Sunčane naočale mnogi shvaćaju kao atraktivan modni detalj, a ne kao sredstvo koje štiti i čuva zdravlje očiju. Stručnjaci pak upozoravaju kako, osim od sunca, sunčane naočale štite oči od vjetra, peludi, prašine, smoga...
– Budući da je ozonski omotač tanji i sunčane zrake lakše prolaze do Zemljine površine, sunčane naočale trebale bi se nositi cijele godine. Nošenjem od malih nogu možemo usporiti nastanak mrene ili degenerativnih promjena na mrežnici – upozorava dr. med. Jasenka Pičman, spec. oft. iz poliklinike Bilić Vision.
Napominje kako je nedavno istraživanje u Velikoj Britaniji pokazalo da više od tri četvrtine jeftinih sunčanih naočala ne pruža dovoljnu UV zaštitu iako gotovo sve imaju markicu da su prošle UV testiranje te da štite oči.
– Dugotrajno nošenje takvih naočala može trajno naštetiti vidu te izazvati glavobolje.
“Prave” sunčane naočale izrađene su od kvalitetnijih materijala i garantiraju 100% UVA i UVB zaštitu. Takve naočale na svome krilu imaju oznaku CE, što znači da su u skladu s europskim standardima – ističe dr. med. Jasenka Pičman i zaključuje: – Ako sunčane naočale nemaju adekvatnu UVA i UVB zaštitu, oči mogu postati podražene i osjetljive. Kroz dulje vrijeme to može dovesti do zdravstvenih problema, uključujući kataraktu, izrasline na površini oka i vjeđa pa čak i rak kože vjeđa.