bi mogle biti osjetljive na hladnoću.

Provjerite i pripremite gume: Gume su temelj sigurnosti na mokrim, snježnim ili zaleđenim cestama. Evo što trebate napraviti. Provjerite da su gume dovoljno duboke kako bi osigurale dobro prianjanje. Osigurajte da su pravilno napuhane, jer prenapuhane ili ispuhane gume mogu povećati rizik od pucanja. Ne zaboravite provjeriti stanje rezervne gume – mogla bi vam zatrebati u slučaju nužde.

Pregledajte kočnice: Zimski uvjeti zahtijevaju da kočnice budu u savršenom stanju. Redovito provjeravajte debljinu kočionih pločica jer istrošene pločice mogu smanjiti učinkovitost kočenja. Također, provjerite razinu tekućine za kočnice - nizak nivo može ugroziti reakciju kočnica. Osim kočnica, pregledajte i remenje, crijeva te električne komponente poput svjećica i kablova kako biste spriječili kvarove tijekom hladnih dana.

Osigurajte jasnu vidljivost: Vidljivost je presudna zimi, a to znači da vaše vjetrobransko staklo i brisači moraju biti u izvrsnom stanju. Ugradite brisače s gumenim zaštitama kako bi se spriječilo nakupljanje leda. Koristite zimsku tekućinu otpornu na smrzavanje kako bi spremnik bio funkcionalan i na najnižim temperaturama. Ako primijetite pukotine na staklu, popravite ih prije zime, jer hladnoća može pogoršati oštećenja.

Provjerite akumulator: Hladno vrijeme može ozbiljno utjecati na performanse baterije. Provjerite kapacitet i stanje akumulatora kako biste izbjegli neugodne situacije na cesti. Uklonite koroziju i nanesite zaštitni sprej kako biste spriječili buduće probleme. Idealno je imati akumulator s više od 600 ampera hladnog pokretanja (CCA) za optimalne performanse u hladnim uvjetima.

Provjerite rashladni sustav: Rashladna tekućina igra ključnu ulogu u zaštiti motora od smrzavanja. Pobrinite se da omjer vode i antifriza odgovara preporukama proizvođača. Ako niste sigurni, posavjetujte se s mehaničarom.

Održavajte pun spremnik goriva: Pun spremnik goriva sprječava nakupljanje kondenzacije koja bi mogla zamrznuti plinovode. Također, u slučaju da ostanete negdje na cesti, omogućit će vam da koristite grijače dok čekate pomoć. Ako imate električno vozilo, unaprijed isplanirajte rute kako biste znali gdje možete puniti bateriju.

Zaštitite atmosfersku gumu i brtve: Hladnoća može oštetiti brtve na vratima i prozorima. Silikonski sprej na ključnim dijelovima spriječit će ulazak hladnog zraka i nakupljanje leda.

Spakirajte zimski sigurnosni pribor: Uvijek je dobro biti pripremljen za neočekivane situacije. Oprema koja bi trebala biti u vašem automobilu uključuje: strugač za led i četku za snijeg, lopatu za snijeg, premosne kablove, komplet prve pomoći, toplu odjeću i pokrivače, hranu i vodu. Dodatno, vreće pijeska ili stelja za mačke mogu vam pomoći ako zapnete na skliskoj površini.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.